O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripov BMT Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi (TQKB)ning a’zo davlatlar ishtirokida tashkilotning 2-chorakdagi faoliyati yakuniga bag‘ishlab o‘tkazilgan brifingida ishtirok etdi.
Boshqarma direktori vazifasini bajaruvchi Mauro Miyediko rahbarligida gibrid formatda tashkil etilgan tadbirda BMT bo‘linmalari rahbarlari, xususan inson huquqi bo‘yicha oliy komissar idorasi, Giyohvand moddalar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi, Ayollar tuzilmasi, shuningdek Interpol, XVJ va tashkilotga a’zo davlatlar vakillari ishtirok etdi.
Mauro Miyediko brifingni ochar ekan, xalqaro hamjamiyat sa’y-harakatiga qaramay, terror guruhlari tinchlik va barqarorlikka tahdid solayotgani, ularning faoliyati kengayishi xavfi saqlanib qolayotganini ta’kidladi. Shu nuqtai nazardan, ushbu tahdidlarga qarshi hamkorlik qilish juda muhimligi aytildi. Ta’kidlanishicha, ayni yo‘nalishda Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi davlatlarga har tomonlama yordam bermoqda.
Shu asnoda Mauro Miyediko joriy yil may oyida Toshkentda O‘zbekiston hukumati ko‘magida uyushtirilgan Qaytganlarni reabilitatsiya va reintegratsiya qilish masalasi bo‘yicha Markaziy Osiyo Mintaqaviy ekspertlar kengashi birinchi yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazilganiga alohida urg‘u berdi.
– Tadbir Markaziy Osiyo davlatlari uchun fuqarolarni ziddiyatli hududlardan repatriatsiya qilish bo‘yicha tajriba va axborot almashishda o‘ziga xos platforma hisoblanadi, – dedi BMT vakili.
Tadbirda so‘zga chiqqan SMTI direktori Eldor Aripov O‘zbekiston Respublikasining BMT bilan hamkorligini faol rivojlantirish mamlakatimiz tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekaniga e’tibor qaratdi.
– Buni Bosh kotib Antoniu Guterrish kuni kecha Toshkentga amalga oshirgan tashrifi ham yaqqol namoyon etdi, dedi O‘zbekiston vakili. – Anjumanda ikki tomonlama hamkorlik kun tartibidagi keng ko‘lamli masalalar, jumladan terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashish jarayoni muhokama qilindi.
Shu nuqtai nazardan SMTI direktori Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tuzilgan Mintaqaviy ekspertlar Kengashining aniq maqsadi va vazifasi haqida ma’lumot berdi. Tuzilma faoliyati mintaqaviy hamkorlikni institutsionallashtirish, terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashdagi sa’y-harakatlarni birlashtirishda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
E.Aripov joriy yil aholi radikallashuviga qarshi kurashda mahalliy hamjamiyat ishtiroki bo‘yicha Konferensiya hamda Mintaqaviy ekspertlar Kengashi ikkinchi yig‘ilishi o‘tkazilishi rejalashtirilgani to‘g‘risida ma’lum qildi. Yig‘ilish doirasida kelgusi faoliyat rejasi tasdiqlanadi. Shu munosabat bilan SMTI direktori keng doiradagi ekspertlar va fuqarolik jamiyati vakillarini bo‘lajak tadbirga taklif qildi. Ma’ruzasi yakunida O‘zbekiston BMT TQKB bilan tomonlarni qiziqtirgan barcha sohalarda hamkorlikni yanada chuqurlashtirish tarafdori ekanini yana bir bor tasdiqladi.
O‘z navbatida, BMT Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi direktori vazifasini bajaruvchi janob Miyediko davlatimiz rahbariyatiga Markaziy Osiyoda Mintaqaviy ekspertlar Kengashini tashkil etishdagi muhim roli uchun minnatdorlik bildirdi.
– Biz mintaqaviy ekspertlar Kengashiga mamlakatlar o‘rtasida o‘zaro tajriba almashish, qurolli mojaro zonalaridan qaytganlarni reabilitatsiya va reintegratsiya qilishdek juda muhim masalalar bo‘yicha hamkorlik modeli sifatida qaraymiz, – dedi u. – Boshqarma Kengash faoliyatini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashiga ishonch bildiraman.
TQKB tomonidan har chorakda o‘tkaziladigan brifing BMTning 2010 yil 3 sentyabrdagi rezolyutsiyasi bilan ta’sis etilgan. Ushbu tadbirlarni o‘tkazishdan ko‘zlangan asosiy maqsad ayni yo‘nalishdagi zamonaviy tendensiya va strategik ustuvorlik, Boshqarma mandatini Global aksilterror strategiyasiga muvofiq amalga oshirish masalalarini muhokama qilishdan iborat.

ПЕКИН, 4 июля. /ИА «Дунё»/. 2 июля директор Института стратегических и мехрегиональных исследований при Президенте Узбекистана (ИСМИ) Элдор Арипов принял участие во 2-м ежеквартальном брифинге Контртеррористического управления ООН (КТУ ООН) для стран-членов, состоявшемся в гибридном формате под руководством исполняющего обязанности директора КТУ Мауро Миедико, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Ежеквартальные брифинги организуются КТУ в соответствии с резолюцией ООН A/64/L.69 от 3 сентября 2010 года. Целью данных мероприятий является обсуждение актуальных тенденций и стратегических приоритетов в области борьбы с терроризмом, вопросов реализации КТУ своего мандата в соответствии с Глобальной контртеррористической стратегией ООН. Первый брифинг был проведен в марте.
В брифинге приняли участие руководители подразделений ООН, включая Офис Верховного комиссара по правам человека, Управление ООН по наркотикам и преступности, структуру «ООН-женщины», а также представители Интерпола, МВФ, стран-членов организации.
Открывая брифинг, Мауро Миедико заявил, что несмотря на усилия международного сообщества, террористические группы продолжают представлять угрозу миру и стабильности, сохраняется риск расширения их действий.
На этом фоне сотрудничество по противодействию этим угрозам является определяющим. На этом направлении КТУ ООН оказывает государствам всестороннюю поддержку.
В данном контексте Мауро Миедико особо отметил успешное проведение в мае в г.Ташкенте совместно с правительством Узбекистана Первого заседания Регионального экспертного совета (РЭС) в Центральной Азии по реабилитации и реинтеграции возвращенцев. «Мероприятие представляет собой уникальную платформу обмена опытом и информацией между государствами Центральной Азии по вопросам репатриации своих граждан из зон конфликта», - заявил высокий представитель ООН.
Выступая на мероприятии, директор ИСМИ Элдор Арипов акцентировал внимание на активном развитии сотрудничества Узбекистана с ООН, как важнейшем внешнеполитическом приоритете нашей страны.
«Это подтверждает и состоявшийся накануне визит Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша в Ташкент, в ходе которого обсужден широкий круг вопросов двусторонней повестки дня, включая противодействие терроризму и экстремизму», - подчеркнул он.
В данном контексте директор ИСМИ представил конкретные цели и задачи Регионального экспертного совета, созданного по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Было подчеркнуто, что деятельность РЭС имеет решающее значение для институционализации регионального сотрудничества и консолидации усилий стран региона в сфере борьбы с терроризмом и экстремизмом.
Элдором Ариповым также было отмечено, что в текущем году запланировано проведение Конференции по вопросам участия местных сообществ в противодействии радикализации населения, а также второго заседания РЭС, на котором будет утвержден план его дальнейшей работы. В этой связи он пригласил к участию в данных мероприятиях широкий круг экспертов и представителей гражданского общества.
В заключение директор ИСМИ еще раз подтвердил приверженность дальнейшему углублению сотрудничества с КТУ ООН по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
В свою очередь и.о. директора КТУ Мауро Миедико выразил благодарность руководству Узбекистана за ключевую роль в создании Регионального экспертного совета в Центральной Азии. «Мы рассматриваем РЭС в качестве модели кооперации между странами по обмену опытом и сохранения фокуса на очень важных вопросах, таких как реабилитация и реинтеграция вернувшихся лиц из зон конфликтов», - сообщил он. Представитель ООН также заверил о полной поддержке деятельности Регионального экспертного совета со стороны КТУ ООН.