Barqaror rivojlantirish maqsadlariga erishish dunyo mamlakatlari qatori biz uchun ham hayotiy ahamiyatga ega
– Barqaror rivojlantirish maqsadlariga erishish dunyo mamlakatlari qatori biz uchun ham hayotiy ahamiyatga ega bo'lib, keyingi besh yilda ushbu masala Yangi O'zbekistonni barpo etishning ustuvor yo'nalishlaridan biriga aylandi. Xususan, global miqyosda belgilangan 17 maqsadning 16 tasi O'zbekiston uchun dolzarb ahamiyatga ega. 2017–2021 yillarda mamlakatni rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha qabul qilingan Harakatlar strategiyasi, hech shubhasiz, ushbu maqsadlariga bosqichma-bosqich erishishga xizmat qilmoqda.
Qolaversa, mazkur maqsadlarga hamohang ravishda 2018 yilda O'zbekiston Hukumati tomonidan 2030 yilgacha bo'lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi Milliy maqsad va vazifalar, ularga oid indiktorlarning tasdiqlangani, milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirish bo'yicha Muvofiqlashtiruvchi kengash tuzilgani hamda tegishli.
“Yo'l xaritasi” tasdiqlangani bu boradagi ishlarimizni tizimli tarzda olib borish imkonini bermoqda. Jumladan, o'tgan davr mobaynida deyarli barcha muhim ijtimoiy-iqtisodiy sohalarni keyingi besh, o'n yilda rivojlantirish istiqbollarini belgilovchi strategiya va kontseptsiyalar qabul qilinib, izchillik bilan amalga oshirilmoqda.
Birgina ta'lim sohasidagi islohotlarimiz samarasi o'laroq, maktabgacha ta'lim qamrovi ikki baravardan ziyodga kengaydi. Oliy ta'lim muassasalari soni ikki baravarga, qabul o'rinlari esa qariyb uch baravarga oshdi. Sog'liqni saqlash tizimidagi keng ko'lamli islohotlar esa pandemiya davrida o'zini to'la oqladi.
Iqtisodiyotni rivojlantirish, sanoat, ishlab chiqarish tarmoqlarini modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, sohada davlat ishtirokini qisqartirish, kichik hamda o'rta biznesni qo'llab-quvvatlash borasidagi islohotlar bois aholi farovonligi, jumladan daromadlari ortib bormoqda.
Yana bir jihat. O'tgan yilda BMTning Iqtisodiy va Ijtimoiy Kengashi (EKOSOS) boshchiligida o'tkazilgan oliy darajadagi siyosiy forumda O'zbekistonning BRMni amalga oshirishga doir birinchi Ixtiyoriy milliy hisoboti taqdim etildi. Mamlakatimiz ilk marotaba barqaror rivojlanish bo'yicha oliy darajadagi siyosiy forumga ushbu sharhni taqdim etgan 49 ta davlat safidan joy oldi. Amalga oshirayotgan sa'y-harakatlarimiz xalqaro reyting agentliklari tomonidan ham munosib baholanmoqda.
Bertel`sman fondining 2020 yilgi hisobotida O'zbekiston BRM ko'rsatkichlariga erishish bo'yicha 193 ta mamlakat orasida 66-o'rinni egalladi. Qolaversa, yetakchi xalqaro moliya tuzilmalari e'tirofiga ko'ra mamlakatimiz iqtisodiyoti barqaror o'smoqda.
Jahon bankining “Biznes yuritish – 2020” hisobotida mamlakatimiz biznes muhitini yaxshilash bo'yicha eng yuqori natijalarni ko'rsatgan 20 ta mamlakat qatoriga kiritildi.

Достижение Целей в области устойчивого развития имеет для нас, как и для других стран жизненно важное значение
– Достижение Целей в области устойчивого развития имеет для нас, как и для других стран жизненно важное значение, в последующие пять лет этот вопрос стал одним из приоритетных направлений при строительстве нового Узбекистана. В частности, 16 из 17 целей глобального развития, имеют актуальное значение для Узбекистана. Принятая Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017—2021 годах, несомненно, служит постепенному достижению этих целей.
Кроме того, в соответствии с этими целями в этом году Правительством Узбекистана утверждены национальные цели и задачи в области устойчивого развития на период до 2030 года и их индикаторы, создан Координационный совет по реализации национальных целей и задач и утверждена соответствующая «Дорожная карта», что позволяет вести системную работу в этом направлении. В частности, за минувший период приняты и последовательно реализуются стратегии и концепции, определяющие перспективы развития практически всех важнейших социально-экономических сфер на ближайшие пять, десять лет.
Благодаря реформам в сфере образования охват дошкольным образованием увеличился более чем в два раза. Количество высших образовательных учреждений увеличилось в два раза, а квота на прием в ВУЗ почти в три раза. Масштабные реформы системы здравоохранения полностью оправдали себя в период пандемии.
Благодаря реформам в сфере экономики, модернизации и диверсификации промышленности, производственных отраслей, сокращению государственного участия в этой сфере, поддержки малого и среднего бизнеса повышается благосостояние населения, и увеличиваются ее доходы.
Еще один момент. В прошлом году на политическом форуме высокого уровня под председательством Экономического и Социального Совета ООН (ЭКОСОС) был представлен первый Национальный доклад Узбекистана по достижению ЦУР. Наша страна вошла в число 49 стран, впервые представивших этот обзор на политическом форуме высокого уровня. Предпринимаемые усилия также по достоинству оцениваются международными рейтинговыми агентствами.
В отчете Фонда Бертельсмана за 2020 год Узбекистан занял 66-е место среди 193 стран по достижению показателей ЦУР. Причем, по признанию ведущих международных финансовых структур, экономика нашей страны стабильно растет.
В докладе Всемирного банка «Ведение бизнеса-2020» наша страна вошла в число 20 стран, которые показали самые высокие результаты по улучшению бизнес-среды.