Барқарор ривожланиш сари гендер йўналтирилган сиёсат ва ёшлар парламентаризмини ривожлантириш
2021 йил 24 июнь куни “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда глобал парламентлараро ҳамкорлик” Халқаро форуми доирасида “Барқарор ривожланиш сари гендер йўналтирилган сиёсат ва ёшлар парламентаризмини ривожлантириш” сессияси бўлиб ўтди.
Барқарор ривожланиш мақсадлари одамлар ҳаётини, турмуш шароитларини яхшилаш ва фаровонлигини оширишга қаратилганлиги таъкидланди.
Ўзбекистонда гендер тенгликни таъминлаш бўйича кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда. Яқинда Ўзбекистонда 2030 йилга қадар гендер тенгликка эришиш стратегияси тасдиқланди, унинг мақсад ва вазифалари кўп жиҳатдан БМТнинг 2030 йилгача бўлган Барқарор ривожланиш мақсадларига мос келади.
ПИнинг “Парламентдаги аёллар” йиллик маърузасига ва “БМТ-Хотин-қизлар” ташкилотининг маълумотларига кўра Ўзбекистон тарихида биринчи марта 2021 йил январь ойига келиб парламентда аёлларнинг улуши 25,5 фоизни ташкил этди. 2019 йил охиридаги парламент сайловлари натижаларига кўра хотин-қизлар Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатларининг 32 фоизини, Сенат аъзоларининг 25 фоизини ташкил этди. Ушбу кўрсаткич бўйича Ўзбекистон деярли барча Собиқ Иттифоқ давлатларидан ўзиб кетиб 37-ўринни эгаллади (190 та мамлакат орасида) ва энг яхши 50 та мамлакат сафига кирди.
Хусусан, Жаҳон банкининг “Аёллар, бизнес ва ҳуқуқ” индексида Ўзбекистон 2020 йилда хотин-қизлар ҳуқуқлари ва гендер тенглик соҳасида муҳим ислоҳотларни амалга оширган 27 та мамлакат қаторидан жой олди, 5 поғонага кўтарилиб, 190 та мамлакат орасида 134-ўринни эгаллади (2019 йилда – 139-ўрин).
Шунингдек, Президентнинг 25 дан ортиқ фармони ва қарорлари, ҳукумат қарорлари қабул қилинди. Хотин-қизларга нисбатан зўравонлик ва оилада зўравонликнинг олдини олиш, эскирган урф-одатларга қарши курашиш бўйича ишларни кучайтиришга қаратилган қатор ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Ўзбекистонда ушбу соҳадаги қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштиришда парламент ролини оширишга қаратилган изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда, масалан, Гендер тенгликни таъминлаш масалалари бўйича комиссия тузилди, парламентнинг юқори палатасида Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси ташкил этилди.
Ўзбекистонда ёшлар парламентаризмини ривожлантириш бўйича ҳам муҳим ишлар амалга оширилаётгани таъкидланди.
Бешта устувор вазифа бўйича Ҳаракатлар стратегияси доирасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг тегишли Қарори билан юқори палата ҳузурида Ёшлар парламенти ташкил этилди. Унинг аъзолари қонун лойиҳаларини муҳокама қилишда қатнашади. Ёшлар парламентининг вазифалари ёшларнинг манфаатларини ҳимоя қилиш, уларнинг муаммоларини парламент муҳокамаси даражасига кўтариш, бўлажак сиёсатчиларни тайёрлаш, муҳим мақсадларга эришишга ва аниқ лойиҳаларни амалга оширишга интилаётган ёшларни рағбатлантиришдан иборат.
Мамлакатда ёшларнинг қонуний ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилишга, ёшлар учун муносиб меҳнат шароитларини яратишга, уларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтиришга, тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришга доир норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштиришга қаратилган Ўзбекистон Республикасининг ёшларга оид давлат сиёсатини 2025 йилга ривожлантириш концепцияси тасдиқланди.
Сессия давомида афғон аёлларининг гендер тенглигига, жамоат ҳаётида иштирок этишига ва ижтимоий фаолият кўрсатишига эришиш учун Осиё-Тинч океани минтақаси парламентлари билан халқаро мулоқот ва глобал ҳамкорликни таъминлаш масалалари, Европа Иттифоқи мамлакатларида, Туркияда ёшлар парламентаризмини ривожлантириш масалалари ва бошқа мавзулар кўриб чиқилди.

Гендерно-ориентированная политика и развитие молодежного парламентаризма в интересах устойчивого развития
24 июня 2021 года в рамках Международного форума «Глобальное межпарламентское сотрудничество в достижении Целей устойчивого развития» проведена сессия «Гендерно-ориентированная политика и развитие молодежного парламентаризма в интересах устойчивого развития».
Отмечено, что Цели устойчивого развития направлены на улучшение жизни, условий проживания и повышения благосостояния людей.
В Узбекистане проводится масштабная работа по обеспечению гендерного равенства. Совсем недавно утверждена Стратегия достижения гендерного равенства в Узбекистане до 2030 года, цели и задачи которой и во многом совпадают с Целями ООН по устойчивому развитию до 2030 года. В частности, в вопросах обеспечения гендерного равенства, доступа ко всему спектру услуг и основных компонентов деятельности человека.
Согласно ежегодному докладу МПС «Женщины в парламенте» и данным организации «ООН-женщины», впервые за всю историю Узбекистан на январь 2021 года общемировая доля женщин в национальных парламентах составила более четверти — 25,5%. По итогам выборов в парламент в конце 2019 года они составили 32% депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, 25% — в Сенате. По данному показателю Узбекистан вошел в число топ-50 стран заняв 37 место (из 190), опередив почти все постсоветские страны.
В частности, в Индексе женщин, бизнеса и права Всемирного банка Узбекистан в 2020 году вошел в число 27 стран, осуществивших значимые реформы в области прав женщин и гендерного равенства, поднялся на 5 позиций и занял 134-е место из 190 (в 2019 году – 139-е место).
Принято также свыше 25 указов и постановлений Президента, постановлений правительства. Внесен ряд изменений и дополнений, предусматривающих усиление работы по предотвращению насилия в отношении женщин и домашнего насилия, борьбе с устаревшими обычаями.
В Узбекистане реализуются последовательные меры, направленные на повышение роли парламента в совершенствовании законодательства и правоприменительной практики в этой области, как создание Комиссии по вопросам обеспечения гендерного равенства, образование Комитета по вопросам женщин и гендерного равенства в верхней палате парламента и другие.
Отмечено, что в Узбекистане весомая работа проводится и по развитию молодежного парламентаризма.
В рамках Стратегии действий по пяти приоритетным задачам на основе соответствующего постановления Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан при верхней палате создан Молодежный парламент. Его члены принимают участие в обсуждениях законопроектов. Задачами Молодежного парламента являются защита интересов молодежи, поднятие их проблем на уровень парламентского обсуждения, подготовка будущих политиков, стимулирование молодежи, стремящейся к достижению важных целей и реализации конкретных проектов.
В стране утверждена Концепция развития государственной молодежной политики в Узбекистане до 2025 года, направленная на совершенствование нормативно-правовой базы, направленной на защиту законных прав и интересов молодежи, создание достойных условий труда для молодежи, расширение их экономических возможностей, развитие предпринимательской активности и другие меры.
В ходе сессии рассмотрены вопросы обеспечение международного диалога и глобального партнерства с парламентами Азиатско-Тихоокеанского региона для достижения гендерного равенства, участия афганских женщин в общественной жизни и их социальная деятельность, вопросы молодежного парламентаризма в странах Европейского союза, Турции и другие темы.