Joriy yilning 27-may kuni Toshkentda “BMT-ayollar” tuzilmasining O‘zbekistondagi vakolatxonasining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi va Hukumati aʼzolari, BMT agentliklari, xalqaro tashkilotlar rahbarlari, shuningdek, fuqarolik jamiyati va xususiy sektor vakillari ishtirok etdi.
Taʼkidlash joizki, “BMT-ayollar” tuzilmasi ofisini Toshkentda ochish bo‘yicha oliy darajadagi kelishuvga BMT Bosh kotibi o‘rinbosari, “BMT-ayollar” tuzilmasi ijrochi direktori Sima Baxusning O‘zbekistonga 2024-yil may oyida amalga oshirgan tashrifi mobaynida erishilgan edi.
Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva “BMT-ayollar” bilan hamkorlikning yangi bosqichini qo‘llab-quvvatlashini bildirib, ofisning ochilishi mamlakatning gender tenglik sohasidagi taraqqiyotini xalqaro miqyosda eʼtirof etish ramzi sifatidagi muhimligini taʼkidladi.
“Shubhasiz, mazkur vakolatxonaning yurtimizda faoliyat olib borishi ikki tomonlama aloqalarimizni yangi bosqichga olib chiqishimizda, konstruktiv hamkorligimizni yana-da izchil rivojlantirib borishimizda katta rol o‘ynaydi.”, - dedi Tanzila Narbayeva.
Ofisning ochilishi O‘zbekiston Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilayotgan genderga yo‘naltirilgan byudjetlashtirish loyihasining ishga tushirilishi bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi. Ushbu loyiha yangi ofis faoliyatining birinchi keng ko‘lamli yo‘nalishi bo‘ladi.
Marosimda “BMT-ayollar” tashkilotining Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari bo‘yicha mintaqaviy direktori o‘rinbosari Eliza Fernandes Sayens ofisning mamlakat ayollari va qizlari uchun sheriklik, taraqqiyot va umid timsoli sifatidagi ahamiyatini taʼkidladi.
“Tenglikka erishish yo‘li ushbu ofisning ochilishi bilan tugamaydi - u yangidan, ko‘proq majburiyat, yangi umid va to‘xtovsiz oldinga intilish bilan boshlanadi”, - dedi Eliza Fernandes Sayens.
BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori Sabina Maxl ofisning ochilishi mamlakatning inson salohiyatini rivojlantirish va gender tenglikka qatʼiy sodiqligini tasdiqlashi, “BMT-ayollar” bilan hamkorlik esa ushbu vazifalarni amalga oshirishga xizmat qilishini taʼkidladi.
O‘zbekistonda “BMT-ayollar” tuzilmasi ofisining ochilishi xotin-qizlar huquqlari va gender tenglikni ilgari surishda yangi davrni boshlab beradi, bu tashkilotning yubileylari hamda butun dunyoda xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish va kengaytirishga qaratilgan asosiy xalqaro hujjatlar yilida ayniqsa muhimdir. Joriy yilda tashkilot o‘zining 15 yilligini, Pekin deklaratsiyasi va Harakatlar platformasining 30 yilligi hamda BMT Xavfsizlik Kengashining Xotin-qizlar, tinchlik va xavfsizlik masalalari bo‘yicha 1325-rezolyutsiyasining 25 yilligini nishonlaydi.

27 мая текущего года в Ташкенте состоялось торжественное открытие офиса структуры «ООН-женщины» – важного шага в продвижении гендерного равенства и расширении прав и возможностей женщин в стране.
В церемонии приняли участие члены Олий Мажлиса и Правительства Республики Узбекистан, руководители агентств ООН, международных организаций, а также представители гражданского общества и частного сектора.
Следует отметить, что договоренность на высшем уровне об открытии в Ташкенте офиса структуры «ООН-женщины» было достигнуто в ходе визита в Узбекистан заместителя Генерального секретаря ООН, Директора-исполнителя структуры «ООН-женщины» Симы Бахус в мае 2024 года.
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева выразила поддержку новому этапу сотрудничества с «ООН-женщины», отметив значение открытия офиса как международного признания прогресса страны в области гендерного равенства.
«Несомненно, деятельность данного представительства в нашей стране сыграет важную роль в выводе наших двусторонних отношений на новый уровень и дальнейшем последовательном развитии конструктивного сотрудничества.», – отметила Танзила Нарбаева.
Открытие офиса совпало с запуском финансируемого Европейским союзом проекта по гендерно-ориентированному бюджетированию, который реализуется в партнерстве с Министерством экономики и финансов Узбекистана. Этот проект станет первым масштабным направлением деятельности нового офиса.
В ходе церемонии заместитель регионального директора «ООН-женщины» для стран Европы и Центральной Азии Элиза Фернандес Саенс подчеркнула важность офиса как символа партнерства, прогресса и надежды для женщин и девочек страны.
«Путь к равенству не заканчивается с открытием этого офиса – он начинается заново, с большей приверженностью, с новой надеждой и с неудержимым стремлением вперед», – отметила Элиза Фернандес Саенс.
Постоянный координатор ООН в Узбекистане Сабина Махл подчеркнула, что открытие офиса подтверждает твердую приверженность страны развитию человеческого потенциала и гендерному равенству, а сотрудничество с «ООН-женщины» будет способствовать реализации этих задач.
Открытие офиса структуры «ООН-женщины» в Узбекистане знаменует собой начало новой эры в продвижении прав женщин и гендерного равенства, что особенно важно в год юбилеев организации и ключевых международных документов, направленных на защиту и расширение прав женщин во всем мире. В этом году организация отмечает свое 15-летие, 30-ю годовщину Пекинской декларации и Платформы действий и 25-ю годовщину Резолюции 1325 Совета Безопасности ООН по вопросам женщин, мира и безопасности.