Turkiyadagi forumda O‘zbekistonda xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlashga oid davlat siyosati e’tirof etildi
Turkiyaning Istanbul shahrida Parlamentlararo ittifoqning 152-assambleyasi o‘z ishini boshladi.
Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Norboyeva boshchiligidagi O‘zbekiston parlamenti delegatsiyasi assambleya doirasida o‘tkazilgan Parlament ayol a’zolari forumi hamda Qo‘shilmaslik harakati parlament tarmog‘ining 5-konferensiyasida ishtirok etdi.
Forum “Nizolarning kuchayishi hamda ayollar va qizlar huquqlarining qisqarishi” mavzusiga bag‘ishlanib, unda global nizolar sharoitida xotin-qizlarning huquqlarini ta’minlash, ularning ta’lim olish, sog‘liqni saqlash va iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda O‘zbekistonda xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligi ta’kidlandi. Ayollarning ta’lim olishi, iqtisodiy faolligini oshirish hamda qaror qabul qilish jarayonlaridagi ishtirokini kengaytirishga qaratilgan qonunlar qabul qilinib, tizimli dasturlar amalga oshirilmoqda. Mazkur yondashuv forum ishtirokchilari tomonidan ilg‘or tajriba sifatida e’tirof etildi.
Shu bilan birga, global miqyosda ayollar huquqlarining poymol etilishi, gender zo‘ravonlik, odam savdosi va majburiy nikoh kabi tahdidlarga qarshi kurashish va ularning oldini olishda parlamentlar oldida turgan ustuvor vazifalar yuzasidan qator tashabbuslar ilgari surildi.
O‘zbekiston tomonidan xotin-qizlar huquqlarini ilgari surish borasida xalqaro hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekani bildirilib, ishtirokchilar Buxoro shahrida joriy yilning 14-15-may kunlari bo‘lib o‘tadigan Osiyo xotin-qizlari ikkinchi forumiga taklif etildi.
Bundan tashqari, “Qo‘shilmaslik harakati mintaqasida iqlim o‘zgarishiga bardoshli urbanizatsiyani ta’minlashda parlamentlar roli” mavzusiga bag‘ishlangan Qo‘shilmaslik harakati parlament tarmog‘ining 5-konferensiyasida shaharlar misli ko‘rilmagan sur’atlarda rivojlanayotgan bir sharoitda global iqlim muammolariga yechim topish, ularning oldini olishga qaratilgan qonunchilikni takomillashtirish hamda uning ijrosi ustidan samarali parlament nazoratini ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda zamonaviy huquqiy asoslarni shakllantirish, iqlim siyosatining amalga oshirilishi ustidan parlament nazoratini kuchaytirish, “yashil” iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlash va xalqaro hamkorlikni kengaytirish ustuvor vazifalar sifatida qayd etildi.
Parlamentlar nafaqat qonun ijodkorligi jarayonida, balki uzoq muddatli davlat siyosatini shakllantirish, byudjet qo‘llab-quvvatlovini ta’minlash hamda milliy va xalqaro darajada hamjihatlikni ilgari surishda muhim o‘rin tutishi alohida ta’kidlandi.

На форуме в Турции высоко оценена государственная политика Узбекистана по поддержке женщин
Делегация парламента Узбекистана во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Танзилой Нарбаевой приняла участие в Форуме женщин-парламентариев, а также в 5-й конференции Парламентской сети Движения неприсоединения, состоявшихся в рамках Ассамблеи.
Форум был посвящён теме «Эскалация конфликтов и сокращение прав женщин и девочек». Участники обсудили вопросы обеспечения прав женщин в условиях глобальных конфликтов, а также расширения их доступа к образованию и здравоохранению.
Было подчеркнуто, что поддержка женщин является одним из приоритетных направлений государственной политики Узбекистана. В стране принимаются законы и реализуются системные программы, направленные на расширение возможностей женщин, повышение их экономической активности. Этот подход признан участниками форума в качестве передовой практики.
Выдвинут ряд инициатив, направленных на борьбу с нарушениями прав женщин на глобальном уровне, включая гендерное насилие, торговлю людьми и принудительные браки, а также на предотвращение подобных угроз. Эти вопросы  обозначены как  приоритетные задачи, стоящие перед парламентами.
Узбекистан подтвердил готовность к расширению международного сотрудничества в сфере продвижения прав женщин. Участники форума были приглашены на второй Азиатский форум женщин, который пройдёт 14–15 мая в Бухаре.
Кроме того, на 5-й конференции Парламентской сети Движения неприсоединения на тему «Роль парламентов в обеспечении климатоустойчивой  урбанизации в регионе Движения неприсоединения» обсуждались вопросы поиска решений глобальных климатических проблем в условиях стремительного развития городов, совершенствования законодательства в этой сфере, а также обеспечения эффективного парламентского контроля за его исполнением.
В числе приоритетных задач обозначены формирование современной правовой базы, усиление парламентского контроля за реализацией климатической политики, поддержка «зелёной» экономики и расширение международного сотрудничества.
Отдельно отмечена важная роль парламентов не только в законотворческой деятельности, но и в формировании долгосрочной государственной политики, обеспечении бюджетной поддержки, а также в продвижении солидарности на национальном и международном уровнях.
Участники подтвердили важность объединения усилий государств — членов Движения неприсоединения для обеспечения климатически устойчивой, безопасной и инклюзивной урбанизации. Выражена готовность к дальнейшему укреплению межпарламентского сотрудничества.