Президент Шавкат Мирзиёев 4 март куни камбағалликни қисқартириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш, инвестиция ва экспорт кўрсаткичлари бўйича ҳисобот билан танишди.
Йил бошидан аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича янги тизим жорий қилинган эди. 208 та туман ва шаҳар ҳокимлари ҳамда банклар раҳбарлари ўртасида бу борада ҳамкорлик шартномалари имзоланди. Банк филиалларида маҳаллабай ишлаш бўлимлари ташкил этилиб, уларга “маҳалла банкирлари” тайинланди.
Буларнинг натижасида январь ойида 239 минг, февраль ойида 480 минг аҳоли даромадли меҳнатга жалб қилинди. Йил бошидан кичик ва ўрта бизнесга жами 14 триллион сўм кредит йўналтирилди. Жумладан, тадбиркорлик дастурлари доирасида 2 триллион сўм ажратилди.
Одамларга даромад топиш имкониятлари, тайёр бизнес лойиҳалари таништирилиб, уларни амалга ошириш йўллари ўргатилмоқда. Ишли бўлганлар солиқ қўмитасида тасдиқланмоқда. Масъулларга юклатилган вазифалар ижроси таҳлил қилиб борилаётир.
Йиғилишда ушбу таҳлиллар ҳақида ахборот берилди.
Аҳоли бандлигини таъминлашда Жиззах, Самарқанд, Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳамда Ўзмиллийбанк, Асакабанк, Микрокредитбанк ва Бизнесни ривожлантириш банки лойиҳаларида юқори кўрсаткичлар қайд этилган.
Лекин Сирдарё вилояти, 24 та туман ва шаҳарда натижалар юқори эмас. Шу боис вазифалар ижросида сусткашликка йўл қўйган 30 нафар раҳбарга нисбатан чоралар кўрилган.
Тўпланган тажрибадан келиб чиқиб, келгуси ойларда натижадорликни ошириш, ишсизларни касбга ва фойдали меҳнатга йўналтириш зарурлиги таъкидланди. Ҳозирги баҳор мавсумида томорқа ва ижара ерларда тўлиқ экин экиш, буни online-mahalla.uz платформаси орқали кузатиб бориш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ўтган икки ойда инвестиция ва экспорт кўрсаткичлари ҳам ижобий бўлди. Йил бошидан бери 6 миллиард доллардан зиёд хорижий инвестиция ва кредитлар ўзлаштирилди. Қиймати 574 миллион долларлик 1 минг 100 та ўрта ва кичик лойиҳа бажарилиб, 17 мингдан зиёд янги иш ўрни яратилди.
2,8 миллиард долларлик товар ва хизматлар экспорт қилинди. Айниқса, заргарлик маҳсулотлари экспорти ўтган йилга нисбатан 7 баробар, кимёда 1,7 марта, электротехника ва озиқ-овқатда 1,2 баробар, туризм хизматлари 1,6 баробар ўсган.
132 та корхонада халқаро стандартлар жорий қилинган. 521 та корхона илк бор ташқи бозорга чиқиб, биргина февраль ойида қўшимча 183 миллион доллар экспорт қилган.
Йиғилишда айрим тармоқ ва ҳудудларда инвестиция кўрсаткичлари паст бўлгани қайд этилиб, бунинг сабаблари ва ечимлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори ўринбосари этиб тайинланган Дилмурод Қосимов таништирилди. У тадбиркорлар ва инвесторларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимояси соҳасидаги назорат учун масъул бўлади. Эндиликда прокуратура идоралари бу борада қулай ҳуқуқий муҳит яратишда муҳим ўрин тутади.
Мутасаддилар биринчи чорак якуни билан 8 миллиард доллардан зиёд хорижий инвестицияни ўзлаштириш режалари, қўшимча экспорт имкониятлари юзасидан ахборот берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 4 марта ознакомился с отчетом по вопросам сокращения бедности и обеспечения занятости, а также по инвестиционным и экспортным показателям.
С начала текущего года введена новая система содействия занятости населения. Между 208 хокимами районов и городов и руководителями банков подписаны соглашения о сотрудничестве в данной сфере. В филиалах банков созданы подразделения для работы в махаллях и назначены «махаллинские банкиры».
В результате в январе к трудовой деятельности привлечено 239 тысяч человек, а в феврале – 480 тысяч. С начала года малому и среднему бизнесу выделено кредитов на общую сумму 14 триллионов сумов, в том числе 2 триллиона сумов в рамках предпринимательских программ.
Населению доводится информация о возможностях получения дохода, предлагаются готовые бизнес-проекты и проводятся обучающие мероприятия по их реализации. Факт трудоустройства подтверждается в налоговых органах, ведется регулярный мониторинг исполнения возложенных на ответственных лиц задач.
Результаты анализа представлены на совещании.
Высокие показатели по обеспечению занятости зафиксированы в Джизакской, Самаркандской, Бухарской и Навоийской областях, а также в рамках проектов Национального банка, «Асакабанка», «Микрокредитбанка» и Банка развития бизнеса.
Однако в Сырдарьинской области, а также в 24 районах и городах результаты оказались неудовлетворительными. Поэтому в отношении 30 руководителей, допустивших низкую эффективность выполнения задач, приняты соответствующие меры.
Подчеркнуто, что, исходя из накопленного опыта, в ближайшие месяцы необходимо повысить результативность работы, ориентировать безработных на профессиональное обучение и труд, приносящий доход. Дано указание в текущем весеннем сезоне обеспечить посадку культур на всех приусадебных участках и арендуемых землях с отслеживанием процесса посредством платформы online-mahalla.uz.
За последние два месяца показатели инвестиций и экспорта продемонстрировали положительную динамику. С начала года освоено свыше 6 миллиардов долларов иностранных инвестиций и кредитов. Реализовано 1,1 тыс. малых и средних проектов стоимостью 574 миллиона долларов, что позволило создать более 17 тысяч новых рабочих мест.
Экспорт товаров и услуг составил 2,8 миллиарда долларов: экспорт ювелирной продукции вырос в 7 раз по сравнению с прошлым годом, в химической отрасли – в 1,7 раза, в электротехнике и пищевой промышленности – в 1,2 раза, а в сфере туристических услуг – в 1,6 раза.
На 132 предприятиях внедрены международные стандарты, а 521 предприятие впервые вышло на внешний рынок, осуществив в феврале экспорт на сумму 183 миллиона долларов.
На совещании отмечалось, что в некоторых отраслях и регионах показатели инвестиций остаются низкими, и обсуждены причины данного явления, а также пути их устранения.
Состоялось представление нового заместителя Генерального прокурора Республики Узбекистан Дилмурода Касимова, который будет ответственен за надзор в области защиты законных прав и интересов предпринимателей и инвесторов. Отмечалось, что теперь органы прокуратуры будут играть важную роль в создании благоприятного правового климата в этом направлении.
Ответственные лица доложили о планах по освоению более 8 миллиардов долларов иностранных инвестиций по итогам первого квартала и дополнительных возможностях для экспорта.