Joriy yilning 29-iyul kuni Toshkent shahrida Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiya tomonidan Xalqaro migratsiya tashkiloti va BMTning Migratsiya agentligi bilan hamkorlikda “Odam savdosiga qarshi kurashda global chaqiriqlar: jamiyatning roli va xalqaro hamkorlik” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi.
30-iyul – Butunjahon odam savdosiga qarshi kurashish kuni munosabati bilan tashkil etilgan ushbu anjumanda davlat idoralari, fuqarolik jamiyati institutlari, ilmiy doiralar, diplomatik vakolatxonalar va xalqaro tashkilotlardan 110 dan ortiq mutaxassislar va ekspertlar ishtirok etdi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senatning Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi Alisher Agzamxodjayev, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ayubxon Rahmatullayev hamda Xalqaro migratsiya tashkiloti/BMT Migratsiya agentligining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Endryu Grey rasman ochib berdilar.
Bugungi globallashuv sharoitida odam savdosi jinoyati nafaqat ayrim shaxslar, balki butun jamiyat xavfsizligi va barqarorligiga tahdid solayotgani, dunyo bo‘yicha har yili millionlab insonlar odam savdosining qurboniga aylanayotgani va raqamlar oshib borayotgani alohida taʼkidlandi.
O‘zbekistonda ushbu illatga qarshi kurashish borasida ham huquqiy, ham tashkiliy jihatdan tizimli ravishda salmoqli ishlar amalga oshirib kelinayotganligi qayd etildi.
Xususan, “Odam savdosiga qarshi kurash to‘g‘risida”gi Qonun yangi tahrirda qabul qilindi, odam savdosiga oid jinoyatlar, bolalar mehnati va majburiy mehnat uchun javobgarlik choralari kuchaytirildi, milliy darajada odam savdosidan jabrlangan shaxslarni identifikatsiya qilish va qayta yo‘naltirish tizimi joriy etildi, O‘zbekistonda odam savdosiga qarshi kurashish konsepsiyasi va uni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” tasdiqlandi hamda ijro etilmoqda.
Mazkur sohada erishilgan yutuqlarda xalqaro tashkilotlarning, xususan, BMT Migratsiya agentligining ham hissasi borligi, kelgusida ham yangi loyiha va tashabbuslarni ilgari surish bo‘yicha o‘zaro manfaatli hamkorlikni izchil davom ettirish zarurligi taʼkidlab o‘tildi.
Konferensiya doirasida “Odam savdosi: zamonaviy tahdidlar va tendensiyalar”, “Odam savdosiga qarshi kurashishda xalqaro hamkorlikning o‘rni”, “Odam savdosiga qarshi kurashish va jabrlanuvchilarni himoya qilishda fuqarolik jamiyati institutlarining ahamiyati” mavzularida sessiyalar ham o‘tkazildi.
Muhokamalar chog‘ida ishtirokchilar tomonidan bugungi kunda raqamli muhitning odam savdosi shakllariga taʼsiri ortib borayotganligiga, ushbu illatga qarshi kurashishda transchegaraviy muvofiqlashtirishning zarurligiga, odam savdosidan jabrlanuvchilarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashda nodavlat tashkilotlarining roli muhim ekanligiga alohida eʼtibor qaratildi.
Anjumanda odam savdosiga qarshi kurashish sohasidagi milliy yutuqlar sarhisob qilinishi bilan bir qatorda, ilg‘or xorijiy tajriba bilan o‘rtoqlashildi hamda ustuvor vazifalar belgilab olindi.

29 июля текущего года в Ташкенте Национальной комиссией по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда совместно с Международной организацией по миграции, а также Агентством ООН по миграции состоялась международная конференция на тему «Глобальные вызовы в борьбе с торговлей людьми: роль общества и международное сотрудничество».
В конференции, приуроченной к Всемирному дню борьбы с торговлей людьми, который отмечается 30 июля, приняли участие более 110 специалистов и экспертов, представляющих государственные органы, институты гражданского общества, научные круги, дипломатические представительства и международные организации.
Мероприятие официально открыли председатель Комитета Сената по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Алишер Агзамходжаев, первый заместитель министра внутренних дел Республики Узбекистан Аюбхон Рахматуллаев, а также глава Представительства Международной организации по миграции в Узбекистане Эндрю Грей.
Особо отмечалось, что в современных условиях глобализации торговля людьми представляет угрозу безопасности и стабильности не только отдельных лиц, но и всего общества. При этом миллионы людей во всем мире ежегодно становятся жертвами торговли людьми.
Подчеркивалось, что в Узбекистане проводится значительная системная работа как в правовом, так и в организационном плане по борьбе с этим злом.
Так, принят Закон «О противодействии торговле людьми» в новой редакции, усилены меры ответственности за преступления, связанные с торговлей людьми, детский труд и принудительный труд, внедрена система идентификации и перенаправления жертв торговли людьми на национальном уровне, утверждена Концепция противодействия торговле людьми в Узбекистане, а также «дорожная карта» по ее реализации.
Отмечалось, что международные организации, в частности Агентство ООН по миграции, внесли свой вклад в достигнутый прогресс в этой области, и что необходимо последовательно продолжать взаимовыгодное сотрудничество для продвижения новых проектов и инициатив в будущем.
В рамках конференции также состоялись сессии на темы: «Торговля людьми: современные угрозы и тенденции», «Роль международного сотрудничества в борьбе с торговлей людьми», «Значение институтов гражданского общества в противодействии торговле людьми и защите жертв».
В ходе обсуждений участники обратили особое внимание на растущее влияние цифровой среды на формы торговли людьми, необходимость трансграничной координации в борьбе с этим злом и важную роль негосударственных организаций по всесторонней поддержке жертв торговли людьми.
На конференции, наряду с подведением итогов национальных достижений в сфере борьбы с торговлей людьми, состоялся обмен передовым международным опытом, а также определены приоритетные направления и задачи на будущее.