Шуша шаҳрида “Сохта нарративларни фош қилиш: дезинформацияга қарши кураш” мавзусида II Глобал медиа-форум бўлиб ўтди.
Форумда Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев билан мулоқот долзарб савол-жавобларга бойлиги билан барча иштирокчиларга манзур бўлди, десак муболаға бўлмайди. Жумладан, давлат раҳбари Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги – ЎзА вакилининг қуйидаги саволига жавоб берди.
– Ҳурматли Президент, менинг саволим касбий хусусиятга эга. Сиз медиа-индустрия келажагини қандай тасаввур қиласиз ва ушбу жараёнда сунъий интеллектнинг роли қай даражада, деб ўйлайсиз?
– Бу ўринда медиа соҳасининг таниқли вакиллари билан рақобатлашишим ёки улар билмайдиган бирор янгилик айтишим мушкул, – деди Президент Илҳом Алиев. – Сунъий интеллектга келсак, бу мутлақо янги босқичга чиқаётган мавзу. Озарбайжоннинг нуфузли расмий манбаларида ҳам вақти-вақти билан на менга ва на мамлакатимизга алоқадор аллақандай бизнес-лойиҳалар эълон қилинади. Афсуски, кўпчилик бу хабарларга ишонади. Бундай вазиятда нима қилиш кераклигини айтиш қийин, чунки раддияни ҳамма ўқимаслиги ёки вақт ўтган бўлиши мумкин. Одатда фейкни дарҳол аниқлашнинг иложи йўқ, кейин эса одамлар нотўғри маълумотга ишониб қолганини тушунасиз. Ҳозирча бу ортга қайтариб бўлмас хусусиятга эга эмас. Шунчаки, кимдир шу йўл билан пул ишлаб олмоқчи бўлади. Гап фақат Озарбайжонда ҳам эмас. Бугунги кунда, ҳатто, ядро қуролига эга мамлакатлар ҳам сунъий интеллект манипуляцияси қурбонига айланиши мумкин. Қолаверса, одамлар ўртасидаги муносабат, инсон қадр-қиммати, унинг обрўсига зиён етказадиган ҳолатларни ҳам келтириб чиқариши мумкин. Зеро, таниқли шахсларни турли сохта маълумот, видео ёки аудио хабар орқали обрўсизлантиришга қаратилган мисоллар жуда кўп. Сиз бу жараёнга қарши қандай курашиш кераклигини айтишингиз зарур. Сиёсатчиларга, умуман, медиа “community”ни назарда тутяпман, муайян ОАВ аудиториясига бу борада фикр билдириш, сиёсатчилар эса чеклов хусусиятига эга ўта жиддий чоралар кўриши лозим. Зеро, бу фақат фейк янгилик бўлиб қолмай, инсон ҳаётига, жамият, мамлакат, алоҳида индивидуум хавфсизлигига, дахлсизликка, шахсий ҳаётга қарши жиддий таҳдиддир.
Ўйлайманки, форум доирасида ушбу мавзу батафсил муҳокама қилинади. Айни жараёнда зарур халқаро механизм ишлаб чиқилади. Ва бу бирор шаклда сўз эркинлигини чеклаш ёки шунга ўхшаш ҳолат деб тушунилмайди. Муайян ҳолатларга хотима бериш учун халқаро ташкилотлар – БМТ, “Катта йигирматалик” кўламида, асосий мамлакатлар даражасида жипслашиш керак.

В Шуше завершился II глобальный медиафорум «Разоблачение ложных нарративов: борьба с дезинформацией».
Важной частью мероприятия с участием представителей СМИ из более чем 50 стран стала встреча с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. Глава государства подробно ответил на вопрос главного редактора Национального информационного агентства Узбекистана Дурдоны Салиховой.
- Хочу выразить признательность организаторам за возможность участвовать в данном форуме. Каким вы видите будущее медиаиндустрии, как оцениваете роль искусственного интеллекта в данном процессе?
Президент Ильхам Алиев:
- Мне трудно будет соперничать с такими маститыми представителями медиаиндустрии и сказать то, чего они не знают. Но что касается искусственного интеллекта, эта тема выходит на совершенно новую плоскость. Периодически в компетентных источниках Азербайджана публикуются официальные сообщения, от моего имени объявляются какие-то бизнес-проекты, совершенно не имеющие никакого отношения ни ко мне, ни к Азербайджану. И, к сожалению, многие люди в это верят. Что с этим делать, трудно сказать, опровержение могут прочитать не все, кто видел фейковое сообщение. Сразу обнаружить фейк очень трудно, случается так, что люди уже поверили. И в данном случае речь не только об Азербайджане. Манипуляция с помощью искусственного интеллекта может произойти и в странах, обладающих ядерным оружием. Очень много повседневных историй, когда наносится непоправимый вред и человеческим отношениям, и человеческому достоинству, и репутации. Много примеров, когда идет дискредитация общественных личностей разными фейковыми видео, визуальными или аудиосообщениями. И медиаиндустрия должна сказать, как с этим бороться, а политикам необходимо принять решение ограничительного характера. Ибо фейковые сообщения уже стали серьезной угрозой жизни, безопасности общества, стран, отдельных индивидуумов. Надеюсь, что можно выработать необходимый международный механизм, и он не будет восприниматься как ущемление свободы слова. Нам необходимо объединиться на уровне международной организации. Это могут быть ООН, G20 и другие.