Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov 2025-yil 1-yanvaridan BMT Inson huquqlari qo‘mitasi a’zosi maqomida o‘z faoliyatini boshladi.
Shu munosabat bilan BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Folker Tyurk O‘zbekiston vakiliga tabriknoma yo‘lladi. Unda, jumladan, shunday deyilgan:
“Ser, Sizni 2024-yil 29-may kuni Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro paktga a’zo davlatlarning 40-sessiyasida 2025-2028-yillar uchun BMTning Inson huquqlari qo‘mitasi a’zoligiga saylanganingiz bilan tabriklayman.
Men rahbarlik qilayotgan BMT Boshqarmasi BMTning Siz a’zosi bo‘lgan Qo‘mitasi va inson huquqlari bo‘yicha boshqa barcha shartnomaviy organlari ishini to‘la qo‘llab-quvvatlashiga amin bo‘lishingizni so‘rayman. Sizning 2025-yil 1-yanvaridan – 2028-yil 31-dekabrigacha bo‘lgan vakolat muddatingiz davridagi faoliyatingizga omad va muvaffaqiyatlar tilayman”.
BMTning oliy darajadagi rahbari tomonidan akademik A.Saidovga bunday yuksak hurmat-ehtirom ko‘rsatilayotgani bejiz emas. Zero, O‘zbekiston vakilining tarixda birinchi marta BMTning Inson huquqlari qo‘mitasi a’zoligiga saylanishi Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning inson huquqlari bo‘yicha xalqaro tuzilmalar bilan konstruktiv muloqot o‘rnatishga qaratilgan pragmatik tashqi siyosat strategiyasining yorqin natijasi bo‘ldi.
Ushbu muhim natija – Yangi O‘zbekiston xalqi va Prezidenti tomonidan hayotimizning barcha sohalarida inson qadrini joyiga qo‘yish uchun amalga oshirilayotgan izchil hamda qamrovdor islohotlarning o‘ziga xos yorqin samarasidir.
Bu natija, shubhasiz, butun dunyoda mamlakatimiz obro‘-e’tibori muttasil yuksalib borayotganligining amaliy ifodasi. Ayni yutuq – O‘zbekistondagi demokratik yangilanishlar, inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ta’minlash, rag‘batlantirish hamda himoya qilish borasida erishilgan natijalarning xalqaro hamjamiyat tomonidan munosib tarzda e’tirof etilishi hamdir.

Акмалю Саидову поступило поздравительное послание от Фолькера Тюрка
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик Акмал Саидов, с 1 января 2025 года официально приступил к исполнению обязанностей члена Комитета ООН по правам человека.
В этой связи Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк направил официальное поздравительное послание представителю Узбекистана. В тексте послания, в частности, отмечено:
"Сэр, поздравляю Вас с избранием 29 мая 2024 года на 40-й сессии государств-членов Международного пакта о гражданских и политических правах в члены Комитета ООН по правам человека на 2025–2028 годы. Прошу Вас заверить, что руководимое мной Управление ООН полностью поддерживает работу Комитета ООН, членом которого Вы являетесь, и всех других договорных органов ООН по правам человека. Желаю Вам удачи и успехов в Вашей деятельности с 1 января 2025 года по 31 декабря 2028 года."
Данное послание подчеркивает высокий уровень уважения и признания, которые Верховный комиссар ООН оказывает академику Акмалю Саидову, а также значимость его избрания в состав Комитета ООН по правам человека. Это избрание, впервые в истории Узбекистана, стало знаковым результатом целенаправленной и прагматичной внешнеполитической стратегии Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Стратегия, основанная на принципах конструктивного диалога с международными структурами, обеспечивает продвижение глобальной повестки прав человека, а также укрепление взаимного доверия и сотрудничества.
Этот важный результат является следствием всесторонних и последовательных реформ, проводимых под руководством Президента и поддержанных народом Нового Узбекистана. Реформы охватывают все аспекты государственной и общественной жизни, неизменно акцентируя внимание на защите достоинства и прав каждого гражданина.
Кроме того, избрание представителя Узбекистана в Комитет ООН по правам человека демонстрирует рост международного авторитета страны,
а также признание со стороны мирового сообщества и служит подтверждением прогресса, достигнутого в Узбекистане на пути демократических преобразований, обеспечения верховенства закона и защиты прав и свобод человека. Данное достижение является свидетельством того, что Узбекистан уверенно закрепляет свои позиции как активного и ответственного участника международной правозащитной системы.