Президент Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш бугун Олий Мажлис Сенатида бўлди.
Ўзбекистоннинг БМТ ва унинг институтлари билан кўп қиррали ҳамкорлигини янада кенгайтириш, глобал сиёсат ва минтақавий масалалар бугунги куннинг муҳим мавзуларидандир.
Учрашув давомида Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш билан боғлиқ, жумладан, гендер тенглигини таъминлаш масалалари ҳам муҳокама қилинди. Сўнгги йилларда гендер тенгликка эришиш, хотин-қизлар ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, уларга тенг имкониятлар яратиш борасида Ўзбекистонда тизимли ишлар амалга оширилаётгани, бунда БМТнинг тавсиялари ҳам муҳим ўрин тутаётгани алоҳида таъкидланди.
Хусусан, парламентлараро муносабатлар кўлами, гендер тенглик, аёлларнинг таълим олиш ҳуқуқлари, глобал иқлим ўзгаришлари шароитида амалга ошириш лозим бўлган вазифаларга алоҳида тўхталиб ўтилди.
Шунингдек суҳбат чоғида Ўзбекистон ташаббусларини халқаро майдонда илгари суриш, мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳамда минтақавий ҳамкорликни кенгайтиришга доир аниқ таклифларни қўллаб-қувватлашда БМТ билан конструктив ҳамкорлик юзасидан фикр алмашилди. 2017 йилдан буён мамлакатимиз ташаббуси билан БМТнинг 10 та резолюцияси қабул қилингани ҳамда Ўзбекистон БМТ қўмиталари ва бошқарув органлари (Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш, ЭКОСОС, Халқаро меҳнат ташкилоти ва бошқалар)га аъзо бўлганига эътибор қаратилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш Олий мажлис Сенатидаги мазкур учрашувдан мамнун эканини билдириб, «Марказий Осиё цивилизация маркази ҳисобаланади, Ўзбекистон эса минтақанинг марказидир. Ўзбекистон БМТнинг кўплаб соҳаларида, хусусан, БРМни амалга оширишда йўлбошчи давлатлардан бири. Ўзбекистон билан БМТ ҳамкорлиги алоҳида ўрин ва аҳамият касб этади. Мен Марказий Осиёга илк бор ташриф буюрганимда, минтақа тарқоқ ва яккаланиб қолган эди. Энди Президент Шавкат Мирзиёев туфайли минтақа бирлашди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг оқилона сиёсати туфайли Марказий Осиёнинг кўплаб муаммоли масалалари ҳал этилди», дея фикр билдирди.
Ушбу тарихий ташриф Ўзбекистон ва Бирлашган Миллатлар ташкилоти ўртасида кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантиришда муҳим аҳамиятга эга эканлиги қайд этилди.
БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш Олий Мажлис Сенатининг Фахрий меҳмонлар китобига дастхат ёзиб қолдирди.

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, находящийся в нашей стране по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с официальным визитом, посетил Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Главные темы дня – дальнейшее расширение многогранного сотрудничества Узбекистана с ООН и его институтами, вопросы глобальной политики и региональных проблем.
В ходе встречи обсуждались вопросы реализации Целей устойчивого развития. Отмечалось, что в последние годы в Узбекистане осуществляется системная работа по достижению гендерного равенства, обеспечению прав и интересов женщин, и в этом важную роль играют рекомендации ООН. Особое внимание акцентировалось на межпарламентских отношениях, правах женщин на образование и задачах, которые следует реализовать в условиях глобального изменения климата.
Состоялся обмен мнениями о конструктивном сотрудничестве с ООН в продвижении инициатив Узбекистана на международной арене, расширении региональных связей. Особое внимание было уделено таким фактам, как принятие со стороны ООН 10 резолюций, выдвинутых нашей страной с 2017 года, вступление Узбекистана в состав членов комитетов ООН и других органов управления (Совет по правам человека, ЭКОСОС, Международная организация труда и др.).
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш выразил удовлетворенность от встречи в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан и отметил, что Центральная Азия считается центром цивилизации, а Узбекистан – центром этого региона.
- Узбекистан является одной из ведущих стран во многих сферах деятельности ООН, в частности, в реализации ЦУР, - говорит А. Гутерриш. - Сотрудничество Узбекистана и ООН имеет особое значение. Когда я впервые совершил визит в Центральную Азию, регион был разрозненным. Теперь благодаря Президенту Шавкату Мирзиёеву регион объединился. В результате мудрой политики главы Узбекистана решены многие проблемы Центральной Азии.
На встрече было отмечено, что данный визит будет иметь большое значение в развитии многогранного сотрудничества Узбекистана и ООН.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш оставил запись в книге Почетных гостей Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.