Prezident Shavkat Mirziyoyev 19 sentyabr kuni atrof-muhitni muhofaza qilish va turizm sohalaridagi takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Hozirgi kunda havoni musaffo saqlash, ekologik hodisalarning ta’sirini kamaytirish tobora dolzarb bo‘lib bormoqda. Shu bois bu borada ikkita dastur ishlab chiqildi.
Birinchisi – Chang bo‘ronlariga qarshi kurashish va ularning oqibatlarini yumshatish bo‘yicha 2024 - 2030 yillarga mo‘ljallangan milliy dasturdir. Bu hujjatda “Yevro-4” standartidan past toifadagi yoqilg‘ini sotish va undan foydalanishni bosqichma-bosqich to‘liq taqiqlash nazarda tutiladi. Buning uchun Buxoro va Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodlari yuqori sifatli yoqilg‘i ishlab chiqarish bo‘yicha modernizatsiya qilinadi.
Ikkinchisi – Toshkent shahrida atmosfera havosi sifatini yaxshilashga qaratilgan chora-tadbirlar dasturi bo‘lib, unga ko‘ra, kelgusi 5 yilda poytaxtimiz va unga tutash Toshkent viloyati tumanlarida 441 gektar “yashil belbog‘” va bog‘lar tashkil qilinadi.
Sanitar tozalash ishlarini tartibga solish maqsadida mavjud markaz negizida Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligini tuzish taklif etilmoqda. Sanitar tozalash korxonalarining samaradorlik ko‘rsatkichlariga qarab, uchta toifaga ajratgan holda reyting tizimi joriy qilinadi.
Yangi quriladigan, balandligi 12 metrdan yoki umumiy maydoni 500 kvadrat metrdan ortiq bo‘lgan binolarni loyihalashtirishda unga tutash hududlarning kamida 25 foizini ko‘kalamzorlashtirish talabi qo‘yiladi. Shuningdek, atrof-muhitga zarari ko‘p sanoat korxonalari ham “yashil belbog‘”lar barpo etish majburiyatini oladi.
Ekologik huquqbuzarliklarning oldini olish, bu borada jamoatchilik nazoratini kuchaytirish masalalariga ham e’tibor qaratildi. Faol va jonkuyar insonlarni rag‘batlantirish maqsadida “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan ekolog” faxriy unvonini ta’sis etish taklifi bildirildi.
Atrof-muhit bilan bog‘liq bo‘lgan masalalar bo‘yicha qarorlar qabul qilish jarayonida jamoatchilikning axborot olish imkoniyati, ishtiroki va odil sudlovga erishish imkoniyati to‘g‘risidagi Orxus konvensiyasiga qo‘shilish masalasi ko‘rib chiqildi.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga qurilish maydonlarida atmosfera havosini muhofaza qilish talablariga rioya qilmaslik bo‘yicha modda kiritish maqsadga muvofiqligi aytildi. Shuningdek, daraxtlarni kesish va qasddan quritish, daryo o‘zanlaridan noqonuniy qum-shag‘al qazib olish, chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlash kabilar uchun jarimalarni oshirish va qat’iylashtirish choralari ko‘riladi.
Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 27 maydagi qarori bilan respublikada ekologik markirovkalash tizimi joriy etilgan. Endi ISO 14024 xalqaro standartiga muvofiq, “Yashil belgi” nomi ostida mahsulot va xizmatlarni ixtiyoriy ekologik markirovkalash yo‘lga qo‘yiladi. 2 ming 336 ta xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarda avtomatik monitoring stansiyalari, chang-gaz tozalash uskunalari va suv tozalash inshootlarini o‘rnatish bo‘yicha tarmoq jadvallari tasdiqlanadi.
Ekologiya vazirligi huzurida jamoatchilik nazorati ostida boshqariladigan va yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan “Yashil xayriya jamg‘armasi” tashkil etiladi. Elektron xarid ilovalarida “Yashil to‘lov” ixtiyoriy ustama turi ochiladi.
Sohadagi yana bir muammo yovvoyi hayvonlarni asrash bilan bog‘liq. Ularni xonadonlarda boqish huquqiy jihatdan tartibga solinmagan. Shu bois endi yovvoyi hayvonlarni uy sharoitida, sirk va shapitolarda saqlash hamda tomoshalarda foydalanish taqiqlanadi. Jismoniy shaxslar ixtiyoridagi hamda sirklarda saqlanuvchi bunday jonzotlar hayvonot bog‘laridagi reabilitatsiya markazlariga, okeanariumlar, pitomnik va ilmiy-tadqiqot muassasalariga topshirilishi belgilanmoqda.
Taqdimotda tibbiy turizmni rivojlantirish chora-tadbirlari ham muhokama qilindi.
Shu maqsadda O‘zbekiston bu yo‘nalishda Markaziy Osiyoning “chorlovchi nuqtasi” sifatida targ‘ib qilinadi. “Tibbiy xizmatlar mehmondo‘stligi” dasturi amalga oshiriladi. Tibbiy va sog‘lomlashtirish muassasalari faoliyati rag‘batlantirilib, ularning yagona reyestri ishga tushiriladi. Mehmonxonalar kabi yulduzli sanatoriylar faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbari bular bo‘yicha hujjat loyihalarini puxta ishlab chiqish va ijrosini samarali tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 19 сентября ознакомился с презентацией предложений в сферах охраны окружающей среды и туризма.
В настоящее время все более актуальными становятся вопросы сохранения чистоты воздуха, снижения влияния антропогенных факторов на экологию. В связи с этим были разработаны две программы.
Первая - Национальная программа по борьбе с пыльными бурями и смягчению их последствий на 2024-2030 годы. Этот документ предусматривает поэтапный полный запрет на продажу и использование топлива категории ниже стандарта "Евро-4". Для этого Бухарский и Ферганский нефтеперерабатывающие заводы будут модернизированы для производства высококачественного топлива.
Вторая - программа мер, направленных на улучшение качества атмосферного воздуха в городе Ташкенте, согласно которой в ближайшие 5 лет в столице и прилегающих районах Ташкентской области будут созданы зеленые пояса и парки на площади 441 гектар.
В целях упорядочения работы по санитарной очистке предлагается создать на базе действующего центра Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики. Будет внедрена рейтинговая система предприятий по санитарной очистке с разделением их на три категории в зависимости от показателей эффективности.
Предусматривается установление требования: при проектировании вновь строящихся зданий высотой более 12 метров или общей площадью более 500 квадратных метров должно озеленяться не менее 25 процентов прилегающей к ним территории. Кроме того, промышленные предприятия, оказывающие значительное воздействие на окружающую среду, будут обязаны создавать зеленые пояса.
Уделено внимание вопросам предупреждения экологических правонарушений, усиления общественного контроля в этой сфере. В целях поощрения активных и инициативных граждан предложено учредить почетное звание "Заслуженный эколог Республики Узбекистан".
Рассмотрен вопрос о присоединении к Орхусской конвенции о доступе к информации, участии общественности в принятии решений и доступе к правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды.
Указано на целесообразность введение в Кодекс об административной ответственности статьи о несоблюдении требованиям охраны атмосферного воздуха на строительных площадках. Также планируется ужесточение финансовых санкций штрафов за вырубку и умышленную сушку деревьев, незаконную добычу песка и гравия из русел рек, выброс отходов в неустановленных местах.
Постановлением Кабинета Министров от 27 мая 2019 года в республике введена система экологической маркировки. Теперь в соответствии с международным стандартом ISO 14024 будет введена добровольная экологическая маркировка продукции и услуг под названием "Yashil belgi" ("Зеленый знак"). Будут утверждены отраслевые графики по установке станций автоматизированного мониторинга, пылегазоочистного оборудования и локальных водоочистных сооружений на 2336 хозяйствующих субъектах.
При Министерстве экологии будет создан Зеленый благотворительный фонд без статуса юридического лица, который будет управляться под общественным контролем. В приложениях электронных платежных систем будет внедрена возможность добровольных благотворительных отчислений "Зеленый платеж".
Еще одним пробелом в сфере являются вопросы содержания диких животных. Содержание таких животных в домохозяйствах законодательно не урегулировано. В связи с этим предусматривается определить, что дикие животные, находящиеся у физических лиц и содержащиеся в цирках и шапито, будут передаваться в реабилитационные центры при зоопарках, океанариумы, питомники и научно-исследовательские учреждения.
На презентации также обсуждены меры по развитию медицинского туризма.
С этой целью Узбекистан будет позиционироваться как "центр притяжения" Центральной Азии. Будет реализована программа "Гостеприимство в сфере медицинских услуг". Планируется стимулировать деятельность медицинских и оздоровительных учреждений, запустить их единый реестр. Будет налажена работа санаториев с категориями, аналогичные "звездам" отелей.
Глава государства дал указания по тщательной доработке проектов соответствующих документов и эффективной организации их исполнения.