Prezident Shavkat Mirziyoyev 11 avgust kuni yakka tartibdagi tadbirkorlar hamda o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish mamlakatimizda strategik vazifaga aylangan. Iqtisodiyot ravnaqi, aholi bandligi va turmush farovonligida bu sohaning o‘rni juda katta. Shu bois biznes yuritish qoidalari soddalashtirilib, qulayliklar oshirib borilmoqda. Raqamli texnologiyalar ommalashayotgani bunda qo‘l kelayotir.
Endi buni davom ettirgan holda, shaffof tadbirkorlik muhitini shakllantirish, naqdsiz to‘lovlar uchun qulayliklarni kengaytirish ko‘zda tutilmoqda.
Unga ko‘ra, yakka tartibdagi tadbirkorlar va o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar uchun 2030 yil 31 dekabrga qadar maxsus huquqiy rejim joriy etiladi. Ularni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishdan tortib hisobotni topshirishgacha bo‘lgan barcha asosiy xizmatlarni birlashtiruvchi integratsiyalashgan raqamli platformalar yaratiladi. Jumladan, faoliyatni rasmiylashtirish, bank hisobvaraqlari ochish va boshqarish, soliqlarni hisoblash va to‘lash, hisob-kitoblar qilish va fiskal cheklarni shakllantirish ushbu raqamli platformalar orqali yuritiladi.
Bu tizimda elektron hamyon ochilishi tadbirkorlarga daromadlarni qabul qilish, xodimlar, kontragentlar va tashkilotlar bilan hisob-kitoblarni amalga oshirish, soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlarni to‘lash imkoniyatini beradi. Elektron hamyonga ega bo‘lgan yakka tartibdagi tadbirkorlar va o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar uchun bank hisobvaraqlarini ochish ixtiyoriy bo‘ladi.
2025 yil 1 noyabrdan boshlab, bu jarayonlarda “QR-kod” va “tap to pay” texnologiyasidan foydalaniladi. Hujjatlarni masofaviy biometriya va “SMS xabarnoma” orqali elektron kalitsiz imzolash mumkin bo‘ladi. Bu ma’lumotlar qog‘oz nusxadagi hujjatlar bilan tenglashtiriladi. “Kunlik to‘lov” tartibi tajriba tariqasida joriy etilib, xodimlarga to‘lovlarni elektron hamyon orqali to‘lash imkoniyati yaratiladi.
2026 yil 1 yanvardan boshlab, yillik aylanmasi 1 milliard so‘mgacha bo‘lgan yakka tartibdagi tadbirkorlar va o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar uchun aylanmadan olinadigan soliq stavkasi 1 foiz miqdorida belgilanadi.
Yakka tartibdagi tadbirkorlar va o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarda elektron to‘lovlarni qabul qiluvchi maxsus QR-kod mavjud bo‘lishi chakana savdo qoidalarining majburiy talabi etib belgilanadi. Raqamli platformadagi pul aylanmalari to‘g‘risidagi ma’lumot kredit ajratishda inobatga olinadi.
Prezidentimiz bu takliflarni ma’qullab, yakka tartibdagi tadbirkorlar hamda o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarorni imzoladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 11 августа ознакомился с презентацией по созданию благоприятных условий для индивидуальных предпринимателей и самозанятых лиц.
Развитие предпринимательства в нашей стране является стратегической задачей. Этот сектор играет ключевую роль в экономическом росте, обеспечении занятости населения и повышении качества жизни. Поэтому правила ведения бизнеса упрощаются, а создаваемые удобства постоянно расширяются. Существенную помощь в этом процессе оказывает внедрение цифровых технологий.
В целях дальнейшего формирования прозрачной предпринимательской среды и расширения возможностей для безналичных расчетов предусматривается ряд новых мер.
В частности, для индивидуальных предпринимателей и самозанятых граждан будет введен специальный правовой режим сроком до 31 декабря 2030 года. Планируется создание интегрированной цифровой платформы, объединяющей все основные услуги – от государственной регистрации до сдачи отчетности. Через эту платформу можно будет оформить деятельность, открывать и управлять банковскими счетами, рассчитывать и уплачивать налоги, осуществлять расчеты и формировать фискальные чеки.
В рамках этой системы предприниматели смогут открывать электронный кошелек, который позволит принимать доходы, осуществлять расчеты с сотрудниками, контрагентами и организациями, а также уплачивать налоги и другие обязательные платежи. Для индивидуальных предпринимателей и самозанятых, имеющих электронный кошелек, открытие банковских счетов станет необязательным.
С 1 ноября 2025 года в этих процессах начнут применяться QR-коды и технология «tap to pay». Документы можно будет подписывать без электронного ключа – с использованием дистанционной биометрии и сервиса «SMS-уведомление». Эти данные будут приравнены к документам на бумажном носителе. В пилотном режиме внедряется порядок ежедневных выплат, что позволит производить расчеты с работниками через электронный кошелек.
С 1 января 2026 года для индивидуальных предпринимателей с годовым оборотом до 1 миллиарда сумов и самозанятых граждан ставка налога с оборота будет установлена в размере 1 процента.
Наличие у индивидуальных предпринимателей и самозанятых лицн специального QR-кода для приема электронных платежей станет обязательным требованием правил розничной торговли. Информация о движении денежных средств на цифровой платформе будет учитываться при принятии решений о выдаче кредитов.
Президент одобрил представленные предложения и подписал постановление о мерах по созданию благоприятных условий для деятельности индивидуальных предпринимателей и самозанятых лиц.