Prezident Shavkat Mirziyoyev aholi hayoti, hududlarning iqtisodiy rivoji va yangi loyihalar bilan tanishish maqsadida 18 iyun kuni Toshkent viloyatining Parkent tumaniga tashrif buyurdi va «Toshkent-Sharqiy» aeroporti qurilishini ko‘zdan kechirdi.
Mamlakatning barqaror rivojlanishi va uning xalqaro jozibadorligi oshishi bilan tashqi iqtisodiy aloqalar faollashib, investitsiyalar oqimi ko‘paymoqda. Bunday sharoitda O‘zbekistonda transport infratuzilmasining barcha yo‘nalishlarini modernizatsiya qilishga o‘sishning asosiy omili sifatida ustuvor ahamiyat qaratilmoqda.
Ana shunday strategik loyihalardan biri "Toshkent-Sharqiy" aeroportini rekonstruksiya qilishdir. U yuqori xalqaro standartlarga javob beradigan tez, xavfsiz va qulay qatnovlarni ta’minlash, shuningdek, poytaxtning asosiy xalqaro aeroportiga yuklamani yengillashtirishga mo‘ljallangan.
Avvalo, 4 kilometr uzunlikdagi uchish-qo‘nish yo‘lagi yangilanib, eng og‘ir samolyotlarni ham qabul qilish quvvatiga ega bo‘ldi.
Hozirgi kunda yuqori martabali mehmonlar hamda biznes-aviatsiya uchun 2 ta terminal, perron va angarlar barpo etilmoqda. Aeroport noqulay ob-havo sharoitlarida ham uchish-qo‘nishni ta’minlovchi ICAO III-A toifasidagi ilg‘or radiotexnika va meteorologiya uskunalari bilan jihozlanadi. Yopiq angarlarda samolyotlar soz va xavfsiz saqlanishi uchun zamonaviy sharoitlar ta’minlanadi.
Mazkur aeroport qulay joylashuvi tufayli poytaxt va Yangi Toshkent shahri uchun muhim transport xabiga aylanadi, shuningdek, Toshkent viloyatida turizmni rivojlantirish uchun qo‘shimcha rag‘bat bo‘lib xizmat qiladi. Eng muhimi, xalqaro tashriflar va ishbilarmonlik safarlarini amalga oshirish imkoniyatlari kengayadi, xorijiy investorlarni qabul qilish uchun sharoitlar yaxshilanadi. Natijada iqtisodiy faollik oshadi, xizmat ko‘rsatish sohasi rivojlanadi, yangi ish o‘rinlari yaratiladi, mamlakatimizning investitsiyaviy jozibadorligi sezilarli darajada oshadi.
Davlatimiz rahbari loyihaning texnik xususiyatlari, terminallarning arxitekturaviy yechimi bilan tanishib, qurilish ishlarini jadallashtirish, servis darajasini oshirish bo‘yicha aniq topshiriqlar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Parkent tumaniga tashrifini dastlabki manzili “Parkentsoy” turar joy massivi bo‘ldi.
Hududlarni “o‘sish nuqtalari”ga tayanib rivojlantirish, aholiga munosib turmush sharoitlari yaratish – davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishi. Bunday o‘zgarishlar Parkent tumanida ham namoyon.
Tuman markazidan oqib o‘tuvchi Parkentsoy qirg‘og‘ida qurilayotgan ushbu massivni ekoshahar deyish mumkin. Uning umumiy maydoni olti gektar bo‘lib, jami 5 ming 200 xonadonli 125 ta ko‘p qavatli turar joy quriladi. Ular barcha zamonaviy kommunal tarmoqlar, energiya tejamkor texnologiyalar bilan ta’minlanadi. Jumladan, uylar tepasiga geokollektorlar o‘rnatilib, suv isitishda foydalaniladi.
Aholi nisbatan zich yashaydigan hududlar uchun bunday massivlar muhim ijtimoiy ahamiyatga ega. Uylarning shinamligi va tannarxi xalqimizga mos. Bu ayrim mahallalarda bir hovlida qisilishib yashayotgan oilalar uchun ayni muddao bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari mazkur yangi xonadonlardagi sharoitlarni kirib ko‘rdi.
Bu yerda, shuningdek, ikkita maktab, sakkizta bog‘cha, bolalar maydonchalari, 10 gektarlik park, sun’iy ko‘l, sayilgoh va veloyo‘laklar barpo qilinadi. 17 kilometr ichki yo‘llar ta’mirlanadi.
Massiv nafaqat obod turmush uchun, balki tadbirkorlik uchun ham sharoit yaratadi. Bu yerda 58 ta noturar bino qad rostlaydi. Ularda savdo va xizmat korxonalari joylashib, 700 dan ortiq ish o‘rni yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari shu yerda tumanni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Bu boradagi muhim loyiha – “Baytqo‘rg‘on – Parkent” elektrlashtirilgan temir yo‘li. Hozirda uning qurilishi jadal ketmoqda. Qariyb 24 kilometrlik bu yo‘l foydalanishga topshirilgach, Parkentdan poytaxtimizga borish uchun katta qulaylik yaratiladi, tumanning xushmanzara go‘shalariga sayohatga kelish osonlashadi. Unda kuniga 275 ming nafargacha yo‘lovchi tashilishi hisob-kitob qilingan. Umuman, buning natijasida qatnov va tadbirkorlik faollashib, Parkent iqtisodiyotining sur’ati jadal oshadi.
Parkentsoyni tartibga keltirish, qirg‘oqlarini mustahkamlash bo‘yicha ham ish olib borilmoqda. Birinchi bosqichda soyning 4 kilometr qismi to‘liq betonlashtirildi. Bu yangi bunyodkorliklarga yo‘l ochdi. Xususan, soy bo‘ylab qariyb besh kilometrlik yangi yo‘l qurildi. U hozir tuman markazidan o‘tgan asosiy ko‘chaga yondosh bo‘lib, bir kecha-kunduzda 10 ming avtomobilni o‘tkazish quvvatiga ega. Bu transportlar yuklamasining bir qismini o‘ziga olib, markazda tirbandlikni kamaytiradi. Shuningdek, piyodalar yo‘lakchasi, yo‘l o‘tkazgich va ko‘prik barpo etilgan.
Endi, ikkinchi bosqichda Kumushkongacha bo‘lgan o‘zanlar tartibga keltirilib, ochiladigan 100 gektar yerda turizm ob’ektlari tashkil etish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz shu yerda parkentlik faollar bilan suhbatlashdi.
– Bizning eng katta boyligimiz yurtimiz tinchligi, xalqimizning osoyishtaligi. Tinchlik barqaror bo‘lsa, mana shunday bunyodkorlik bo‘ladi, rejalar amalga oshadi. Davlat tashkilotlarini safarbar qilib, imkoniyatlarni yuzaga chiqarib, hamma hududlarni rivojlantirishga harakat qilayapmiz. Parkentga ham istiqlol shabadasi, islohotlar natijasi yetib kelganini ko‘rib, xursand bo‘ldim. Xalqimiz mana shunday farovon sharoitda yashashga munosib, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Nuroniylar tuman rivoji uchun yaratilayotgan ulkan imkoniyatlar, aholi hayotida bo‘layotgan o‘zgarishlar, mehnatidan baxt topayotgan insonlar haqida so‘zladi.
Davlatimiz rahbari Parkent tumanidagi Kumushkon mahallasida bo‘lib, sayyohlik salohiyati va mehmon uylarini ko‘zdan kechirdi.
Bu sohaga ko‘plab imtiyozlar berilib, tashabbuslar qo‘llab-quvvatlanmoqda. Turizm qishloqlarida zarur infratuzilma tashkil etilyapti. Bu imkoniyatlardan foydalanib, xonadonida mehmon uyi ochganlar talaygina.
Oxirgi yillarda Kumushkonga sayyohlar kelishi ko‘paygan. Bugungi kunda saksondan ortiq xonadonda mehmonxona tashkil etilgan. Ularda yiliga 172 ming nafar sayyohga xizmat ko‘rsatilmoqda.
Shunday tadbirkorlardan biri Olim Yusupov soy bo‘yidagi hovlisida 48 o‘rinli mehmon uyi ochgan. Xonalar milliy uslubda, shinam qilib jihozlangan. Mehmon uyi yiliga 2 mingdan ziyod sayyohga xizmat ko‘rsatadi.
Prezidentimiz bu yerdagi obodlik va omilkorlikni ko‘rib, shunday loyihalarni boshqa so‘lim maskanlarda ham tashkil etish kerakligini ta’kidladi. Tadbirkorlarga zarur mablag‘ ajratib, qo‘shimcha xizmatlar tashkil etishiga ko‘maklashish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatma berdi. Mahallalarda ichki imkoniyatlarni yuzaga chiqarish aholini band qilishda katta manba ekani qayd etildi.
Bu joylarga sayyohlar so‘lim manzaralardan bahramand bo‘lish uchun keladi. Shuningdek, Masjidali ziyoratgohi ham diqqatga sazovor joylardan biri.
Toshkent viloyatida mingga yaqin shunday mehmon uylari bor. Ularda 2 ming 500 ta ish o‘rni yaratilgan.
Prezidentimiz Parkent tumanidagi intensiv bog‘da sarxil mevalar hosilini ko‘zdan kechirdi.
“Meridian Tempo” korxonasiga qarashli ushbu 54 gektar bog‘da gilos, olma, nok va malinaning eksportbop navlari ekilgan. Ko‘chatlar Fransiya va Ispaniyadan keltirilgan. Daraxtlar o‘zini o‘zi changlatish xususiyatiga ega. Bu hosildorlik yuqori bo‘lishida muhim o‘rin tutadi.
Zamonaviy agrotexnologik tizimlar orqali bog‘da to‘liq tomchilatib sug‘orish joriy etilgan. Avval suv maxsus havzada to‘planadi va tabiiy nishablik orqali sug‘oriladi. Bunga energiya sarflanmay, natijada xarajat va mahsulot tannarxi kamayadi. Shuningdek, bog‘da quyosh panellari o‘rnatilgan.
Pishib yetilgan mevalar eksportga yo‘naltirilmoqda. Bu yil 256 tonna gilos, 500 tonna olma, 480 tonna nok, 30 tonna malina yetishtirilishi mo‘ljallangan. Eng muhimi, bundan keladigan daromad boshqa an’anaviy o‘simliklarga nisbatan bir necha barobar yuqori.
Prezidentimiz mutasaddilarga bu usulni ommalashtirish, mevalarni parvarishlash va qadoqlash bo‘yicha chet el tajribasini joriy etish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Davlatimiz rahbari Parkent tumaniga tashrif davomida “Oltin bel” cho‘qqisidagi dam olish maskani va yangi loyihalar bilan tanishdi.
Xushmanzara tog‘ bag‘ridagi 3 gektar joyda qurilgan ushbu mehmonxonalar ixchamligi va hamyonbopligi bilan ajralib turadi. Hozirda jami 188 o‘rinli 2 ta mehmonxona, kapsula shaklidagi uylar, restoran va xo‘jalik binolari barpo etilgan. Keyingi bosqichda yana 20 ta shunday uy qurilishi mo‘ljallangan.
Shavkat Mirziyoyev mehmonxonada yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Umuman, hududda turizmni rivojlantirish maqsadida qiymati 1 milliard 800 million dollar bo‘lgan 52 ta loyiha amalga oshiriladi. Natijada 3 ming 300 ta ish o‘rni yaratiladi va 1 million nafar sayyohga xizmat ko‘rsatiladi.
Parkentning qorli tog‘lari yana bir ulkan loyihani amalga oshirish imkonini bermoqda. Bu yerda Avstriya kompaniyasi tomonidan 1 ming 200 gektarda tog‘-chang‘i kurorti qurish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbariga ushbu loyiha haqida axborot berildi. Uning doirasida 3,4 va 5 yulduzli mehmonxonalar, chang‘i uchish va osma dor yo‘li, shalelar, piknik maydoni, restoranlar, sog‘lomlashtirish xizmatlari tashkil etiladi.
Loyiha uch bosqichda amalga oshiriladi va to‘liq quvvatda kuniga 15 ming nafar sayyohni qabul qilish imkoniga ega bo‘ladi. 600 ga yaqin servis majmualari tashkil etiladi. Mavsumiy xizmatlar bilan birga 10 mingga yaqin ish o‘rni yaratiladi. Umuman, bu maskan, Bo‘stonliqdagi “Amirsoy” kurorti kabi, Toshkent viloyatining yirik turizm manzillaridan biriga aylanadi.
Mutaxassislar bilan muloqotda loyihani takomillashtirish, xizmatlar qamrovini kengaytirish va qurilishni tezlashtirish tadbirlari yuzasidan fikr almashildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Parkent tumanidagi “Batu Eksport” korxonasini borib ko‘rdi.
15 million dollarlik investitsiya hisobidan tashkil etilgan mazkur zamonaviy loyiha doirasida yiliga 5 ming tonna meva-sabzavot qayta ishlanadi. Toshkent viloyatidan tashqari Samarqand va Farg‘onadan ham mahsulotlar keltiriladi.
Korxonaga Yaponiya, Germaniya, Belgiya, Xitoyda ishlab chiqarilgan zamonaviy uskunalar o‘rnatilgan. Bu mahsulot sifati va raqobatbardoshligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Korxonada 180 ta doimiy ish o‘rni yaratilgan, ular o‘rtacha 7 million so‘mgacha oylik maosh olyapti.
Bu yerda tayyorlangan mahsulotlar Xitoy, Janubiy Koreya, Yaponiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Yevropa va MDH mamlakatlariga eksport qilinadi.
Davlatimiz rahbari korxonadagi ish jarayonini ko‘zdan kechirib, xodimlar bilan suhbatlashdi.
– Meva-sabzavotchilikda Parkentning imkoniyatlari katta. Texnologiya olib kelib, jahon bozoriga sarxil va qurutilgan mevalarni eksport qilish salohiyatimiz bor. Birgina Yaponiyani olsak, O‘zbekiston mahsulotlariga qiziqish yuqori. Faqat mevalarni yaxshi parvarishlab, sifatli yetkazib berish zarur. Bunday korxonalarni rivojlantirsak, shu tarmoqning o‘zidan bir necha milliard dollar daromad olish mumkin, – dedi Prezident.
Shu yerda Toshkent viloyatining eksportbop qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ko‘zdan kechirildi. O‘tgan yili viloyatdan 130 million dollarlik meva-sabzavot mahsulotlari eksport qilingan. Lekin hudud tabiati va salohiyatiga nisbatan bu kam.
Sohada eksport qiluvchi korxonalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida 7 turdagi moliyaviy yordam va 3 xil soliq imtiyozlari hamda preferensiyalar joriy etilgan. Toshkent viloyatida meva-sabzavotni qayta ishlovchi 175 ta korxona bo‘lib, qayta ishlash darajasi yil sayin ortmoqda. Joriy yilda eksport ko‘rsatkichini jadal oshirish rejalashtirilgan.

Создание достойных условий для жизни населения – приоритетное направление политики государства
Президент Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с жизнью населения, экономическим развитием территорий и новыми проектами 18 июня посетил Паркентский район Ташкентской области и осмотрел строительство аэропорта «Ташкент-Восточный».
По мере устойчивого развития страны и повышения ее международной привлекательности возрастает интенсивность внешнеэкономических связей и поток инвестиций. В этих условиях в Узбекистане приоритетное внимание уделяется модернизации всех направлений транспортной инфраструктуры как ключевого фактора дальнейшего роста.
Одним из таких стратегических проектов является реконструкция аэропорта «Ташкент-Восточный». Он призван обеспечить быстрое, безопасное и комфортабельное авиасообщение, соответствующее высоким международным стандартам, а также разгрузить основной международный аэропорт столицы.
В рамках первого этапа полностью обновлен взлетно-посадочный комплекс длиной 4 километра, что позволяет принимать воздушные суда всех классов, включая самые тяжелые.
В настоящее время продолжается строительство двух терминалов – для приема официальных делегаций и обслуживания бизнес-авиации, а также перрона и ангарных сооружений.
Аэропорт будет оснащен современным радиотехническим и метеорологическим оборудованием категории III-А по стандартам ICAO, что обеспечит надежные взлетно-посадочные операции даже в условиях неблагоприятной погоды. В закрытых ангарах создаются все необходимые условия для безопасного и качественного обслуживания и хранения воздушных судов.
Благодаря своему выгодному расположению новый аэропорт станет важным транспортным узлом для Ташкента и города Новый Ташкент, а также послужит дополнительным стимулом для развития туристической отрасли Ташкентской области. Самое главное, расширятся возможности для проведения международных визитов и деловых поездок, улучшатся условия для приема иностранных инвесторов. В результате возрастет экономическая активность, активизируется сфера услуг, создадутся новые рабочие места, а инвестиционная привлекательность нашей страны значительно повысится.
Глава государства ознакомился с техническими характеристиками проекта, архитектурными решениями терминалов и дал конкретные поручения по ускорению строительных работ, повышению уровня сервиса.
Первым объектом визита Президента Шавката Мирзиёева в Паркентский район стал строящийся жилой массив «Паркентсой».
Развитие регионов на основе точек роста и создание достойных условий для жизни населения – один из приоритетов государственной политики. Эти принципы наглядно реализуются в преобразованиях, происходящих в Паркентском районе.
Жилой массив, возводимый на берегу протекающего через районный центр ручья Паркентсой, по праву можно назвать экогородком. На площади 6 гектаров планируется строительство 125 многоквартирных домов, рассчитанных на 5200 квартир. Все здания будут обеспечены современными инженерными коммуникациями и энергоэффективными технологиями. В частности, на крышах домов будут установлены геоколлекторы, позволяющие использовать возобновляемые источники энергии для подогрева воды.
Подобные комплексы особенно актуальны для густонаселенных районов: они обеспечивают качественное, комфортное и при этом доступное жилье для населения.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в новых квартирах.
В рамках проекта также предусмотрено строительство двух школ, восьми детских садов, детских и спортивных площадок, десятигектарного парка, искусственного озера, зон отдыха и велосипедных дорожек. Дорожная инфраструктура будет усилена за счет ремонта 17 километров автодорог.
Кроме того, на новом массиве будут созданы условия не только для комфортного проживания, но и для развития предпринимательства. Здесь будет построено 58 нежилых зданий, в которых разместятся объекты торговли и сферы услуг. Планируется создание более 700 новых рабочих мест.
Президент также ознакомился с презентацией перспективного развития района.
Одним из ключевых проектов стало строительство электрифицированной железной дороги «Байткурган – Паркент». Уже проложены почти 24 километра рельсов. После ввода линии в эксплуатацию будет существенно облегчен доступ к живописным уголкам района, а также увеличится туристический поток. По расчетам, по этому маршруту смогут передвигаться до 275 тысяч пассажиров в день. В результате будут активированы движение, предпринимательство и ускорятся темпы экономики Паркента.
Проводится работа по благоустройству русла Паркентсоя и укреплению его берегов. На первом этапе 4 километра русла были полностью забетонированы. Это открыло возможности для новых строительных проектов. Вдоль ручья проложена пятикилометровая автодорога, параллельная главной улице района, с пропускной способностью до 10 тысяч автомобилей в сутки. Это позволит существенно разгрузить транспортный поток в центре и снизить уровень заторов. Также были построены тротуары, путепровод и мост.
На втором этапе планируется благоустройство русла до населенного пункта Кумушкон, а также создание туристических объектов на 100 гектарах.
В рамках визита Шавкат Мирзиёев также пообщался с активом района.
– Наше самое большое богатство – это мир и стабильность в стране, – отметил Президент. – Там, где есть стабильность, будет и развитие, и созидание. Мы мобилизуем все государственные структуры, раскрываем потенциал каждого региона и стремимся к гармоничному развитию всех территорий. Я рад видеть, что до Паркента дошло дыхание обновления, и результаты реформ здесь уже дают ощутимые плоды. Наш народ достоин того, чтобы жить в благополучных, современных и комфортных условиях.
Представители старшего поколения рассказали о масштабных возможностях, создаваемых для развития района, происходящих изменениях в жизни населения.
В ходе поездки в Паркентский район глава государства посетил махаллю «Кумушкон», где ознакомился с туристическим потенциалом и деятельностью гостевых домов.
В последние годы туризм становится важным фактором регионального развития. Государство активно поддерживает инициативы в этой сфере: предоставляются налоговые и финансовые льготы, создается необходимая инфраструктура в туристических селах. Все больше жителей, воспользовавшись этими возможностями, открывают гостевые дома.
Особенно заметен рост туристического потока в Кумушконе – одном из живописнейших уголков района. Сегодня здесь функционирует более 80 гостевых домов, которые ежегодно принимают около 172 тысяч туристов.
Одним из таких успешных проектов является гостевой дом Олима Юсубова, расположенный у ручья Паркентсой. Его уютный дом рассчитан на 48 мест, комнаты оформлены в национальном стиле. За год здесь обслуживаются более 2 тысяч гостей.
Президент, высоко оценив благоустройство и предприимчивость местных жителей, подчеркнул важность распространения подобных инициатив в других привлекательных для туристов регионах страны. Он поручил ответственным ведомствам обеспечить поддержку предпринимателей – как финансовую, так и организационную, включая развитие сопутствующих сервисов.
Было особо отмечено, что раскрытие внутренних ресурсов махаллей способствует созданию новых рабочих мест и росту занятости населения.
Сюда туристов привлекают не только красивые пейзажи, но и культурные достопримечательности – в частности, место паломничества Масжидали.
В целом в Ташкентской области функционирует около тысячи гостевых домов, обеспечивающих работой свыше 2,5 тысячи человек.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился со свежим урожаем фруктов в одном из интенсивных садов Паркентского района.
На территории в 54 гектара, принадлежащей предприятию «Meridian Tempo», выращиваются экспортные сорта черешни, яблони, груши и малины. Саженцы были завезены из Франции и Испании. Особенность этих деревьев в том, что они самоопыляющиеся, что обеспечивает высокую урожайность.
В саду внедрена современная агротехнологическая система капельного орошения. Вода сначала накапливается в специальном резервуаре, а затем подается самотеком, благодаря естественному уклону местности. Это позволяет избежать расходов на электроэнергию, снижая себестоимость продукции. Кроме того, в саду установлены солнечные панели, что делает хозяйство еще более энергоэффективным.
Урожай направляется на экспорт. В этом году планируется собрать 256 тонн черешни, 500 тонн яблок, 480 тонн груш и 30 тонн малины. Особенно важно, что доход от такого сада в несколько раз превышает прибыль от традиционных сельскохозяйственных культур.
Глава государства дал поручения по расширению подобных интенсивных методов, внедрению передового зарубежного опыта в уходе за фруктовыми деревьями, а также в упаковке и подготовке продукции к экспорту.
В рамках поездки в Паркентский район глава государства ознакомился с туристическим комплексом на вершине “Олтин бел” и рядом новых проектов.
На трех гектарах горного склона построен современный гостиничный комплекс. В настоящее время здесь функционируют два отеля общей вместимостью 188 мест, компактные дома капсульного типа, ресторан и хозяйственные сооружения. На следующем этапе предусмотрено строительство еще 20 аналогичных домов.
Президент ознакомился с условиями, созданными для отдыхающих в гостинице.
В целом для развития туристической отрасли в регионе планируется реализация 52 проектов на сумму 1,8 миллиарда долларов. В результате будет создано 3 300 новых рабочих мест, а туристические объекты смогут ежегодно обслуживать до 1 миллиона человек.
Снежные горы Паркента открывают возможности для еще одного масштабного проекта – строительства горнолыжного курорта на площади 1 200 гектаров при участии австрийской компании.
Главе государства была предоставлена информация о проекте. В рамках данного проекта предусмотрено возведение трех-, четырех- и пятизвездочных гостиниц, горнолыжных трасс, подъемников, шале, зон для пикников, ресторанов и оздоровительных комплексов.
Проект реализуется в три этапа и по его завершении здесь смогут принимать до 15 тысяч туристов в сутки. Будет создано около 600 сервисных объектов. С учетом сезонных услуг общее количество новых рабочих мест составит до 10 тысяч.
Ожидается, что этот курорт станет одним из крупнейших туристических центров Ташкентской области – наравне с уже известным комплексом «Амирсой» в Бостанлыкском районе.
Во время встречи со специалистами обсуждены меры по доработке проекта, расширению спектра предлагаемых услуг и ускорению строительных работ.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил предприятие «Бату Экспорт», расположенное в Паркентском районе.
Этот современный проект был реализован за счет инвестиций в размере 15 миллионов долларов. В рамках деятельности предприятия ежегодно перерабатывается до 5 тысяч тонн фруктов и овощей. В качестве сырья используется плодоовощная продукция, поступающая из Ташкентской, Самаркандской и Ферганской областей, а также из соседнего Афганистана.
Предприятие оснащено современным оборудованием из Японии, Германии, Бельгии и Китая, что позволяет обеспечивать высокое качество продукции и ее конкурентоспособность на внешнем рынке. Сегодня на предприятии создано 180 постоянных рабочих мест, средняя заработная плата сотрудников достигает 7 миллионов сумов в месяц.
Производимая продукция экспортируется в Китай, Южную Корею, Японию, ОАЭ, страны Европы и СНГ.
Глава государства ознакомился с процессом производства и пообщался с работниками предприятия.
– У Паркентского района огромный потенциал в сфере плодоводства и овощеводства. При наличии современных технологий у нас есть все возможности для экспорта свежих и сушеных фруктов на мировой рынок. Возьмем, к примеру, Японию – интерес к продукции из Узбекистана там очень высокий. Главное – обеспечить качественный уход за садами и доставку плодов в надлежащем виде. Если мы будем развивать такие предприятия, только эта отрасль может приносить доход в несколько миллиардов долларов, – отметил Президент.
Здесь же была представлена экспортоориентированная сельскохозяйственная продукция Ташкентской области. В прошлом году объем экспорта фруктов и овощей из региона составил 130 миллионов долларов. Однако, учитывая природные условия и потенциал области, этот показатель остается недостаточным.
С целью стимулирования экспортной деятельности для предприятий предусмотрены семь видов финансовой поддержки и три налоговые льготы и преференции. В Ташкентской области функционируют 175 предприятий по переработке плодоовощной продукции, и с каждым годом уровень переработки стабильно растет. В текущем году ожидается значительное увеличение показателей экспорта.