Birlashgan Millatlar Tashkilotining Giyohvandlik va jinoyatchilikka qarshi kurash bo'yicha Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakolatxonasi bilan uchrashuv to'g'risida
2021 yil 17 fevral kuni Inson xuquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A. Saidovning Birlashgan Millatlar Tashkilotining Giyohvandlik va jinoyatchilikka qarshi kurash bo'yicha Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakolatxonasi (UNODC )rahbari A.Mittal bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
UNODCning Mintaqaviy vakolatxonasi rahbari A. Mittal Markaz direktoriga COVID-19 pandemiyasi davrida amalga oshirilayotgan samarali hamkorlik va tashkil etilgan uchrashuv uchun o'zining samimiy minnatdorchiligini bildirdi. Shuningdek, u so'nggi yillarda O'zbekistonda inson huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarni mamnuniyat bilan qayd etdi.
Uchrashuv davomida tomonlar odam savdosiga qarshi kurashish tizimini takomillashtirish, odam savdosi qurbonlarini aniqlash va reabilitatsiya qilish mexanizmini xalqaro standartlarga muvofiq samaradorligini oshirish bo'yicha hamkorlikni yanada kengaytirishning asosiy yo'nalishlarini muhokama qildilar.
Uchrashuv kun tartibidagi yana bir masala qiynoqlarga qarshi kurashish bo'yicha qonunchilikni yanada takomillashtirish, ichki ishlar idoralarining mahkumlarga nisbatan xalqaro standartlarga muvofiq salohiyatini oshirish bo'yicha hamkorlikning asosiy yo'nalishlarini belgilashdan iborat bo'ldi.
Tomonlar nafaqat tegishli vakolatli organlar o'rtasida, balki mintaqaviy darajadagi samarali o'zaro aloqalarni amalga oshirish mexanizmlari muhimligini ta'kidladilar.
O'z navbatida, A. Mittal xonim uchrashuv davomida ko'rsatilgan barcha hamkorlik yo'nalishlari bo'yicha har tomonlama hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi.

О встрече c Региональным представительством Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии
17 февраля 2021 г. в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялась встреча директора Центра Акмала Саидова с главой Регионального представительства Управления ООН по наркотикам и преступности по Центральной Азии (УНП ООН) Ашитой Миттал.
Глава Регионального представительства УНП ООН А. Миттал выразила благодарность за встречу и признательность за плодотворное сотрудничество в период пандемии СOVID-19. Она также приветствовала реформы, происходящие в Узбекистане за последние годы, успешное продвижение повестки дня в области прав человека.
В ходе встречи стороны обсудили основные направления дальнейшего углубления сотрудничества в сфере совершенствования системы противодействия торговле людьми, усиления эффективности механизма идентификации и реабилитации жертв торговли людьми в соответствии с международными стандартами.
Другим вопросом повестки дня встречи стало определение основных направлений сотрудничества по дальнейшему совершенствованию законодательства по противодействию пыткам, наращиванию потенциала правоохранительных органов по международным стандартам обращения с заключенными.
Сторонами была обозначена важность эффективного взаимодействия не только на национальном уровне между соответствующими компетентными органами, но и на региональном уровне.
В свою очередь, г-жа Миттал выразила готовность оказания всестороннего сотрудничества по всем обозначенным в ходе встречи направлениям сотрудничества.