Xitoy – Markaziy Osiyo: inson huquqlarini rivojlantirish bo‘yicha to‘rtinchi forumi Toshkentda o‘tkaziladi
Joriy yil 14-may kuni Toshkent shahrida “Xitoy – Markaziy Osiyo” inson huquqlarini rivojlantirish bo‘yicha to‘rtinchi forumi bo‘lib o‘tadi.
Tashkilotchilar – Xitoyning Inson huquqlarini rivojlantirish jamg‘armasi (China Foundation for Human Rights Development, CFHRD) va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi.
Forumda Xitoy va Markaziy Osiyo davlatlarining inson huquqlari sohasidagi o‘zaro hamkorligining asosiy ustuvor yo‘nalishlari ko‘rib chiqiladi. Rivojlanish huquqini ro‘yobga chiqarish maqsadida kambag‘allikni qisqartirish va aholi farovonligini yaxshilash bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish, ekologiyani muhofaza qilish, yashil rivojlanish va inson huquqlarini himoya qilish, inson huquqlari rivojiga ko‘maklashuvchi raqamli intellektual texnologiyalarni ilgari surish kabi sohalardagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilinadi.
Muhokamalarda Xitoy, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi ekspert, ilmiy, davlat va ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etadi. Jami taxminan 100 nafar (40 nafar xorijiy va 60 nafar milliy) ishtirokchi qatnashishi kutilmoqda.
To‘rtinchi forum “Yuqori sifatli rivojlanish orqali inson huquqlari sohasidagi taraqqiyotni birgalikda ilgari surish” mavzusiga bag‘ishlanadi.
Bundan oldin birinchi forum – 2023-yil 12-sentyabrda Pekin shahrida, ikkinchi forum –  2025-yil iyun oyida qo‘shni Qozog‘istonning Ostona shahrida va uchinchi forum – 2025-yil iyul oyida Xitoyning Sian shahrida bo‘lib o‘tgan.

Китай – Центральная Азия: предстоит форум по развитию прав человека
14 мая текущего года в Ташкенте состоится четвертый форум по развитию прав человека Китай – Центральная Азия.
Организаторы – Китайский фонд развития прав человека (China Foundation for Human Rights Development, CFHRD) и Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека.
На форуме будут рассмотрены основные приоритетные направления взаимодействия Китая и стран Центральной Азии в области прав человека. В целях реализации права на развитие будут обсуждены перспективы сотрудничества в таких сферах, как выполнение проектов по сокращению бедности и повышению благосостояния населения, охрана экологии, зеленое развитие и защита прав человека, продвижение цифровых интеллектуальных технологий, содействующих развитию прав человека.
В обсуждениях примут участие представители экспертных, научных, государственных и деловых кругов в области прав человека из Китая, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана. Всего ожидается участие около 100 человек (40 иностранных и 60 национальных представителей).
Четвертый форум посвящен теме "Совместное продвижение прогресса в области прав человека через высококачественное развитие."
Первый форум состоялся 12 сентября 2023 года в городе Пекине, второй – в июне 2024 года в городе Астане соседнего Казахстана, а третий форум – в июле 2024 года в городе Сиань в Китае.