Buxoroda profilaktika inspektorlari uchun seminar-trening o‘tkazildi
22-iyun kuni Buxoro shahrida huquqbuzarliklar profilaktikasi samaradorligini oshirish, shuningdek, ichki ishlar organlari va mahalla tizimi o‘rtasida hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan seminar-trening tashkil etildi. Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tashabbusi bilan o‘tkazilgan ushbu tadbir mahalla fuqarolar yig‘inlari (MFY) profilaktika inspektorlari uchun “Xalqaro standartlar va milliy qonunchilik” mavzusiga bag‘ishlandi.
Seminar-treningda asosiy e’tibor profilaktika inspektorlarining huquqiy bilim va kasbiy salohiyatini oshirish, inson huquqlariga oid xalqaro standartlar hamda milliy qonunchilik normalarini amaliyotda to‘g‘ri qo‘llash ko‘nikmalarini mustahkamlashga  qaratildi. Shuningdek, mahallalarda jamoat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha samarali yondashuvlarni joriy etish masalalari alohida diqqat markazida turdi.
Tadbirni Buxoro viloyati Ichki ishlar boshqarmasi boshlig‘ining ma’naviy-ma’rifiy va kadrlar bilan ta’minlash xizmati boshlig‘i, podpolkovnik Avazbek Inomov ochdi. U profilaktika inspektorlarining jamiyatda huquq-tartibotni ta’minlashdagi o‘rni haqida so‘z yuritar ekan, mahalla instituti bilan hamkorlikning ahamiyati hamda zamonaviy yondashuvlarni joriy etish zarurligini ta’kidladi.
Seminarda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari Mirzatilla Tillaboyev so‘zga chiqib, Buxoro viloyatida inson huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, aholining huquqiy ongini oshirish borasidagi ishlar haqida to‘xtaldi. Shuningdek, u “Inson huquqlari sohasidagi xalqaro va milliy standartlar” mavzusida ma’ruza qildi.
Tadbirda huquqbuzarliklar profilaktikasini samarali tashkil etish, jamoat tartibini saqlash va fuqarolar bilan manzilli ishlashda faollik ko‘rsatgan 13 nafar MFY profilaktika inspektori faxriy yorliq bilan taqdirlandi. Ularga Milliy markaz tomonidan nashr etilgan huquqiy adabiyotlar taqdim etildi.
Seminarda, shuningdek, Oliy Majlisning Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani)ning mintaqaviy vakili Mirshod Ochilov “Bola huquqlari bo‘yicha xalqaro va milliy standartlar” mavzusida ma’ruza qildi. U bolalar huquqlarini himoya qilishda davlat organlari va jamoatchilik hamkorligining ahamiyatiga alohida e’tibor qaratdi.
Buxoro davlat universiteti Yurisprudensiya kafedrasi dotsenti, yuridik fanlar nomzodi Sharif Rajabov “Inson sha’ni va qadr-qimmatini himoya qilish — davlat va jamiyatning oliy burchi” mavzusida chiqish qildi. Ma’ruzada inson qadr-qimmatiga hurmatni ta’minlashning huquqiy asoslari tushuntirib berildi.
Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi Davlat va huquqiy fanlar hamda inson huquqlarini ta’minlash kafedrasi dotsenti podpolkovnik Umid Fozilov “Qiynoqlarga qarshi kurash va uning ichki ishlar organlari faoliyatidagi ahamiyati” mavzusida ma’ruza qildi. Ma’ruzada huquqni muhofaza qilish tizimida insonparvarlik tamoyillarini mustahkamlash masalalariga e’tibor qaratildi.
Seminar-trening ishtirokchilar uchun nafaqat nazariy bilimlarni mustahkamlash, balki amaliy faoliyatda uchraydigan muammolar yuzasidan fikr almashish, tajriba bo‘lishish va kelgusidagi vazifalarni belgilab olish imkonini ham berdi.

В Бухаре провели семинар-тренинг для инспекторов по профилактике
22 июня в городе Бухаре был организован семинар-тренинг, направленный на повышение эффективности профилактики правонарушений, а также на дальнейшее укрепление сотрудничества между органами внутренних дел и системой махалли. Мероприятие, проведенное по инициативе Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, было посвящено теме «Международные стандарты и национальное законодательство» и предназначалось для инспекторов по профилактике сходов граждан махалли (СГМ).
На семинаре-тренинге основное внимание было уделено повышению правовых знаний и профессионального потенциала инспекторов по профилактике, а также укреплению навыков правильного применения на практике международных стандартов в области прав человека и норм национального законодательства. Также в центре особого внимания были вопросы внедрения эффективных подходов к обеспечению общественной безопасности в махаллях.
Мероприятие открыл начальник службы по духовно-просветительской работе и кадровому обеспечению Управления внутренних дел Бухарской области, подполковник Авазбек Иномов. Говоря о роли инспекторов по профилактике в обеспечении правопорядка в обществе, он подчеркнул важность сотрудничества с институтом махалли и необходимость внедрения современных подходов.
На семинаре выступил первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Мирзатилла Тиллабоев. Он рассказал о реформах, реализуемых в Бухарской области в сфере прав человека, и о работе по повышению правовой грамотности населения. Также он выступил с докладом на тему «Международные и национальные стандарты в области прав человека».
На мероприятии 13 инспекторов по профилактике правонарушений махаллинских сходов граждан, проявивших активность в эффективной организации профилактики правонарушений, охране общественного порядка и адресной работе с гражданами, были награждены почетными грамотами. Им была вручена правовая литература, изданная Национальным центром.
На семинаре также выступил региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка (Детского омбудсмена) Миршод Очилов с докладом на тему «Международные и национальные стандарты в области прав ребенка». Он особо подчеркнул важность сотрудничества государственных органов и общественности в деле защиты прав детей.
Доцент кафедры юриспруденции Бухарского государственного университета, кандидат юридических наук Шариф Раджабов выступил с докладом на тему «Защита чести и достоинства человека — высший долг государства и общества». В его докладе были разъяснены правовые основы обеспечения уважения человеческого достоинства.
Доцент кафедры государственных и правовых наук и обеспечения прав человека Академии МВД, подполковник Умид Фозилов выступил с докладом на тему «Борьба с пытками и её значение в деятельности органов внутренних дел». В докладе было уделено внимание вопросам укрепления гуманистических принципов в правоохранительной системе.
Семинар-тренинг предоставил участникам возможность не только закрепить теоретические знания, но и обменяться мнениями по проблемам, встречающимся в практической деятельности, поделиться опытом и определить задачи на будущее.