Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 июль куни Шуша шаҳрида Туркий давлатлар ташкилотининг "Транспорт, ўзаро боғлиқлик ва иқлим ҳаракати орқали барқарор келажакни бунёд этиш" шиори остидаги норасмий саммитида иштирок этди.
Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев раислигида ўтган тадбирда Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Туркия вице-президенти Жавдат Йилмаз, Венгрия Бош вазири Виктор Орбан, шунингдек, Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби Кубаничбек Омуралиев ва ТДТ Оқсоқоллар кенгаши раиси Бинали Йилдирим ҳам қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ, ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболлари юзасидан фикр алмашилди, амалий шерикликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида ушбу учрашув туркий дунёнинг маданият пойтахтларидан бири бўлган Шуша шаҳрида ўтказилаётганида чуқур маъно мужассамлигини таъкидлаб, Президент Илҳом Алиев раҳбарлигида Қорабоғда олиб борилаётган улкан бунёдкорлик ишларини юксак баҳолади.
Ўтган қисқа даврда Туркий давлатлар ташкилоти доирасида 30 дан ортиқ муҳим йўналишларда ўзаро манфаатли ва кенг қамровли ҳамкорлик йўлга қўйилгани алоҳида таъкидланди.
– Ушбу саммитимиз глобал хавф ва хатарлар ортиб, ўзаро ишонч инқирози тобора кучайиб бораётган бир шароитда ўтмоқда. Бундай мураккаб вазиятда азалий қардошлик руҳидан куч олаётган алоқаларимизни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтаришни, умумий ёндашувларни ишлаб чиқишни даврнинг ўзи тақозо этмоқда, - деди Ўзбекистон Президенти.
Туркий давлатлар ўртасида кўп томонлама ва узоқ муддатли ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон етакчиси қатор устувор масалаларга эътибор қаратди.
Ташкилотга аъзо мамлакатлар ўртасида савдо ҳажми барқарор ўсаётгани ва ўтган йилда 27 фоизга ошгани мамнуният билан қайд этилди. Бундай юқори ўсиш суръатлари жорий йилда ҳам кузатилмоқда.
– Мамлакатларимиз бугунги кунда дунёнинг асосий бозорларига чиқиш ҳамда Буюк ипак йўлини янги тарихий шароитда қайта тиклаш учун қаттиқ бел боғлаган, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ҳамкорликнинг ҳуқуқий асослари мустаҳкамлангани, рақамли тизимлар ишга туширилгани натижасида Транскаспий халқаро транспорт йўлаги орқали юк ташиш ҳажми муттасил ўсиб бораётгани таъкидланди.
Бизнес учун энг маъқул тарифларни жорий этиш ушбу йўлакнинг рақобатдошлиги ва жозибадорлигини оширишга хизмат қилади. Бундан ташқари, “Ягона ойна” тизимини йўлга қўйиш, божхона-чегара ўтказиш пунктларининг узлуксиз ишлашини таъминлаш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти яқинда Тошкентда ташкил этилган Туркий давлатлар логистика марказлари ва юк ташувчилари альянсини ТДТнинг транспорт соҳасидаги кун тартибини шакллантириш ва устувор вазифаларини амалга оширишга кенг жалб этиш мақсадга мувофиқлигини кўрсатиб ўтди.
Ташкилот доирасида Темир йўл маъмуриятлари кенгашини тузиш ва унинг дирекциясини Тошкент шаҳрида жойлаштириш ташаббуси илгари сурилди.
Жорий йил кузда бўладиган навбатдаги саммитга қадар халқаро коридорлар имкониятларидан янада унумли фойдаланиш ва автоташувларни тўлиқ рақамлаштириш, “яшил” йўлаклар яратиш бўйича комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқиш бўйича савдо ва транспорт вазирларига топшириқ бериш таклиф этилди.
Мамлакатимиз етакчиси иқлим ўзгаришига қарши биргаликда курашиш масалаларига алоҳида эътибор қаратди.
Мавжуд муаммоларни тизимли ҳал этиш учун Туркий экология кенгашини тузиш ва унинг бош қароргоҳини экологик офатдан энг кўп зарар кўрган ҳудуд – Оролбўйидаги йирик шаҳар Нукусда жойлаштириш таклиф қилинди.
Давлатимиз раҳбари туркий дунё бугунги кунда иқлим бўйича халқаро ҳамкорликда ўзининг баланд овозига эга бўлиб бораётганини таъкидлади.
Шу маънода, жорий йилнинг ноябрь ойида Бокуда ўтказиладиган Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Иқлим саммити (COP–29) ТДТ мамлакатлари учун улкан тарихий воқеа бўлишига ишонч билдирилди.
Муқобил энергия манбаларини ривожлантириш аҳамияти ҳақида сўз юритар экан, давлатимиз раҳбари Ўзбекистон 2030 йилгача қайта тикланувчи энергия қувватларининг энергетика балансидаги улушини 40 фоизга етказишни мақсад қилганини маълум қилди.
Хусусан, хорижий шериклар билан бирга йилига 2 гигаватт қувватдаги янги шамол ва қуёш электр станциялари ишга туширилмоқда.
– Қўшни Қирғизистонда гидроэлектр станцияларини Қозоғистон билан биргаликда қуриш ишларини ҳам бошлаяпмиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бу борадаги ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида “Яшил энергетика сари туркий ҳаракат” концепциясини қабул қилиш таклиф этилди.
Давлатимиз раҳбари туркий дунё умумбашарий цивилизация ривожига мислсиз ҳисса қўшганини таъкидлади.
– Номларини жаҳон аҳли яхши биладиган улуғ аллома ва уламоларимиз иккита буюк Ренессансга асос солишган. Бу азал-азалдан халқларимиз ҳаётида инсон капитали нақадар юқори бўлганидан дарак беради, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу муносабат билан замонавий “билимлар иқтисодиёти”ни қуриш, креатив иқтисодиётни ривожлантириш учун рақамли технологиялар, блок-чейн, булутли, квант ҳисоблаш технологиялари, робототехника, “тўртинчи саноат” кадрларини тайёрлаш соҳаларида ҳамкорликни кучайтириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Бунинг учун Туркий давлатлар ташкилотининг Инсон капиталини ривожлантириш илмий-тадқиқот марказини ташкил этиш ташаббуси илгари сурилди.
Шунингдек, Президентимиз ташкилот шафелигида аниқ фанлар бўйича Ёшлар туркий олимпиадаси ва Бутунжаҳон туркшунослар конгрессини келгуси йили Ўзбекистонда ўтказишни таклиф этди.
Давлатимиз раҳбари йиғилганлар эътиборини Ғазо секторида мураккаб вазият юзага келиб, қонли уруш 40 мингга яқин аҳоли, айниқса, аёллар ва болалар ҳаётига зомин бўлганига қаратди. Томонларни зўравонликларни зудлик билан тўхтатишга, тинчлик жараёнларини тезроқ бошлашга чақирди.
Мустақил ва озод Фаластин давлатининг ташкил этилиши Яқин Шарқда стратегик барқарорлик ва тинчликни таъминлашнинг энг асосий шарти экани қайд этилди.
Мамлакатимиз етакчиси кўп миллионли туркий халқлар истиқомат қилаётган Афғонистондаги вазиятга тўхталар экан, ушбу масала бўйича ташкилот аъзоларининг умумий ва якдил ёндашувларини ишлаб чиқиш муҳимлигини алоҳида таъкидлади.
– Ўзбекистон афғон халқига зарур ёрдам кўрсатишни бундан буён ҳам давом эттиради. Афғонистоннинг хориждаги “музлатилган” молиявий активларини қайтариш мамлакатдаги ижтимоий вазиятни юмшатишга хизмат қилишига ишонамиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Саммит якунида Қорабоғ декларацияси ҳамда ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича қатор келишувлар қабул қилинди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 июля принял участие в работе неформального саммита Организации тюркских государств под девизом «Построение устойчивого будущего посредством транспортной взаимосвязанности и борьбы с изменением климата», состоявшегося в городе Шуше.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, также участвовали Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, вице-президент Турции Джевдет Йылмаз, Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, а также генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубанычбек Омуралиев и председатель Совета старейшин ОТГ Бинали Йылдырым.
В соответствии с повесткой дня состоялся обмен мнениями о состоянии и перспективах многопланового сотрудничества в рамках организации, обсуждены актуальные вопросы практического взаимодействия.
В своем выступлении глава нашего государства подчеркнул символичность проведения нынешней встречи в Шуше, одной из культурных столиц тюркского мира, а также высоко оценил огромную созидательную работу, осуществляемую в Карабахском регионе под руководством Президента Ильхама Алиева.
Особо отмечено, что за короткий период в рамках Организации тюркских государств налажено взаимовыгодное и масштабное сотрудничество более чем по 30 ключевым направлениям.
– Нынешний саммит проходит в условиях нарастающих глобальных угроз и вызовов, все более усиливающегося кризиса взаимного доверия. В такой сложной обстановке само время требует выработки общих подходов и вывода отношений наших стран на качественно новый уровень, - подчеркнул Президент Узбекистана.
В целях дальнейшего развития многостороннего и долгосрочного сотрудничества между тюркскими государствами, лидер Узбекистана обратил внимание на ряд приоритетных вопросов.
С удовлетворением отмечен устойчивый рост товарооборота между странами организации, который в прошлом году увеличился 27 процентов. Такие же высокие темпы наблюдаются и в этом году.
– Сегодня наши страны решительно нацелены на выход к основным мировым рынкам и возрождение Великого Шёлкового пути в новых исторических условиях, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнуто, что в результате укрепления правовых основ сотрудничества и внедрения современных цифровых систем, стабильно растут объемы грузоперевозок по Транскаспийскому международному транспортному коридору.
Повышению конкурентоспособности данного коридора будет способствовать введение привлекательных тарифов для бизнеса. Кроме того, отмечена важность налаживания системы «Единое окно» и обеспечения непрерывной работы таможенно-пограничных пропускных пунктов.
Президент Узбекистана указал на целесообразность широкого привлечения созданного недавно в Ташкенте Альянса логистических центров и грузоперевозчиков тюркских государств к формированию повестки дня и реализации приоритетных задач ОТГ в сфере транспорта.
Узбекской стороной также выдвинута инициатива о создании в рамках организации Совета железнодорожных администраций с размещением его дирекции в Ташкенте.
Предложено поручить министрам торговли и транспорта до очередного саммита осенью этого года совместно разработать Комплекс мер по наиболее эффективному использованию возможностей международных маршрутов, полной цифровизации автоперевозок и созданию «зеленых» коридоров.
Лидер нашей страны уделил отдельное внимание вопросам совместной борьбы с изменением климата.
Для системного решения существующих проблем в этой сфере предложено создать Тюркский экологический совет со штаб-квартирой в Нукусе – крупном городе Приаралья, региона, больше всего пострадавшего от экологического бедствия.
Лидер нашей страны особо отметил, что сегодня голос тюркского мира все громче звучит в области международного климатического сотрудничества.
В данном контексте подчеркнуто, что предстоящий Климатический саммит (COP–29) Организации Объединенных Наций, который пройдет в ноябре этого года в городе Баку, станет значимым историческим событием для всех стран ОТГ.
Говоря о важности развития альтернативных источников энергии, глава нашего государства сообщил, что Узбекистан намерен к 2030 году увеличить долю возобновляемой энергии в энергетическом балансе страны до 40 процентов.
В частности, с участием зарубежных партнеров ежегодно запускаются новые солнечные и ветряные электростанции с мощностью порядка 2 гигаватт.
– Мы также приступаем совместно с Казахстаном к работе по строительству гидроэлектростанций в соседнем Кыргызстане, – отметил Шавкат Мирзиёев.
В целях расширения сотрудничества в этой области предложено принять Концепцию «Тюркское движение к зелёной энергетике».
Глава нашего государства отметил огромный вклад народов тюркского мира в цивилизационный прогресс.
– Наши выдающиеся мыслители и улемы, хорошо известные мировой общественности, заложили фундамент двух великих эпох Ренессанса. Это свидетельствует о том, каким высоким человеческим капиталом издревле обладали наши народы, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В данном контексте указано на необходимость усиления сотрудничества в создании современной «экономики знаний», сферах цифровых технологий для развития «креативной экономики», блокчейн и облачных технологий, квантового вычисления, робототехники, подготовки кадров «четвертой промышленности».
В этих целях выдвинута инициатива о создании в Узбекистане Научно-исследовательского центра развития человеческого капитала Организации тюркских государств.
Кроме того, Президент Узбекистана предложил проведение в следующем году в нашей стране Молодежной тюркской олимпиады по точным наукам и Всемирного конгресса тюркологов под эгидой организации.
Отдельное внимание глава нашего государства обратил на складывающуюся сложную обстановку в секторе Газа, где в результате кровопролитной войны погибли около 40 тысяч жителей, в том числе женщин и детей. Он призвал стороны к немедленному прекращению насильственных действий
и безотлагательному началу мирного процесса.
Подчеркнуто, что основным условием обеспечения стратегической стабильности и мира на Ближнем Востоке является создание независимого Государства Палестина.
Касаясь ситуации в Афганистане, где проживают миллионы представителей тюркских народов, лидер нашей страны особо отметил важность выработки государствами-членами организации общих и единых подходов к данной проблематике.
– Со своей стороны Узбекистан продолжит оказывать необходимую помощь афганскому народу. Убеждены, что возвращение замороженных за рубежом финансовых активов Афганистана будет служить смягчению социальной ситуации в этой стране, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
По итогам саммита принята Карабахская декларация, а также ряд договоренностей по приоритетным направлениям взаимодействия.