Фуқаролик жамияти вакиллари томонидан 2023 йилги пахта мавсумида олиб борилган мониторинг натижалари эълон қилинди
Жорий йилнинг 5 апрель куни Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича Миллий комиссия, Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ) ҳамда фуқаролик жамияти вакиллари ҳамкорлигида “Ўзбекистонда 2023 йилги пахта йиғим-терими даврида нодавлат нотижорат ташкилотлар ва фуқаролик жамияти вакилларининг меҳнат шароитлари, жумладан болалар ва мажбурий меҳнат мониторинги” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда миллий ва халқаро ҳамкорлар билан биргаликда ижтимоий-меҳнат муносабатларини ривожлантириш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, фуқаролик жамияти институтлари ва Халқаро меҳнат ташкилоти билан самарали ҳамкорлик йўлга қўйилди.
Энг аввало соҳанинг қонунчилик ва ташкилий-ҳуқуқий асослари мустаҳкамланди, халқаро стандартлар жорий этилди, қишлоқ хўжалиги ислоҳ қилинди. Кейинги йилларда мазкур йўналишда 40 га яқин норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинди, ХМТнинг қатор халқаро конвенция ва баённомалари ратификация қилинди.
Давра суҳбати иштирокчилари ушбу жараёнларда институционал асосларни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилганини қайд этиб, Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича миллий комиссия фаолиятига тўхталдилар. Яна бир муҳим жиҳат – бу ишда фуқаролик жамияти вакиллари фаол иштирок этмоқда. Шунингдек, тегишли Миллий маърузачи институти таъсис этилган бўлиб, бу миллий ва маҳаллий даражада ҳар томонлама ва самарали ишлаш имконини беради.
Маълумки, 2015 йилдан бошлаб Халқаро меҳнат ташкилоти пахта секторида болалар ва мажбурий меҳнатнинг олдини олиш бўйича “Учинчи томон мониторинги”ни ўтказиб келди. Унинг натижаларига кўра, сўнгги йилларда тизимли мажбурий меҳнатнинг йўқлиги қайд этилганди.
Халқаро меҳнат ташкилоти мониторинг ишлари бўйича асосий функцияни Ўзбекистон томонига ўтказгандан кейин Халқаро меҳнат ташкилоти методологияси асосида фуқаролик жамияти вакиллари иштирокида пахтачилик соҳасида мониторинг ўтказиляпти.
Шуни алоҳида таъкидлаш лозимки, Халқаро меҳнат ташкилоти учинчи томон мониторингидан ташқари Ўзбекистон касаба уюшмалари миллий мониторинги, Меҳнат инспекцияси мониторинги ҳамда парламент назорати ҳам йўлга қўйилган.
2023 йил якунлари бўйича пахтачиликда ўтказилган миллий мониторинг ва парламент назорати давомида болалар ва мажбурий меҳнат ҳолатлари аниқланмаган.
Тадбирда 2023 йилги пахта йиғим-терими мавсумида мажбурий меҳнатнинг олдини олиш бўйича ўтказилган мустақил мониторинг натижалари эълон қилинди.
Ушбу мониторинг Халқаро меҳнат ташкилоти методологияси асосида фуқаролик жамияти фаоллари томонидан ўтказилди. Мониторинг натижалари йиғим-терим ишларида мажбурий меҳнат ва болалар меҳнати ҳолатлари аниқланмаганлигини, шунингдек, унда иштирок этганлар умуман мажбурий меҳнатга жалб қилинмаганлиги эълон қилинди. 2022 йилда ушбу кўрсаткич  0,24 фоизни, 2021 йилда 1 фоизни, мониторинг ишлари бошланган 2015 йилда эса 14 фоизни ташкил қилган.
Тадбир якунида иштирокчилар томонидан Ўзбекистонда муносиб меҳнат тамойилларини илгари суришни давом эттириш юзасидан янги қўшма чоралар ишлаб чиқишга келишиб олинди.

Представителями гражданского общества объявлены результаты мониторинга, проведенного в период хлопкового сезона 2023 года
5 апреля текущего года Национальная комиссия по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда совместно с Международной организацией труда (МОТ) и представителями гражданского общества провела «круглый стол» на тему «Мониторинг условий труда ННО и представителей гражданского общества, в том числе детского и принудительного труда, в период сбора хлопка в Узбекистане в 2023 году».
Отмечалось, что в последние годы совместно с национальными и международными партнерами проводится системная работа по развитию социально-трудовых отношений.
В частности, налажено эффективное сотрудничество с институтами гражданского общества и Международной организацией труда.
Прежде всего, укреплены законодательные и организационно-правовые основы сферы, внедрены международные стандарты, реформировано сельское хозяйство. В последние годы в данном направлении принято около 40 нормативно-правовых актов, а также ратифицирован ряд международных конвенций и протоколов МОТ.
Участники «круглого стола» отметили, что особое внимание уделено развитию институциональных основ в данных процессах, а также остановились на деятельности Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда. Еще одним важным аспектом является то, что в этой работе активно участвуют представители гражданского общества. Кроме того, учрежден соответствующий институт Национального докладчика, который дает возможность всесторонне и эффективно работать на национальном и местном уровнях.
Как известно, с 2015 года Международная организация труда проводила «Мониторинг третьей стороны» по искоренению детского и принудительного труда в хлопковой сфере. По его результатам отмечено отсутствие в последние годы систематического принудительного труда.
После того, как Международная организация труда передала Узбекистану основные функции по мониторингу, мониторинг проводится в хлопковой сфере с участием представителей гражданского общества на основе методологии Международной организации труда.
Следует отметить, что, помимо мониторинга третьей стороны Международной организации труда также налажен национальный мониторинг профсоюзов Узбекистана, мониторинг Трудовой инспекции, парламентский контроль.
По итогам 2023 года в ходе проведенного национального мониторинга и парламентского контроля в хлопководстве не выявлено случаев использования детского и принудительного труда. На мероприятии были объявлены результаты независимого мониторинга по предупреждению принудительного труда в период сбора хлопка в 2023 году.
Данный мониторинг проводился активистами гражданского общества на основе методологии Международной организации труда. Объявлено, что результаты мониторинга показали, что на сборе урожая не выявлено случаев принудительного труда и детского труда, а также те, кто в нем принимал участие, вообще не привлекались к принудительному труду. В 2022 году этот показатель составлял 0,24 процента, в 2021 году – 1 процент, а в 2015 году, когда начался мониторинг, он составлял 14 процентов.
По завершении мероприятия участниками достигнута договоренность относительно разработки новых совместных мер для дальнейшего продвижения в Узбекистане принципов достойного труда.