2024-yil 23-27-mart kunlari Shveysariyaning Jeneva shahrida Parlamentlararo ittifoqning (PI) 148-Assambleyasi bo‘lib o‘tmoqda. Bir yilda ikki marta o‘tkaziladigan Assambleyada dunyoning turli mamlakatlaridan yuzlab parlament vakillari ishtirok etmoqda.
Maʼlumot o‘rnida aytish joizki, Parlamentlararo ittifoq milliy parlamentlarning global tashkiloti bo‘lib, u 130 yildan ko‘proq vaqt oldin barcha mamlakatlar o‘rtasida hamkorlik va muloqotni rag‘batlantiradigan dunyodagi birinchi ko‘p tomonlama siyosiy tashkilot sifatida tashkil etilgan. Bugungi kunda 180 ta milliy parlament va 15 ta mintaqaviy parlament organi Parlamentlararo ittifoqqa aʼzo. Tuzilma demokratiyani targ‘ib qiladi va parlamentlarni kuchliroq, yoshroq, yashilroq, gender jihatdan muvozanatli va innovatsion institutlarga aylantirishga yordam beradi.
Assambleya “Parlament diplomatiyasi: tinchlik va o‘zaro hamjihatlik uchun ko‘prik yaratish” mavzusidagi umumiy munozaralar doirasida uyushtirildi. Asosiy eʼtibor umumiy mavzuda delegatlarga muhokama uchun platforma yaratish va parlament faoliyatini kuchaytirish yuzasidan fikr almashishga qaratildi.
Assambleyada Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva nutq so‘zlab, muhim taklif va tashabbuslarni ilgari surdi.
Senat Raisi o‘z nutqida tez o‘zgarib borayotgan va oldindan aytish qiyin bo‘lgan xalqaro vaziyat hamda davlatlararo munosabatlarda bir-birini tushunish tobora taqchil bo‘layotgan bir davrda parlamentlar roli har qachongidan muhim ahamiyatga ega bo‘layotganini taʼkidlab o‘tdi.
Parlamentlararo ittifoqning parlament diplomatiyasini mustahkamlashga qaratilgan konseptual tamoyillarini to‘liq qo‘llab-quvvatlagan holda alohida eʼtibor qaratish lozim bo‘lgan ustuvor yo‘nalishlarga to‘xtaldi.
Jumladan, parlament diplomatiyasi davlatlar o‘rtasida ishonchni mustahkamlashning asosiy mexanizmi sifatida nizolarning oldini olishda muhim o‘rin tutishi, parlamentlar aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari huquqlarini faol himoya qilishi kerakligi alohida qayd etildi.
Shuningdek, ishtirokchilar eʼtibori parlament aʼzolari o‘rtasida ishonchli munosabatlarni o‘rnatishga, umumiy muammo va vazifalarni hal etishga ko‘maklashadigan mintaqaviy hamkorlik muhimligiga qaratildi.
Assambleya avtonom qurol tizimlari hamda sunʼiy intellektning ijtimoiy va gumanitar taʼsirini bartaraf etish hamda iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlik: arzon yashil energiyadan foydalanishni rag‘batlantirish va innovatsiyalar, masʼuliyat va adolatni taʼminlash bo‘yicha  rezolyutsiyalar qabul qilishi kutilmoqda.
Shuningdek, Assambleyaning umumiy mavzusi bo‘yicha yakuniy hujjat ham qabul qilinishi nazarda tutilgan.

23-27 марта 2024 года в Женеве, Швейцарии, проходит 148-я Ассамблея Межпарламентского союза (МПС) В Ассамблее, которая проводится два раза в год, принимают участие сотни представителей парламентов разных стран мира.
В качестве информации следует отметить, что Межпарламентский союз – это глобальная организация национальных парламентов, основанная более 130 лет назад как первая многосторонняя политическая организация в мире, поощряющая сотрудничество и диалог между всеми странами. Сегодня в состав МПС входят 180 национальных парламентов-членов и 15 региональных парламентских органов. Данная структура продвигает демократию и оказывает содействие парламентам стать более сильным, молодым, экологическим, гендерно сбалансированным и более инновационным институтом.
148-я Ассамблея организована в рамках общих дебатов на тему «Парламентская дипломатия: создание мостов мира и взаимопонимания». Основной акцент сделан на создании платформы для обсуждения делегатами общей темы и обмена идеями по усилению деятельности парламента в этом направлении.
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева в своем выступлении выдвинула важные предложения и инициативы.
Председатель Сената подчеркнула, что в быстроменяющейся и труднопредсказуемой международной обстановке и дефицита взаимопонимания в межгосударственных отношениях возрастает роль и востребованность парламентов стран мира.
Полностью поддерживая концептуальные принципы Межпарламентского союза, направленные на укрепление парламентской дипломатии, акцент сделан на приоритетных направлениях, которым следует уделить особое внимание.
Так, особо отмечалось, что парламентская дипломатия как ключевой механизм укрепления доверия между государствами должна играть важную роль по предотвращению конфликтов, а также парламенты должны активно защищать права уязвимых групп населения.
Внимание участников обращено на важность регионального взаимодействия, что способствует установлению доверительных отношений между парламентариями и решению общих проблем и задач.
Ожидается принятие Ассамблеей резолюций по решению социальных и гуманитарных проблем, связанных с автономными системами вооружения и искусственным интеллектом, и партнерству в борьбе с изменением климата: содействию доступу к недорогой зеленой энергии и обеспечении инноваций, ответственности и справедливости.