Milliy markaz va Xalqaro Qizil Xoch Qo‘mitasining Markaziy Osiyodagi Mintaqaviy delegatsiyasi rahbarlari uchrashuvi
10-aprel kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida Milliy markaz direktori A. Saidov bilan Xalqaro Qizil Xoch Qo‘mitasining Markaziy Osiyodagi Mintaqaviy delegatsiyasi rahbari B.Miloshevich o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ikki tomonlama uchrashuv nafaqat joriy yutuqlarni tahlil qilish, balki uzoq istiqboldagi hamkorlik strategiyasini shakllantirishga ham bag‘ishlandi.
Suhbat chog‘ida tomonlar xalqaro gumanitar huquq normalarini milliy qonunchilikka implementatsiya qilish masalalariga to‘xtaldilar. Milliy axborot byurosini tashkil etishga alohida e’tibor qaratildi.
Jeneva konvensiyalariga ko‘ra, davlatlar tinchlik davrida, ya’ni oldindan, qurolli mojarolar sharoitida harbiy asirlar, tinch aholi va bedarak yo‘qolganlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar almashinuvini ta’minlashga xizmat qiladigan organ – Milliy axborot byurosini tuzishni yoki uni tuzish mexanizmlarini nazarda tutishlari shart. Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A. Saidov shunday Byuroni ta’sis etish masalalari bo‘yicha kelishuvning samarali mexanizmlarini ishlab chiqish uchun Milliy markaz davlat organlari va Qizil Yarim Oy jamiyati o‘rtasida bog‘lovchi bo‘g‘in bo‘lishga tayyorligini tasdiqladi.
Kun tartibidagi muhim bandlardan yana biri qonunchilik tashabbuslarini muhokama qilish bo‘ldi. Uchrashuv ishtirokchilari tashkilot faoliyatini xalqaro standartlarga muvofiq aniq tartibga soladigan O‘zbekiston Qizil Yarim oy jamiyati to‘g‘risida maxsus qonun ishlab chiqish zarurligini ta’kidladilar. Inson huquqlari bo‘yicha 2030-yilgacha mo‘ljallangan Milliy strategiya loyihasini ishlab chiqishda o‘zini yaxshi namoyon etgan diplomatik korpus va xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda keng ko‘lamli maslahatlashuvlar formatidan qonun loyihasini tayyorlashda ham foydalanish taklif etildi.
Xalqaro Qizil Xoch Qo‘mitasining Markaziy Osiyodagi Mintaqaviy delegatsiyasi rahbari B. Miloshevich, shuningdek, Xalqaro Qizil Xoch Qo‘mitasi prezidenti tomonidan oltita hammasisi davlat (Qozog‘iston, JAR, Braziliya, Xitoy, Iordaniya va Fransiya) bilan birgalikda davlatlarning xalqaro gumanitar huquq normalariga rioya etish borasidagi siyosiy irodasini mustahkamlash maqsadida yo‘lga qo‘yilgan «Xalqaro gumanitar huquq bo‘yicha global tashabbus» haqida ma’lumot berdi.
Ayni paytda bu boradagi maslahatlashuv jarayoni tibbiyot va gumanitar soha xodimlarini himoya qilish, dengiz urushi, kiberxavfsizlik va xalqaro gumanitar huquq, avtonom qurol-yarog‘lar, shuningdek, xalqaro gumanitar huquq bo‘yicha milliy komissiyalarning ilg‘or tajribalaridan iborat bir nechta tematik yo‘nalishni qamrab olgan. Navbatdagi konferensiyani 2026-yil dekabr oyida Iordaniyada o‘tkazish rejalashtirilmoqda.
Bundan tashqari, Xalqaro Qizil Xoch Qo‘mitasining Markaziy Osiyodagi Mintaqaviy delegatsiyasi 2026-yil sentyabr oyida o‘tkaziladigan va inson huquqlari bo‘yicha ikkita asosiy Pakt – Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro pakt hamda Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro paktning 60-yilligiga bag‘ishlanadigan Inson huquqlari bo‘yicha beshinchi Samarqand yubiley forumining hamtashkilotchisi bo‘lishga taklif qilindi.
Tomonlar yoshlar ta’limi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish masalalariga ham to‘xtaldilar. Xususan, Jeneva konvensiyalari va fakultativ protokollarini o‘zbek tilida lotin imlosida qayta nashr etish orqali akademik muhitni sifatli adabiyotlar bilan ta’minlash haqida so‘z bordi. Tomonlarning fikricha, o‘quv materiallarining yangilanishi O‘zbekiston yuridik oliy o‘quv yurtlari talabalari uchun muhim dastak bo‘ladi.
Ma’rifat mavzusining davomi sifatida yosh iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlash umumiy ustuvor vazifa bo‘lib qolayotgani qayd etildi. Shu munosabat bilan A. Saidov va B. Miloshevich xalqaro gumanitar huquq mavzusida milliy esse tanlovini yo‘lga qo‘yish masalasini muhokama qildilar. Bu tanlov nafaqat yoshlarning gumanitar fanlarga qiziqishini rag‘batlantirish, balki g‘oliblarga Markaziy Osiyodagi yirik mintaqaviy ta’lim platformalarida ishtirok etishga yo‘l ochishi mumkinligi ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar yaqin hamkorlikning davom ettirilishi mamlakatda gumanitar qadriyatlar va huquqiy standartlarni yanada mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdilar. Ishchan va o‘zaro ishonch ruhida o‘tgan ushbu muloqot tomonlar o‘rtasidagi sheriklik darajasi yuqori ekanini amalda tasdiqladi.

Встреча руководителей Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Региональной делегации МККК в Центральной Азии
10 апреля 2026 года в здании Национального центра Республики Узбекистан по правам человека состоялась двусторонняя встреча директора Центра А. Саидова с главой Региональной делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Центральной Азии Б. Милошевич.
Встреча была посвящена не только анализу текущих достижений, но и формированию стратегии сотрудничества на долгосрочную перспективу.
В ходе беседы стороны затронули вопросы практической имплементации норм международного гуманитарного права (МГП) в национальное законодательство. Особое внимание было уделено созданию Национального информационного бюро (НИБ). Согласно Женевским конвенциям государства обязаны заблаговременно, в мирное время, создать или предусмотреть механизмы создания НИБ — органа, призванного в условиях вооружённого конфликта обеспечивать обмен информацией о военнопленных, гражданских лицах и пропавших без вести. Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидов подтвердил готовность Центра выступить связующим звеном между государственными органами и Обществом Красного Полумесяца для выработки эффективных механизмов согласования по вопросам учреждения подобного бюро.
Важным пунктом повестки дня стало обсуждение законодательных инициатив. Участники встречи отметили необходимость разработки специального закона об Обществе Красного Полумесяца Узбекистана, который бы четко регламентировал деятельность организации в соответствии с международными стандартами. Было предложено использовать при подготовке законопроекта формат широких консультаций с привлечением дипломатического корпуса и международных экспертов, что уже зарекомендовало себя при разработке проекта Национальной стратегии по правам человека до 2030 года.
Глава Региональной делегации МККК в Центральной Азии
Б. Милошевич
также проинформировала о Глобальной инициативе по международному гуманитарному праву (МГП), запущенной Президентом МККК совместно с шестью государствами-соучредителями (Казахстан, ЮАР, Бразилия, Китай, Иордания и Франция) в целях укрепления политической воли государств к соблюдению норм международного гуманитарного права. Консультационный процесс уже охватывает несколько тематических направлений: защиту медицинских и гуманитарных работников, морскую войну, кибербезопасность и МГП, автономные вооружения, а также лучшие практики национальных комиссий по МГП. Следующая конференция запланирована на декабрь 2026 г. в Иордании.
Кроме того, Региональная делегация МККК в Центральной Азии была приглашена стать соорганизатором юбилейного V Самаркандского форума по правам человека, запланированного к проведению в сентябре 2026 года и посвящаемого 60-летию двух основополагающих Пактов по правам человека – Международного пакта о гражданских и политических правах и Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах.
Стороны также затронули вопросы образования и повышения правовой культуры молодежи. В частности, речь шла об обеспечении академической среды качественной литературой путём переиздания Женевских конвенций и факультативных протоколов на узбекском языке в латинской графике. По мнению сторон, актуализация учебных материалов станет важным подспорьем для студентов юридических вузов Узбекистана.
В продолжение темы просвещения было отмечено, что поддержка молодых талантов остается общим приоритетом. В этой связи А. Саидов и
Б. Милошевич обсудили вопрос запуска национального конкурса эссе по тематике МГП, которая могла бы быть призвана не только стимулировать интерес молодежи к гуманитарным дисциплинам, но и открыть победителям путь к участию на крупных региональных образовательных площадках в Центральной Азии.
В завершение встречи стороны выразили уверенность, что продолжение тесного взаимодействия послужит дальнейшему укреплению гуманитарных ценностей и правовых стандартов в республике. Встреча прошла в конструктивной и доверительной атмосфере, подтвердив высокий уровень партнёрства между сторонами.