Жорий йилнинг 26 февраль куни Сенатда халқаро эксперт, доктор Наира Аветисян бошчилигидаги БМТ Болалар жамғармаси (ЮНИСЕФ)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистонда бола ҳуқуқлари соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида фикр юритилиб, бола ҳуқуқларини таъминлаш давлат сиёсатининг муҳим стратегик йўналиши эканлиги таъкидланди.
Қайд этилганидек, ушбу йўналиш доирасида Ўзбекистон миллий қонунчилигида болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилишга қаратилган 40 дан ортиқ қонун ҳужжатлари қабул қилинган.
Томонлар болалар ва ёшларнинг ҳуқуқ ҳамда манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга оширишнинг аҳамияти ва самарадорлигини таъкидлаб ўтди.
Шунингдек, учрашувда мактаб ёшидаги болаларни тарбиялаш, репродуктив саломатлик, ҳуқуқий саводхонликни ошириш, болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Бундан ташқари, таълим, инклюзив таълим ва соғлиқни сақлаш тизимларининг ҳуқуқий ва институционал асосларини такомиллаштириш соҳасидаги ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув якунлари бўйича Сенатнинг ЮНИСЕФ билан ўзаро манфаатли соҳалардаги ҳамкорлигини янада мустаҳкамлаш юзасидан келгусидаги чоралар белгилаб олинди.

26 февраля текущего года в Сенате состоялась встреча с делегацией представительства Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане во главе с международным экспертом, доктором Наирой Аветисян.
В ходе встречи говорилось о проводимых в Узбекистане реформах в области прав ребенка и подчеркнуто, что обеспечение прав ребенка является важным стратегическим направлением государственной политики.
Отмечалось, что в рамках данного направления в национальном законодательстве Узбекистана принято более 40 законодательных актов, направленных на защиту прав детей.
Стороны подчеркнули значимость и эффективность реализации совместных проектов в области защиты прав, а также интересов детей и молодежи.
В ходе беседы также состоялся обмен мнениями по вопросам воспитания, репродуктивного здоровья, повышения правовой грамотности детей школьного возраста, а также их защиты от всех форм насилия.
Кроме того, обсуждены вопросы расширения взаимодействия в области совершенствования правовых и институциональных основ образования, систем инклюзивного образования и здравоохранения.
По итогам встречи определены дальнейшие шаги по укреплению сотрудничества Сената с ЮНИСЕФ в областях, представляющих взаимный интерес.