26 noyabr kuni Toshkent shahrida “Sud organlari mustaqilligini ta'minlashning dolzarb masalalari” mavzusida xalqaro konferentsiya bo'lib o'tdi. Tadbir O'zbekiston Respublikasi Sud`yalar oliy kengashi, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Sud`yalar oliy maktabi va “Mintaqaviy muloqot” xalqaro nohukumat tashkilotining O'zbekistondagi filiali tomonidan tashkil etildi.
Konferentsiyadan ko'zlangan maqsad – sud organlariga tegishli asosiy standartlar va xalqaro huquq normalarini muhokama qilish, xalqaro jamoatchilik vakillari bilan tajriba almashish, xorijiy davlatlarning sud organlari mustaqilligi masalalari bo'yicha amaliyotini taqqoslashdan iborat.
Xalqaro anjuman ishini O'zbekiston Respublikasi Sud`yalar oliy kengashi raisi Ubaydulla Mingboev ochib berdi. Tadbirda AQSH, shuningdek, Yevropa, Osiyo, Maraziy Osiyo mintaqalari mamlakatlaridan tashrif buyurgan ekspertlar, O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi va Oliy sudi sud`yalari, Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi, vazirlik va idoralar, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Anjumanda so'zga chiqqan Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov ushbu muhim tadbir O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 27 yilligi oldidan tashkil etilganiga alohida e'tibor qaratdi. Asosiy Qonunimizda sud hokimiyati mustaqilligi va sud`yalar daxlsizligini ta'minlashning huquqiy poydevori mustahkamlab qo'yilgan.
Noyabr oyining so'nggi o'n kunligi keng nishonlanadigan sanalarga boydir. Xususan, 20 noyabrda – BMT Bola huquqlari to'g'risidagi konventsiyasining 30 yilligi, 25 noyabrda – Ayollarga nisbatan zo'ravonlikka barham berish xalqaro kuni va BMT Xotin-qizlar huquqlari kamsitilishining barcha shakllariga barham berish to'g'risidagi xalqaro konventsiyasining 40 yiiligi nishonlandi.
Xotin-qizlar va bolalarning huquqlarini himoya qilish, shuningdek, sud tizimida gender tenglikni ta'minlash ustuvor vazifalardan hisoblanadi. O'zbekiston parlamenti joriy yilda “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to'g'risida”gi hamda “Xotin-qizlarni tazyiq va zo'ravonlikdan himoya qilish to'g'risida”gi qonunlarni qabul qilgani ulkan ahamiyat kasb etdi.
Keyingi yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan 1985 yilda tasdiqlangan “Sud organlari mustaqilligining asosiy printsiplari” qabul qilinganining 35 yilligi xalqaro jamoatchilik tomonidan keng nishonlanadi. O'zbekiston parlamenti ushbu xalqaro huquqiy hujjatni 1997 yili ratifikatsiya qilgan.
Mazkur dasturilamal huquqiy hujjatda mustahkkamlangan printsiplarning aksariyati rivojlangan demokratik davlatlarda amal qilayotgan odat huquqi yoki huquqning umumiy printsiplari bilan o'zaro uyg'un va
hamohangdir. Sudlarning tom ma'noda mustaqilligini ta'minlash va korruptsiyaga qarshi kurashish maqsadida O'zbekistonda keyingi uch yil ichida Harakatlar strategiyasi ijrosi doirasida konstitutsiyaviy darajada beqiyos ko'lamdagi sud islohotlari amalga oshirildi.
Shu yil 19-25 sentyabr kunlari BMT Inson huquqlari kengashining sud`yalar va advokatlar mustaqilligi masalalari bo'yicha maxsus ma'ruzachisi Diego Garsiya-Sayan yurtimizda rasmiy tashrif bilan bo'ldi. Diego Garsiya-Sayan bir hafta davomida davlat tashkilotlari, vazirlik va muassasalar rahbarlari, fuqarolik jamiyati institutlari faollari, sud`yalar, prokurorlar, advokatlar, talaba-yoshlar bilan qariyb 40 ta uchrashuv o'tkazdi.
Diego Garsiya-Sayanning O'zbekistonga tashrifi yakunlari bo'yicha rasmiy ma'ruzasi 2020 yil iyun oyida BMT Inson huquqlari bo'yicha kengashiga taqdim etilishi ko'zda tutilgan.
Mo''tabar mehmon sud-huquq tizimini isloh qilish, sudlar mustaqilligini ta'minlash, odil sudlov tamoyillarini qaror toptirish borasida O'zbekistonda qisqa fursatda erishilgan bir qator ijobiy o'zgarishlarga e'tibor
qaratdi.
Birinchidan, yangi konstitutsiyaviy organ – Sud`yalar oliy kengashi tashkil etilgan bo'lib, u sud tizimi va sudyalar mustaqilligini ta'minlash borasida keng vakolatlarga ega.
Ikkinchidan, Sud`yalar oliy kengashi qoshida Sud`yalar oliy maktabi ochilgani, o'z navbatida, sudyalarni o'qitish va malakasini oshirish ishlarining muntazamligini ta'minlashga qaratilgan.
Uchinchidan, o'z xizmat vazifalarini bajarayotgan sud`yalarning xavfsizligini ta'minlash bo'yicha zarur choralar ko'rilgan.
To'rtinchidan, sudlov ma'muriyatiga taalluqli bir qator ma'muriy va texnik funkiyalar Adliya vazirligi tasarrufidan chiqarilib, Oliy sud huzurida yangi tashkil etilgan Sudlar faoliyatini ta'minlash bo'yicha departament vakolatiga o'tkazilgan.
Beshinchidan, Oliy sud veb-saytida sud qarorlari muntazam e'lon qilib borilmoqda, odil sudlovdan foydalanish shaffofligi va qulayliklarini ta'minlash maqsadida sud tizimiga raqamli axborot texnologiyalari izchil tatbiq etilmoqda.
Oltinchidan, Advokatlar palatasi ijro etuvchi hokimiyatdan mustaqil faoliyat yuritishini ta'minlashga doir kafolatlar yaratilgan.
Yettinchidan, korruptsiyaga qarshi kurashish siyosatini joriy etish sohasida bir qancha ta'sirchan qadamlar qo'yilgan, jumladan, “Korruptsiyaga qarshi kurashish to'g'risida”gi qonun qabul qilingan va uning ijrosini ta'minlash mexanizmlari ishlab chiqilgan.
BMT Maxsus ma'ruzachisi milliy huquqiy tizimni yanada takomillashtirish, sudyalar, prokurorlar va advokatlar mustaqilligini mustahkamlash doir dastlabki tavsiyalarini ham taqdim etdi.
Jumladan, u O'zbekistonda sudyalarni professional asosda tayyorlash masalasiga e'tibor qaratib, sudyalar uchun inson huquqlari bo'yicha ta'lim dasturlarini ishlab chiqish taklifini bildirdi.
Joriy yil avgustida Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi huzurida “Inson huquqlari bo'yicha o'quv kurslari” tashkil etilganini ta'kidlash lozim. Bu kurslarda davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari vakillarini o'qitish ko'zda tutilgan.
Shu munosabat bilan O'zbekiston Respublikasi Sud`yalar oliy kengashi hamkorligida amalga oshirish uchun Markaz tomonidan:
birinchidan, sud`yalar va sud xodimlari uchun “Inson huquqlari” nomli maxsus o'quv kursini tatbiq etish;
ikkinchidan, “Inson huquqlari va gender tenglik” kafedrasini ochish;
uchinchidan, “Inson huquqlari va odil sudlovni amalga oshirishning xalqaro standartlari” o'quv qo'llanmasini tayyorlash;
to'rtinchidan, odil sudlovga taalluqli xalqaro shartnomalar to'plamini nashr etish;
beshinchidan, BMT Inson huquqlari kengashining sud`yalar va advokatlar mustaqilligi masalalari bo'yicha maxsus ma'ruzachisi tavsiyasini amalga oshirishga qaratilgan “Yo'l xaritasi”ni ishlab chiqish takliflari o'rtaga tashlandi.

Обеспечение независимости судебной власти является главным приоритетом
Актуальные вопросы обеспечения независимости судебной власти обсуждены на международной конференции, состоявшейся в Ташкенте 26 ноября т.г.
Конференция приурочена к 35-летию со дня принятия основных принципов независимости судебных органов, которое были одобрены резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН от 29 ноября 1985 года. Узбекистан ратифицировал данный документ в 1997 году.
Участниками мероприятия стали судьи Конституционного и Верховного судов Республики Узбекистан, депутаты и сенаторы парламента страны, международные эксперты и судьи из США, стран Европы, Азии, Центральной Азии.
На открытии конференции к участникам с приветственными словами обратились председатель Высшего судейского совета Республики Узбекистан Убайдулла Мингбаев, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов, директора международной организации «Региональный диалог» Мьюша Север, заместитель председателя Верховного суда Икром Муслимов, временно поверенный в делах Посольства США в Узбекистане Алан Мелтзер.
В ходе мероприятия были рассмотрены основополагающие стандарты и нормы международного права, гарантирующие независимость судей и судебной власти, состоялись презентации и обсуждения по таким темам, как основные гарантии обеспечения независимости судебной власти в Узбекистане, имплементация международных стандартов по независимости судей в национальные системы правосудия.
Большое внимание было уделено международному опыту, в частности обеспечению независимости судей и судебной власти в США, Хорватии, Республике Корея, Франции, стандартам ООН, а также ОБСЕ по независимости судебной власти.
Как отметил в ходе конференции директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов, судебная система является важнейшим механизмом сдержек и противовесов для других ветвей власти. За последние 3 года в Узбекистане в целях обеспечения подлинной независимости судов проведены масштабные судебные реформы на конституционном уровне.
Как известно, в сентябре по приглашению Правительства Узбекистана состоялся визит Специального докладчика Совета ООН по вопросу о независимости судей и адвокатов Диего Гарсия-Саян. В результате визита, Спецдокладчик отметил ряд положительных изменений, произошедших за последние годы.
В их числе – создание Высшего судебного совета в качестве конституционного органа, обладающего широкими полномочиями по защите судебной системы и работников судебной системы от внешнего политического давления.
Создана Высшая школа судей при Высшем судебном совете, целью которых является укрепление начальной и непрерывной подготовки судей. Ряд административных и технических функций, связанных с судебной администрацией передан от Министерства юстиции новому Департаменту по обеспечению деятельности судов при Верховном суде.
Диего Гарсия-Саян отметил также изменения, выраженные в регулярной публикации судебных решений на веб-сайте Верховного суда и постепенном внедрении цифровых процедур с целью повышения прозрачности и облегчения доступа к правосудию и другие положительные факты.
Как отметил далее в своем выступлении Акмаль Саидов, Спецдокладчиком Совета ООН была также сделана рекомендация по вопросу профессиональной подготовки судей, в частности, разработка образовательных программ по правам человека для судей.
«Национальный центр по правам человека на регулярной основе проводит семинары и тренинги, различные встречи и дебаты с судьями, прокурорами и адвокатами по вопросам имплементации международных стандартов в сфере правосудия в национальную практику», - отметил глава НЦПЧ.
Он отметил, что решением Правительства в августе т. г. при Национальном Центре образованы Учебные курсы по правам человека, в которых предусмотрено обучение представителей государственных органов и институтов гражданского общества.
В этой связи, А.Саидов предложил рассмотреть Высшей школе судей предложения о: внедрении специального учебного курса «Права человека» для судей и работников судов; открытии кафедры «Права человека и гендерное равенство»; подготовке учебного пособия «Права человека и международные стандарты отправления правосудия».