Inson huquqlari markazida Yaponiya elchisi bilan uchrashuv
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov 18 noyabr kuni Yaponiyaning Favqulodda va muxtor elchisi Yoshinori Fujiyama bilan uchrashdi.
Tomonlar ushbu uchrashuv O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Yaponiyaga tashrifiga tayyorgarlik davrida o'tkazilayotganiga e'tibor qaratdilar.
O'zbekiston va Yaponiya barcha sohalarda hamkorlikni izchil rivojlantirishga intilayotgani qayd etildi.
Bugungi kunda Yaponiya kompaniyalarining investitsiyalarini O'zbekiston iqtisodiyotiga jalb etish, parlamentlararo aloqalarni mustahkamlash, ijtimoiy-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va turizm sohalarida amalga oshirilayotgan qo'shma loyihalar o'z samaralarini bermoqda. Har ikki davlat o'zaro hamkorlik munosabatlarini mustahkamlashga alohida e'tibor qaratmoqda.
Ma'lumki, joriy yil 8 dekabrda O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganiga 27 yil to'ladi. Shu munosabat bilan Markaz Toshkent Davlat yuridik universiteti bilan birgalikda konstitutsiyashunoslik bo'yicha o'zbek-yapon yuridik forumini tashkil etmoqda. Janob YO.Fujiyama bo'lajak anjumanga katta qiziqish bildirdi.
Markaz tashabbusi asosida Yaponiya Konstitutsiyasini yapon va o'zbek tillarida nashr etish loyihasi ham yapon elchisining diqqatini tortdi. Ayni vaqtda Yaponiya Konstitutsiyasi o'zbek tiliga tarjima qilingan, unga qisqacha izohli lug'at va so'ngso'z matnlari ham tayyorlangan.
Tomonlar, shuningdek, atoqli yapon olimi va jamoat arbobi, O'zbekistonning “Do'stlik” ordeni sohibi Kato Kyudzo xotirasiga bag'ishlangan “O'zbekiston – yapon qalbida” rangli-bezakli kitobi nashri haqida fikr almashdilar.
Uchrashuv davomida ikki tomonlama manfaatli istiqbolli yo'nalishlar, jumladan, inson huquqlari, ta'lim va madaniyat sohalarida tajriba almashish, hamkorlikni kengaytirish va boshqa muhim masalalar muhokama qilindi.

18 ноября т.г. директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в стране Йошинори Фудзиямой.
Стороны отметили, что встреча проводится в рамках подготовки к визиту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Японию. Было отмечено, что Узбекистан и Япония стремятся последовательно развивать сотрудничество во всех сферах.
В настоящее время дают свои результаты совместные проекты в области социально-экономического, культурного, гуманитарного и туристического направлений, в сферах привлечения инвестиций японских компаний в экономику Узбекистана, укрепления межпарламентских связей. Обе страны уделяют особое внимание укреплению всестороннего сотрудничества.
Как известно, 8 декабря этого года исполняется 27 лет со дня принятия Конституции Республики Узбекистан. В связи с этим Национальный центр совместно с Ташкентским государственным юридическим университетом организует узбекско-японский юридический форум по конституционализму. Г-н Фудзияма проявил большой интерес к предстоящему форуму.
Также внимание посла Японии привлек проект по публикации Конституции Японии на японском и узбекском языках по инициативе Национального центра. Как было отмечено, японская Конституция уже переведена на узбекский язык, составлена краткая словарь терминов.
Стороны также обменялись мнениями об издании иллюстрированной книги «Узбекистан в сердце японца», посвященной памяти известного японского ученого и общественного деятеля, обладателя ордена «Дружбы» Узбекистана Като Кюдзо.
В ходе встречи стороны обсудили перспективные направления, представляющие взаимный интерес, в том числе обмен опытом в области прав человека, образования и культуры, расширение сотрудничества.