Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Араб Амирликлари Президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаённинг таклифига биноан расмий ташриф билан Абу-Даби шаҳрида бўлиб турибди.
14 январь куни давлатимиз раҳбари "Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги" халқаро саммитининг очилиши ҳамда барқарор ривожланиш соҳасида Шайх Зоид номидаги мукофотни топшириш маросимида иштирок этди.
Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги – бу 2008 йилда БАА ҳукумати ва "Masdar" компанияси томонидан барқарор ривожланиш соҳасидаги глобал муаммоларни ҳал этиш учун ташкил этилган халқаро платформадир. Форумнинг мақсади жаҳонда барқарор тараққиётни жадаллаштириш, иқтисодий, ижтимоий ва экологик ривожланишга кўмаклашиш, озиқ-овқат ва сув хавфсизлигини таъминлаш, энергия тежамкорлиги ва карбонсизлантиришни илгари суришдан иборат.
Бу галги саммит кун тартибига "яшил" иқтисодиёт соҳасида барқарор тараққиётни таъминлаш, инновациялар ва янги технологияларни жорий этиш, энергетика ва озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари киритилган.
Форум доирасида Амирликлар асосчиси – марҳум Шайх Зоид Ол Наҳаён номи билан аталувчи барқарор ривожланиш соҳасидаги ютуқлар учун мукофот билан тақдирлаш маросими ҳам ўтказилди. Бу галги мукофотнинг "Глобал ўрта мактаблар" номинациясида Тошкент шаҳридаги Президент мактаби ғолиб деб топилди.
Мукофотни Бирлашган Араб Амирликлари Президенти Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён топширди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев мактаб вакиллари билан учрашиб, уларни ғалаба билан қизғин табриклади.
Давлатимиз раҳбари “Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги” саммитида нутқ сўзлади.
Саммитда Бирлашган Араб Амирликлари Президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаён, Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Қозоғистон Республикаси Президенти Қосим-Жомарт Тоқаев, Италия Республикаси Бош вазири Жоржа Мелони, Малайзия Бош вазири Анвар Иброҳим, Финляндия Республикаси Бош вазири Петтери Орпо ҳамда қатор бошқа мамлакатларнинг давлат ва ҳукуматлари, халқаро ташкилотлар ва молиявий институтлари раҳбарлари иштирок этди.
Форумнинг кун тартибига мувофиқ, барқарор тараққиётни таъминлаш, инновациялар, “яшил” иқтисодиёт ва минтақавий ўзаро боғлиқликни илгари суриш масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида бугунги кунда энергетика манбаларини диверсификация қилиш, улардаги углеводород улушини кескин камайтириш – иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш, барқарор ривожланиш ва глобал хавфсизликни таъминлашнинг асосий шарти эканини таъкидлади.
Янги Ўзбекистоннинг стратегик мақсади – экологик барқарорликни таъминлаш, иқтисодий ўсишнинг ресурслар тежамкорлигига асосланган “яшил” ривожланиш моделига ўтишдир.
– Шу боис 2025 йилни Ўзбекистонда “Атроф-муҳитни асраш ва “яшил” иқтисодиёт йили” деб эълон қилдик, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон Президенти юртимизда Кам углеродли ривожланиш бўйича узоқ муддатли стратегия ва “яшил” молиялаштириш миллий дастури ишлаб чиқилгани, инвестиция лойиҳаларида “яшил” компонентлар келгуси беш йилда 50 фоизгача кўпайтирилишини қайд этди.
Иссиқхона газларини мониторинг қилиш ва эмиссия учун квоталар савдоси бўйича миллий тизимларни жорий этиш ишлари давом этмоқда. 2030 йилга келиб иссиқхона газлари чиқарилишини 35 фоизга қисқартириш ва бу мажбуриятни босқичма-босқич ошириб бориш режа қилинган.
“Яшил макон” дастури доирасида шаҳарлар ҳудудларининг камида 30 фоизи кўкаламзор майдонларга айлантирилади. Қишлоқ хўжалигида сув тежовчи технологияларни 100 фоиз татбиқ этиш тизимли чоралари кўрилмоқда.
Шавкат Мирзиёев тез суръатларда ўсиб бораётган иқтисодиётимизнинг энергетикага бўлган талабини тўлиқ қондириш учун “яшил” қувватлар жадал ривожлантирилаётганига эътибор қаратди.
– Ўтган 5 йилда энергетика соҳасига қарийб 20 миллиард доллар хорижий инвестициялар жалб қилинди ва 9,6 гигаватт замонавий энергия қувватлари ишга туширилди. Жумладан, 3,5 гигаваттли 14 та қуёш, шамол электр станциялари ва 300 мегаваттли 2 та сақлаш тизимлари ишга туширилди, – деди давлатимиз раҳбари.
Ҳозирда хорижий ҳамкорлар билан қиймати 26 миллиард доллардан зиёд ва умумий қуввати 24 гигаватт бўлган 50 дан ортиқ йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда. 2030 йилга қадар мамлакатимизда қайта тикланувчи энергия улушини 54 фоизга етказиш режалаштирилган.
– Бугунги кунда “яшил” тараққиёт Ўзбекистонда умуммиллий ҳаракат даражасига кўтарилди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари мазкур йўналишда минтақавий ҳамкорликни янада кучайтириб, Марказий Осиёни “яшил” иқтисодий ривожланиш ва “тоза энергия” марказларидан бирига айлантириш муҳимлигини қайд этди.
Қадимги Буюк ипак йўлини ўзаро энергетик боғлиқлик орқали тиклаш йўлида ҳам илк қадамлар ташланди. Яқинда COP-29 саммити доирасида Қозоғистон ва Озарбайжон билан имзоланган кўп томонлама битим Европага “яшил” энергияни экспорт қилиш имкониятини беради.
– Шуни алоҳида қайд этмоқчиманки, “яшил” энергия соҳасида Бирлашган Араб Амирликлари бизнинг ишончли ва стратегик ҳамкоримиздир, – деди Ўзбекистон етакчиси.
Сўнгги йилларда Амирликлар билан инвестициялар портфели 26 миллиард доллардан ошди. Улар орасида қайта тикланувчи энергетика лойиҳалари асосий локомотив бўлмоқда.
“Masdar” компанияси билан умумий қуввати 1,5 гигаватт бўлган 5 та электр энергия объекти ишга туширилди. Яна 1,6 гигаваттга тенг 3 та генерация лойиҳаси ва қарийб 520 мегаватт соат энергия сақлаш тизимлари барпо этилади.
Бу каби лойиҳалар Амирликларнинг бошқа етакчи компаниялари ҳамда Саудия Арабистони, Қатар, Туркия, Хитойлик шериклар билан ҳам амалга оширилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев мамлакатимиз Марказий Осиёнинг қуёш, сув, шамол энергияси ҳамда “яшил” водородни ишлаб чиқариш бўйича улкан салоҳиятини биргаликда ривожлантиришдан манфаатдор эканини таъкидлади.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, фақат Ўзбекистоннинг ўзида 500 гигаватт қуёш, 100 гигаватт шамол ва 10 гигаватт гидроэнергия ишлаб чиқариш салоҳияти мавжуд.
Минтақамиз улкан уран ва ўта муҳим стратегик хомашё захираларига бой.
– Бу йўналишда ҳар бир хорижий ҳамкоримизга барча қулай шарт-шароитларни яратиб беришга тайёрмиз, – деди Ўзбекистон етакчиси.
Президентимиз анжуманда иштирок этаётган нуфузли илмий марказлар, эксперт ва олимларни Тошкентда очилган “Яшил” университет билан тадқиқотлар ва инновация дастурларини амалга оширишда фаол ҳамкорликка чақирди.
Мазкур университет негизида Ер деградацияси ва чўлланишга қарши кураш бўйича халқаро илмий-тадқиқот тармоғини яратиш таклиф этилди.
Дубай ва Бокуда бўлиб ўтган “COP-28” ва “COP-29” саммитлари ҳамда бошқа халқаро форумларда Ўзбекистон глобал иқлим ўзгаришларининг салбий оқибатларини бартараф этиш учун қатор ташаббусларни илгари сурган эди.
Иқлим туфайли йўқотиш ва зарарларни баҳолаш бўйича халқаро марказни таъсис этиш, дарё экотизимлари хавфсизлигини таъминлаш, Сув тежовчи технологиялар минтақавий хабини ташкил қилиш, Ўсимликлар генетик ресурслари банкини яратиш шулар жумласидан.
– Бу борада барча ҳамкорларимиз билан амалий ишларни бошлашга тайёрмиз, – деди Ўзбекистон Президенти.
Давлатимиз раҳбари жорий йил Ўзбекистонда ўтиши режалаштирилган Марказий Осиёнинг глобал иқлим муаммоларига бағишланган конференцияда умумминтақавий Яшил тараққиёт концепцияси тақдим этилишини айтди.
Шунингдек, саммитда иштирок этаётган мамлакатлар вакиллари 15 май – Халқаро иқлим кунида Оролбўйи минтақасида бўладиган Рақамли “яшил” ташаббуслар глобал ёшлар фестивалига таклиф этилди.
Сўзининг якунида мамлакатимиз етакчиси Янги Ўзбекистон барқарор ривожланиш ва “яшил” тараққиёт йўлидаги кенг ҳамкорликка бутун дунёга очиқлигини қайд этди.
Президент Шавкат Мирзиёев Абу-Даби шаҳрига ташрифнинг ишбилармонлик тадбирлари доирасида Бирлашган Араб Амирликлари сунъий интеллект вазири Умар бин Султон ал-Олама билан учрашув ўтказди.
Учрашувда “Presight” компанияси раҳбари Томас Прамотедам, “AIQ” компанияси раҳбари Магжан Кенесбай ва “Khazna” компанияси раҳбари Ҳасан ал-Нақби, Муҳаммад бин Зоид номидаги Сунъий интеллект университети президенти Эрик Синг ҳам иштирок этди.
“Presight”, “AIQ” ва “Khazna” компаниялари катта маълумотлар таҳлили ва сунъий интеллект соҳасида етакчи компаниялар қаторига киради. Муҳаммад бин Зоид университети сунъий интеллект соҳасидаги тадқиқотларга ихтисослашган дунёдаги биринчи олий таълим муассасаси ҳисобланади.
Учрашувда Амирлик компаниялари билан илғор технологияларни ривожлантириш ва уларни турли соҳаларга муваффақиятли жорий этишга қаратилган стратегик шерикликни кенгайтириш йўллари кўриб чиқилди.
Генератив сунъий интеллектни ишлаб чиқиш, шу жумладан, энергетика соҳасида "катта тил моделлари"ни қўллаш, Тошкентда йирик маълумотларни қайта ишлаш марказини ташкил этиш борасида ҳамкорликни кенгайтириш бўйича келишувларга эришилди.
Муҳаммад бин Зоид номидаги Сунъий интеллект университети билан алмашинувларни фаоллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди. Президентимиз талабаларни ўқитиш дастурини ишга тушириб, бу соҳада юқори малакали кадрлар тайёрлаш бўйича "йўл харитаси"ни қабул қилишни таклиф этди.
Илмий-тадқиқот лабораторияларини биргаликда ишга тушириш, технологик кластерлар ташкил қилиш ва контактсиз тўлов операциялари учун инновацион ечимларни жорий этиш режалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари Абу-Даби шаҳрига ташрифи доирасида Бирлашган Араб Амирликлари инвестициялар вазири, "ADQ" холдинги бош ижрочи директори Муҳаммад Ҳасан ал-Сувайдий бошчилигидаги ушбу мамлакат етакчи компаниялари делегацияси билан учрашув ўтказди.
Учрашувда “AD Ports Group” компанияси раҳбари Муҳаммад Жума ал-Шамисий, “Tadweer” раҳбари Али ал-Даҳерий, “Plenary Group” раҳбари Мустафо Фахур ва “DUCAB” раҳбари Муҳаммад ал-Кураший иштирок этди.
Ушбу компаниялар ўз соҳаларида жаҳон етакчиларидан бири бўлиб, уларнинг жами активлари 200 миллиард доллардан зиёдни ташкил этади.
Юқори технологик тармоқларда амалий ҳамкорликни ривожлантириш ва инвестиция портфелини кенгайтириш имкониятлари кўриб чиқилди.
БАА билан иқтисодиётнинг турли йўналишларида шериклик жадал ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди. Инвестицияларни илгари суриш, саноат ва илғор технологияларни ривожлантириш бўйича қўшма чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Ҳар бир компания билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш бўйича навбатдаги қадамлар белгиланди. Инфратузилмани ривожлантириш, шаҳарсозлик, энергетика, транспорт ва логистика, тоғ-кон саноати, электротехника, коммунал хўжалиги ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳалар ҳақида сўз юритилди.
Инновацион технологияларни жорий этиш, нодир металл конларини ўзлаштириш, минтақавий темир йўлларни ривожлантириш ва "қуруқ" портлар барпо этиш, кабель маҳсулотларини ишлаб чиқариш лойиҳаларини жадаллаштириш, таълим ва тиббиёт соҳаларида ДХШ лойиҳаларини илгари суриш юзасидан келишувларга эришилди.
Учрашув якунида амалий ҳамкорликнинг барча йўналишлари бўйича "йўл харитаси"ни қабул қилишга келишиб олинди.
Президент Шавкат Мирзиёев Бирлашган Араб Амирликлари энергетика ва инфратузилма вазири Суҳайл Муҳаммад ал-Мазруий бошчилигидаги делегация билан учрашув ўтказди.
Учрашувда “Masdar” компанияси раҳбари Муҳаммад Жамил ал-Рамаҳий, “TAQA” раҳбари Жасим Ҳусайн Табет, “TAQA Water Solutions” раҳбари Аҳмад ал-Шамсий ва “Etihad Water & Electricity” раҳбари Юсуф ал-Али ҳам иштирок этди.
Мазкур компаниялар энергия ва сув таъминоти, тозалаш тизимларини бошқариш соҳасида жаҳондаги етакчи ишлаб чиқарувчи ва операторлар ҳисобланади.
Мамлакатимизда "яшил" энергетика, коммунал хизмат кўрсатиш тармоқларини модернизация қилиш ва ичимлик суви таъминотини яхшилаш бўйича инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш режалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари энергетика соҳасидаги стратегик шериклик икки томонлама ҳамкорликнинг локомотиви бўлиб хизмат қилаётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Бу борада умумий қиймати 1,5 миллиард долларлик 5 та лойиҳа биргаликда ишга туширилди. Декабрь ойида Навоий вилоятида қуввати 500 мегаватт бўлган шамол электр станцияси ишга туширилди, яна бир қатор объектлар қурилиши фаол босқичга кирган.
Ўзбекистон Президенти компанияларнинг мамлакатимиз ҳудудларида мавжуд иссиқлик электр станциялари қувватларини кенгайтириш, паст кучланишли электр тармоқларини модернизация қилиш, янги ГЭСлар, электр энергиясини сақлаш тизимлари, йирик қуёш ва шамол станциялари қурилишини жадаллаштириш борасидаги режаларини қўллаб-қувватлади.
Бундан ташқари, давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида сув таъминоти тармоқларини ривожлантириш ва янги тозалаш иншоотларини барпо этиш учун кенг имкониятлар мавжудлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари Абу-Даби шаҳрига ташрифнинг ишбилармонлик дастури доирасида “AMEA Power” компанияси раҳбари Ҳусайн ал-Новайс, “М42” компанияси раҳбари Ҳасан Жасим ал-Новайс ва “IFFCO Group” компанияси раҳбари Шероз Алланни қабул қилди.
“AMEA Power” – қайта тикланувчи энергия соҳасида тез суръатда ривожланаётган компания. 20 мамлакатда умумий қуввати 6 гигаваттдан ортиқ бўлган лойиҳалар портфелига эга. “М42” инновацион технологиялардан фойдаланган ҳолда тиббий хизмат кўрсатиш соҳасида етакчи компаниялардан бири ҳисобланади. “IFFCO Group” озиқ-овқат соҳасида 100 дан ортиқ брендларни бошқаради.
Энергетика, инновациялар, соғлиқни сақлаш ва озиқ-овқат саноатида қўшма лойиҳаларни илгари суриш ҳамда БАА компаниялари билан инновацион ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
"AMEA Power" компанияси билан ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Шамол электр станциялари, энергия сақлаш тизимларини қуриш, нефть-кимё соҳасида юқори технологик ишлаб чиқаришларни ташкил этиш лойиҳаларини жадаллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Бундан ташқари, “М42” компанияси билан геномика соҳасида, "IFFCO Group" билан эса озиқ-овқат саноати ва маиший кимё учун ингредиентлар ишлаб чиқаришда ўзаро манфаатли шерикликни мустаҳкамлашга эътибор қаратилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Объединенных Арабских Эмиратов Шейха Мухаммада Аль Нахайяна пребывает в городе Абу-Даби с официальным визитом.
14 января глава нашего государства принял участие в церемониях открытия Международного саммита «Неделя устойчивого развития Абу-Даби» и награждения Премией Шейха Заида в области устойчивого развития.
Неделя устойчивого развития Абу-Даби – это глобальная платформа, созданная в 2008 году правительством ОАЭ и компанией Masdar для решения мировых проблем в области устойчивого развития. Цель форума – содействие ускорению устойчивого развития в мире, экономическому, социальному и экологическому прогрессу, обеспечению продовольственной и водной безопасности, продвижению энергосбережения и декарбонизации.
В повестку нынешнего саммита включены вопросы обеспечения устойчивого развития, продвижения инноваций и новых технологий в сфере зеленой экономики, укрепления регионального сотрудничества в области энергетической и продовольственной безопасности.
В рамках форума прошла церемония награждения за достижения в области устойчивого развития премией имени покойного отца-основателя Эмиратов Шейха Заида Аль Нахайяна. В этом году победителем в номинации «Глобальные средние школы» премии объявлена Президентская школа в городе Ташкенте.
Награду вручил Президент Объединенных Арабских Эмиратов Шейх Мухаммад бин Заид Аль Нахайян.
Президент Шавкат Мирзиёев встретился с представителями школы и горячо поздравил их с победой.
Глава государства выступил на саммите «Неделя устойчивого развития Абу-Даби».
В работе саммита также участвовали Президент Объединенных Арабских Эмиратов Шейх Мухаммад Аль Нахаян, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Премьер-министр Итальянской Республики Джорджа Мелони, Премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим, Премьер-министр Финляндской Республики Петтери Орпо, а также главы государств и правительств ряда других стран, международных организаций и финансовых институтов.
В соответствии с повесткой дня форума были обсуждены вопросы обеспечения устойчивого развития, продвижения инноваций, зеленой экономики и региональной взаимосвязанности.
В своем выступлении глава нашего государства отметил, что в настоящее время диверсификация источников энергии и кардинальное сокращение в них доли углеводородов являются главными условиями смягчения последствий изменения климата, обеспечения устойчивого развития и глобальной безопасности.
Подчеркнуто, что стратегическая цель Нового Узбекистана заключается в обеспечении экологической устойчивости и экономического роста за счет перехода к ресурсосберегающей, зеленой модели развития.
– Именно поэтому 2025 год в Узбекистане объявлен Годом охраны окружающей среды и «зеленой» экономики, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Президент Узбекистана подчеркнул, что в нашей стране разработаны долгосрочная Стратегия низкоуглеродного развития и Национальная программа «зеленого» финансирования. В ближайшие 5 лет зеленые компоненты в инвестиционных проектах будут увеличены до 50 процентов.
Ведется работа по внедрению национальных систем мониторинга выбросов парниковых газов и торговли квотами на основе национальной эмиссии. К 2030 году планируется сократить выбросы парниковых газов на 35 процентов с последующим поэтапным увеличением данного показателя.
В рамках программы «Яшил макон» в стране будет проведена работа по озеленению не менее 30 процентов городских территорий. Принимаются системные меры по достижению 100-процентного охвата сельского хозяйства водосберегающими технологиями.
Шавкат Мирзиёев обратил внимание на стремительное развитие зеленых мощностей для полного удовлетворения энергетических потребностей быстрорастущей экономики нашей страны.
– За последние 5 лет в энергетический сектор было привлечено почти 20 миллиардов долларов иностранных инвестиций, введены в эксплуатацию современные энергетические мощности на 9,6 гигаватта. В частности, созданы 14 солнечных и ветровых электростанций мощностью 3,5 гигаватта, а также 2 системы хранения энергии на 300 мегаватт, – отметил глава государства.
В настоящее время совместно с иностранными партнерами реализуется более 50 крупных проектов на сумму свыше 26 миллиардов долларов по производству в общей сложности 24 гигаватт электроэнергии. К 2030 году запланировано увеличить долю возобновляемых источников энергии до 54 процентов.
– Сегодня зеленое развитие в Узбекистане поднято на уровень общенационального движения, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства подчеркнул важность наращивания регионального сотрудничества для превращения Центральной Азии в один из центров развития зеленой экономики и чистой энергии.
Сделаны первые шаги для возрождения Великого шелкового пути посредством энергетической взаимосвязанности. Подписанное недавно с Казахстаном и Азербайджаном многостороннее соглашение в рамках COP29 даст возможность экспортировать зеленую энергию в Европу.
– Хочу особо отметить, что Объединенные Арабские Эмираты являются нашим надежным и стратегическим партнером в области зеленой энергии, – отметил лидер Узбекистана.
В последние годы инвестиционный портфель с Эмиратами превысил 26 миллиардов долларов. Локомотивом выступают проекты в области возобновляемой энергетики.
Совместно с компанией Masdar введены в эксплуатацию 5 объектов по производству электроэнергии общей мощностью 1,5 гигаватта. Будут реализованы 3 проекта по созданию генерирующих мощностей на 1,6 гигаватта, построены системы хранения энергии емкостью около 520 мегаватт.
Подобные проекты также осуществляются совместно с другими ведущими эмиратскими компаниями, а также партнерами из Саудовской Аравии, Катара, Турции и Китая.
Президент Шавкат Мирзиёев заявил о заинтересованности нашей страны в совместной реализации огромного потенциала Центральной Азии в области солнечной, водной и ветровой энергии, а также производства зеленого водорода.
По предварительным расчетам, только в Узбекистане имеется потенциал для производства 500 гигаватт солнечной, 100 гигаватт ветровой и 10 гигаватт гидроэнергии.
Наш регион богат огромными запасами урана и других важнейших стратегических сырьевых ресурсов.
– В этом направлении мы готовы предоставить нашим иностранным партнерам самые благоприятные условия, – подчеркнул лидер Узбекистана.
Он призвал ведущие научные центры, экспертов и ученых, участвующих в работе форума, активно сотрудничать с открытым в Ташкенте Зеленым университетом в реализации исследовательских и инновационных программ.
Предложено создать на базе данного университета Международную научно-исследовательскую сеть по борьбе с деградацией земель и опустыниванием.
Отмечено, что на саммитах COP28 и COP29 в Дубае и Баку, а также на других международных форумах Узбекистан выдвинул ряд инициатив по борьбе с негативными последствиями глобального изменения климата.
Среди них – создание Международного центра по оценке ущерба и потерь, обеспечение безопасности речных экосистем, учреждение Регионального хаба по внедрению водосберегающих технологий, формирование банка генетических ресурсов растений и другие.
– Мы готовы начать практическую работу по этим направлениям со всеми нашими партнерами, – заявил Президент Узбекистана.
Глава государства сообщил, что на предстоящей в этом году в Узбекистане конференции по глобальным климатическим проблемам Центральной Азии будет представлена Региональная концепция зеленого развития.
Он также пригласил представителей стран-участниц саммита на Глобальный молодежный фестиваль цифровых зеленых инициатив, который пройдет в регионе Приаралья 15 мая – в Международный день климата.
В завершение своего выступления лидер нашей страны вновь подчеркнул открытость Нового Узбекистана для широкого практического сотрудничества на пути устойчивого и зеленого развития.
Президент Шавкат Мирзиёев в рамках деловой программы пребывания в городе Абу-Даби провел встречу с министром искусственного интеллекта Объединенных Арабских Эмиратов Омаром бин Султаном аль-Олама.
Во встрече также участвовали главы компаний Presight Томас Прамотедам, AIQ Магжан Кенесбай и Khazna Хассан аль-Накби, президент Университета искусственного интеллекта имени Мухаммада бин Заида Эрик Синг.
Компании Presight, AIQ и Khazna входят в число ведущих лидеров в области анализа больших данных и искусственного интеллекта. Университет Мухаммада бин Заида является первым в мире высшим учебным заведением, специализирующимся на исследованиях в сфере искусственного интеллекта.
На встрече были рассмотрены пути расширения стратегического партнерства с эмиратскими компаниями, направленного на развитие передовых технологий и их успешное внедрение в различные отрасли.
Достигнуты договоренности по расширению сотрудничества в разработке генеративного искусственного интеллекта, включая применение больших языковых моделей в энергетике, созданию крупного центра обработки данных в Ташкенте.
Особое внимание было уделено активизации обменов с Университетом искусственного интеллекта имени Мухаммада бин Заида. Президент нашей страны предложил запустить программу обучения студентов и принять «дорожную карту» для подготовки высококвалифицированных кадров в указанной сфере.
Обсуждены планы по совместному запуску научно-исследовательских лабораторий, созданию технологических кластеров и внедрению инновационных решений для бесконтактных платежных операций.
Глава государства в рамках программы пребывания в городе Абу-Даби провел встречу с делегацией ведущих компаний Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром инвестиций ОАЭ, главным исполнительным директором холдинга ADQ Мухаммадом Хасаном аль-Сувайди.
Во встрече приняли участие руководители компаний AD Ports Group Мухаммад Жума аль-Шамиси, Tadweer Али аль-Дахери, Plenary Group Мустафа Фахур и DUCAB Мухаммад аль-Кураши.
Данные компании входят в число мировых лидеров в своих отраслях с совокупными активами, превышающими 200 миллиардов долларов.
Были рассмотрены возможности по расширению практического взаимодействия и наращиванию инвестиционного портфеля в высокотехнологичных отраслях.
С большим удовлетворением отмечено интенсивно развивающееся партнерство с ОАЭ в различных направлениях экономики. Принимаются совместные меры по продвижению инвестиций, развитию промышленности и передовых технологий.
Обозначены дальнейшие шаги по расширению взаимовыгодного сотрудничества с каждой компанией. Речь идет о совместных проектах в сферах инфраструктурного развития, градостроительства, энергетики, транспорта и логистики, горной промышленности, электротехники, коммунального хозяйства и других.
Достигнуты договоренности об ускорении реализации проектов по внедрению инновационных технологий, освоению месторождений редкоземельных металлов, развитию региональных железнодорожных путей и созданию «сухих» портов, производству кабельной продукции, продвижению проектов государственно-частного партнерства в области образования и медицины.
В завершение встречи согласовано принятие «дорожной карты» по всем направлениям практического сотрудничества.
Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с делегацией Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром энергетики и инфраструктуры Сухейлем Мухаммадом аль-Мазруи.
Во встрече также участвовали руководители компаний Masdar Мухаммад Джамиль аль-Рамахи, TAQA Джасим Хусейн Табет, TAQA Water Solutions Ахмад аль-Шамси и Etihad Water & Electricity Юсиф аль-Али.
Указанные компании являются ведущими в мире производителями и операторами в области энергоснабжения, водообеспечения и управления очистными системами.
Были рассмотрены планы по реализации инвестиционных проектов в нашей стране, прежде всего в сфере зеленой энергетики, модернизации сетей коммунального обслуживания и улучшения питьевого водоснабжения.
Глава нашего государства с большим удовлетворением отметил, что стратегическое взаимодействие в энергетической сфере выступает локомотивом двустороннего сотрудничества.
В этом направлении совместно запущено 5 проектов стоимостью 1,5 миллиарда долларов. В декабре в Навоийской области была введена в строй ветряная станция мощностью 500 мегаватт, в активной фазе строительство ряда других объектов.
Президент Узбекистана поддержал планы компаний по расширению мощностей действующих теплоэлектростанций, модернизации низковольтных электросетей, ускорению строительства новых ГЭС, систем хранения электроэнергии, крупных солнечных и ветровых станций в регионах нашей страны.
Кроме того, отмечены широкие возможности для развития сетей водоснабжения и создания новых очистных сооружений на принципах государственного-частного партнерства.
В продолжение деловой программы визита в город Абу-Даби Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял глав компаний AMEA Power Хусейна аль-Новайса, М42 Хасана Джасема аль-Новайса и IFFCO Group Шираза Аллана.
AMEA Power – быстрорастущая компания в сфере возобновляемой энергетики. Имеет портфель проектов общей мощностью более 6 гигаватт в 20 странах. M42 – одна из ведущих компаний в сфере медицинских услуг с использованием инновационных технологий. IFFCO Group управляет более 100 брендами в продовольственной области.
Были рассмотрены вопросы продвижения совместных проектов и наращивания инновационного сотрудничества с эмиратскими компаниями в сфере энергетики, инноваций, здравоохранения и пищевой промышленности.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие партнерства с компанией AMEA Power. Особое внимание уделено ускорению реализации проектов по строительству ветровых электростанций, систем хранения энергии, созданию высокотехнологичных производств в нефтехимии.
Кроме того, выражена заинтересованность в укреплении взаимовыгодного партнерства с компанией М42 в области геномики, с IFFCO Group – в производстве ингредиентов для пищевой промышленности и бытовой химии.