Avval xabar berganimizdek, Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiyasi tashabbusi bilan ijtimoiy tarmoqlarda “Tashabbusli budjet” uchun ayrim soha vakillarining ovoz yig‘ish ishlariga jalb qilinganligi holatlari atroflicha o‘rganildi.
Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan olib borilgan o‘rganish natijalari bo‘yicha Buxoro viloyati Romitan tumani 18-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktabi direktori tomonidan maktab o‘qituvchilarini lavozim yo‘riqnomasiga kirmaydigan “Tashabbusli budjet” loyihasiga ovoz yig‘ishga majburan jalb qilganligi aniqlanib, unga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 51-moddasi ikkinchi qismiga asosan bazaviy hisoblash miqdorining 100 baravari miqdorida maʼmuriy jarima qo‘llanildi.
Milliy komissiya barcha masʼullarni, shuningdek, ish beruvchilarni, hudud rahbarlarini xodimlarning konstitutsiyaviy huquqlarini taʼminlashga chaqiradi.
Shu o‘rinda Konstitutsiyamizga muvofiq har kim munosib mehnat qilish, kasb va faoliyat turini erkin tanlash, qulay mehnat sharoitlarida ishlash, mehnati uchun adolatli haq olish huquqiga egaligi, shuningdek, mamlakatimizda majburiy mehnat taqiqlanganligi hamda milliy qonunchiligimizda bolalar mehnati va majburiy mehnat uchun maʼmuriy hamda jinoiy javobgarlik belgilanganligi haqida eslatib o‘tamiz.

Как ранее сообщалось, по инициативе Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда подробно изучены случаи привлечения представителей некоторых профессий в работу по сбору в социальных сетях голосов за «Инициативный бюджет».
По результатам изучения, проведенного Государственной инспекцией труда, установлено, что директор общеобразовательной средней школы № 18 Ромитанского района Бухарской области принудительно привлек учителей школы к голосованию за проект «Инициативный бюджет», что не входит в их должностные обязанности. На основании части второй статьи 51 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности в отношении него применен административный штраф в размере 100-кратной базовой расчетной величины.
Национальная комиссия призывает всех ответственных работников, а также работодателей, руководителей территорий обеспечить конституционные права работников.
В этой связи напоминаем, что в соответствии с Конституцией каждый имеет право на достойный труд, свободный выбор профессии и рода деятельности, благоприятные условия труда, справедливое вознаграждение за труд, а также в стране запрещен принудительный труд, а в национальном законодательстве установлена административная и уголовная ответственность за детский труд и принудительный труд.