Prezident Shavkat Mirziyoyev 31 iyul kuni qishloq xo‘jaligida kosmik ma’lumotlardan foydalanish va raqamlashtirish chora-tadbirlari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Bu kecha bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishining mantiqiy davomi. Meva-sabzavot va oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirish masalasi ko‘rib chiqilar ekan, davlatimiz rahbari yerdan unumli foydalanish, samaradorlikni oshirish yo‘llarini ko‘rsatgan edi.
Buning uchun aniq hisob-kitob va tahlil juda zarur. Prezidentimiz tashabbusi bilan tashkil etilgan “O‘zbekkosmos” agentligi shunday imkoniyat bermoqda. 2024 yil 14 oktyabrdagi Prezident farmoniga muvofiq, iqtisodiyot tarmoqlarida aerokosmik texnologiyalar joriy etilmoqda.
Jumladan, bu qishloq va suv xo‘jaligidagi haqiqiy holatni, kamchiliklarni ochiq-oydin ko‘rsatib berayapti. Ikki yil mobaynida sohada foydalanilayotgan 4 million gektardan ziyod yerlar kosmik monitoring qilindi. Aniqlanishicha, hisobotlarda ko‘rsatilgan ayrim maydonlarda paxta ekilmagan, ba’zan esa zaxiradagi yoki egasi noma’lum yerlarga ekilgan.
Shu bois davlat tomonidan ajratiladigan imtiyozli kreditlarning maqsadli ishlatilishini masofaviy monitoring qiladigan tizim yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Iqlim o‘zgarishi va suv taqchilligidan kelib chiqib, yurtimizda kam suv talab qiladigan yangi navlar va agrotexnologiyaga o‘tilmoqda. Lekin ekinlarni sug‘orishda suv sarfi me’yori hozirgi haqiqatdagi talabga javob bermasligi ko‘rsatib o‘tildi. Gidromodul rayonlashtirish yondashuvi ham eskirgan. Oqibatda kanallar oxirida joylashgan 3 mingdan ziyod fermerga suv yetib bormayapti.
Qishloq va suv xo‘jaligi tizimidagi ilmiy institutlarni jalb qilgan holda sug‘orish me’yori va gidromodul rayonlashtirishni to‘liq yangilash vazifasi qo‘yildi.
Fermerlar sarflayotgan suvning haligacha aniq hisobi yo‘qligi qayd etilib, buning barcha bosqichlarini raqamlashtirish, suvning konturma-kontur hisobini yuritish zarurligi ta’kidlandi.
Suv omborlari sig‘imi ham loyihaviy quvvati bo‘yicha hisoblanib kelinar edi. So‘nggi ikki yilda 60 ta yirik suv ombori ilk bor batimetrik tahlildan o‘tkazildi. Loyqa cho‘kkani sababli ayrimlarining sig‘imi kamaygani aniqlandi.
Shu bois barcha suv omborlariga “aqlli” hisoblagichlar o‘rnatib, suv miqdorini onlayn kuzatish, ulardagi loyqani kamaytirish vazifalari ko‘rsatib o‘tildi.
– Yer bilan suv qishloq xo‘jaligimiz taqdirini hal qiluvchi masala, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda sohani raqamlashtirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Hozir fermerlar yer, kredit, subsidiya va agroxizmatlar bo‘yicha 30 dan ortiq platformadan foydalanyapti. Buni osonlashtirish uchun ular birlashtirilib, “Raqamli qishloq xo‘jaligi” yagona integratsion platformasi ishga tushiriladi.
Endi dalasiga nima ekishni fermerning o‘zi hal qiladi. Buni platformaga ham uning o‘zi kiritadi. Natijada asosiy, takroriy va to‘qsonbosti ekinlar miqdori oldindan ko‘rinadi. Bu oziq-ovqat xavfsizligi, narx-navo barqarorligi va dehqonlarning daromadida juda muhim.
Bosh vazir o‘rinbosari J.Qo‘chqorov boshchiligida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha komissiya tuzilishi belgilandi. Yetishmayotgan mahsulotni ko‘paytirish uchun imtiyozli kredit va subsidiya beriladi.
Sohada uchuvchisiz apparatlardan foydalanish ham rejalashtirilmoqda. Kuzda 100 dan ziyod zamonaviy dron olib kelinadi. Mutasaddilarga xususiy sektorni jalb etib, fermerlarga dronlar yordamida xizmatlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Somonpoyalarni yoqishga chek qo‘yishning qonuniy asoslarini yaratish zarurligi aytildi.
Kosmik tadqiqotlarda qurilish, kadastr, noruda konlari, o‘rmon va yaylov yerlari bo‘yicha ham tahlillar borligi ta’kidlanib, vazirlar va hokimlarga ularni o‘rganib, rejalar ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 31 июля провел совещание по мерам цифровизации и расширения применения космических данных в сфере сельского хозяйства.
Совещание стало логическим продолжением прошедшего накануне видеоселекторного совещания. При рассмотрении вопросов увеличения производства плодоовощной и продовольственной продукции глава нашего государства обозначил необходимость рационального использования земли и повышения эффективности в аграрной сфере.
Важное значение имеет наличие точных данных и и их качественный анализ. Созданное по инициативе главы государства агентство «Узбеккосмос» предоставляет в этом направлении большие возможности. В соответствии с Указом Президента от 14 октября 2024 года в отрасли экономики внедряются аэрокосмические технологии.
В частности, с их помощью становится возможным объективно выявлять реальное состояние дел и существующие проблемы в сельском и водном хозяйстве. За два года был проведен космический мониторинг более 4 миллионов гектаров сельхозугодий. Выяснилось, что на некоторых участках, указанных в отчетах как занятых хлопчатником, он фактически не выращивался, а в ряде случаев посевы производились на резервных землях или участках с неустановленным владельцем.
В связи с этим поручено внедрить систему дистанционного мониторинга целевого использования кредитов, выделяемых государством на выращивание сельхозкультур.
С учетом климатических изменений и дефицита воды в стране внедряются новые засухоустойчивые сорта и агротехнологии. Однако используемые при орошении нормы водопотребления устарели и не соответствуют требованиям времени. Также устарел метод гидромодульного районирования, из-за чего более 3 тысяч фермеров, расположенных в нижнем течении каналов, остаются без воды.
Поставлена задача полностью пересмотреть нормы полива и систему гидромодульного районирования с привлечением научных институтов в системе сельского и водного хозяйства.
Подчеркнуто, что по-прежнему отсутствует точный учет потребляемой фермерскими хозяйствами воды. В связи с этим поручено цифровизировать все этапы водопользования и внедрить поконтурный учет воды.
До недавнего времени вместимость водохранилищ рассчитывалась исходя из проектных данных. В течение двух лет впервые проведен батиметрический анализ 60 крупных водохранилищ. Установлено, что в результате заиливания вместимость некоторых водохранилищ снизилась.
В связи с этим поручено установить на всех водохранилищах «умные» счетчики, наладить онлайн-мониторинг объемов воды и принять меры по снижению заиливания.
– Земля и вода – это вопрос будущего всего нашего сельского хозяйства, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Особое внимание на совещании было уделено вопросам цифровизации сферы.
Сегодня фермеры обращаются к более чем 30 различным платформам по вопросам земли, кредитов, субсидий и агроуслуг. Для облегчения работы фермеров будет запущена единая интегрированная платформа “Цифровое сельское хозяйство”.
Фермер будет самостоятельно выбирать, что выращивать на своей земле. Сам же будет вносить информацию о посевах в платформу. Это позволит заранее видеть объемы основных, повторных и "девяностодневных" посевов. Это критически важно для обеспечения продовольственной безопасности, стабильности цен и доходов фермеров.
Под руководством заместителя Премьер-министра Ж.Кучкарова создана комиссия по обеспечению продовольственной безопасности. Для расширения производства востребованной продукции будут выделяться льготные кредиты и субсидии.
Также планируется широкое внедрение беспилотных летательных аппаратов в аграрную отрасль. Уже этой осенью в страну поступят более 100 современных дронов. Поручено расширить участие частного сектора в этой сфере и наладить предоставление фермерам соответствующих услуг с использованием дронов.
Отмечена необходимость создания правовых основ для запрета на сжигание соломы.
В космических данных также содержится важная информация по строительству, кадастру, нерудным месторождениям, лесным и пастбищным землям. Министерствам и хокимиятам поручено изучить эти данные и подготовить соответствующие планы.