«Istanbul protokoliga muvofiq qiynoqlar va boshqa shafqatsiz, g'ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala yoki jazoni samarali tergov qilish va hujjatlashtirish» mavzusidagi treningi davom etmoqda
Joriy yilning 15 dekabr kuni O'zbekiston penitentsiar muassasalarining tibbiyot xodimlari uchun «Istanbul protokoliga muvofiq qiynoqlar va boshqa shafqatsiz, g'ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala yoki jazoni samarali tergov qilish va hujjatlashtirish» mavzusida trening o'z ishini davom ettirdi.
Tadbirning ikkinchi kuni doirasida ishtirokchilar qiynoq oqibatlari, qiynoqlarning tibbiy hujjatlari bilan bog'liq quyidagi masalalarni, shuningdek, qiynoqlardan foydalanish holatlari haqida xabarlar to'g'risida muhokama qildilar.
Trening davomida ishtirokchilar Istanbul protokoli bo'yicha tibbiy-huquqiy sertifikatning tuzilishi va mazmuni, qiynoqlar haqidagi xabarga ta'sir ko'rsatadigan holatlar bo'yicha klinik tarixi va qiynoqlar qurbonlarini tekshirish jarayonini o'rganishdi.
Xalqaro ekspertlar Istanbul protokoliga muvofiq qiynoqlarni xujjatlashtirishning tibbiy shakllarini to'ldirish bo'yicha maslahatlar va amaliy ko'nikmalar sohasida bir qator davlatlar tajribasi bilan o'rtoqlashdi.
Trening O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi jazoni ijro etish Bosh boshqarmasi penitentsiar muassasalarining tibbiyot xodimlari, shuningdek, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi vakillari ishtirok etdilar.
Tadbir so'ngida seminar ishtirokchilari qiynoqlarning oldini olish masalalari bo'yicha amaldagi chora-tadbirlarni takomillashtirish bo'yicha takliflarni muhokama qildilar.
Ushbu tadbir tashkilotchilari Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi, YeXHTning O'zbekistondagi Loyihalari koordinatori va BMTning Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy vakolatxonasi.

Второй день тренинга на тему: «Эффективное расследование и документирование пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом»
15 декабря т.г. продолжил свою работу тренинг для медицинских работников пенитенциарных учреждений Узбекистана на тему: «Эффективное расследование и документирование пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом».
Организаторами данного тренинга выступили Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Регионально отделение Управление Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии.
В рамках второго дня мероприятия участники обсудили следующие вопросы касательно последствий пыток, медицинской документации пыток; а также сообщений о предполагаемых случаях применения пыток.
В ходе тренинга участники изучили процесс клинического анамнеза и обследования предполагаемой жертвы пыток в соответствии со Стамбульским протоколом, структуры и содержания медико-правового сертификата в соответствии со Стамбульским протоколом, обстоятельств, влияющих на сообщение о случаях пыток.
Международные эксперты поделились опытом ряда государств в сфере существующих форм медицинской документации пыток в соответствии со Стамбульским протоколом, советами по практическим навыкам заполнения форм и т.д.
В работе тренинга приняли участие представители медицинского персонала пенитенциарных учреждений Главного управления исполнения наказаний Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, а также представители Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
В завершение мероприятия участники семинара обсудили предложения по дальнейшему совершенствованию принимаемых практических мер по вопросам предупреждения пыток.