14 iyul` kuni Toshkentda BMT Fuqarosizlikni kamaytirish to'g'risidagi konventsiyasining o'zbekcha nashri taqdimoti bo'lib o'tdi. Mazkur Konventsiyaning 60 yilligiga bag'ishlangan taqdimot Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan BMTning O'zbekistondagi Doimiy muvofiqlashtiruvchisi ofisi va BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo'yicha vakolatxonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Fuqarosizlikni kamaytirish to'g'risidagi konventsiya — Birlashgan Millatlar Tashkilotining 1961 yilda qabul qilingan ko'p tomonlama shartnomasidir. Unga ko'ra mustaqil davlatlar fuqarosizlik ko'lamini qisqartirish to'g'risida kelishuvga erishadi.
Shuningdek, BMTning Apatrid (fuqaroligi yo'q shaxs) maqomi to'g'risidagi konventsiyasi hamda Qochoqlar maqomi to'g'risidagi konventsiya va uning Protokoli matnlari o'zbek tilida chop etildi.
Bunday juda muhim xalqaro hujjatlarning o'zbek tiliga tarjima qilinishi O'zbekistonning inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini amalga oshirish yo'lidagi ahamiyatli qadamlaridan hisoblanadi.
«O'z qadrdon go'shalarini tashlab ketishga majbur bo'lgan insonlarni himoya qilish — bu bashariyatning barcha madaniyatlariga xos bo'lgan an'ana hamda insoniyat birdamligi va xalqaro huquqning uzviy qismidir. O'zbekistonda ham urush yoki ta'qiblar oqibatida quvg'inga duchor bo'lgan shaxslarni himoya ostiga olishdek ezgu an'ana azaldan mavjud bo'lib, keyingi yillarda mamlakat o'z hududidagi fuqarosizlik muammosini hal qilish yo'lida e'tiborga sazovor qadamlar qo'ydi», - dedi BMTning O'zbekistondagi Doimiy muvofiqlashtiruvchisi Helena Freyzer.
Shuningdek, H.Freyzer BMT O'zbekistonning Qochoqlar maqomi to'g'risidagi konventsiyaga va uning Protokoliga qo'shilishini, avvalgidek, qo'llab-quvvatlashda davom etishini ta'kidladi.
BMT Fuqarosizlikni kamaytirish to'g'risidagi konventsiyasining o'zbek tiliga tarjima qilinishi va nashr etilishi BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo'yicha vakolatxonasi tomonidan ham qo'llab-quvvatlandi. Vakolatxona rahbari Xans Fridrix Shodderning fikricha, bu borada erishilgan natija xizmat mavqeidagi huquqshunoslar, olimlar va qarorlar qabul qilish vakolatiga ega shaxslarni eng maqbul xalqaro amaliyot bilan yanada keng va yaqindan tanishtirish imkonini beradi.
«Ushbu tarjimalar boshpana so'rovchilar, qochoqlar va fuqaroligi bo'lmagan shaxslarni himoya qilish uchun o'ta samarador milliy qonunchilikni, amaliyot va tegishli institutlarni rivojlantirish borasida qo'l kelishiga ishonamiz», - dedi X.F.Shodder.
Fuqarosizlik muammosiga ijobiy yechim topishda o'zaro hamkorlikning o'rni juda muhim, xususan, BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasining qo'llab-quvvatlashi fuqarosizlikka to'la barham berishda hal qiluvchi ahamiyatga ega. Bu haqda Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov o'z chiqishida alohida to'xtaldi.
«Xalqaro hujjatlar nashrlarining o'zbek tiliga tarjima qilinishi kishilarga fuqarosizlik masalasi bo'yicha xalqaro huquqning umumiy printsiplari bilan tanishish va Konventsiya talablari qay tarzda bajarilayotgani, fuqaroligi bo'lmagan shaxslar qanday huquq va erkinliklar hamda majburiyatlarga ega ekanini bilib olish imkonini beradi», - dedi Inson huquqlari bo'yicha markaz rahbari.
Bundan tashqari, A.Saidov ta'kidlaganidek, ushbu sohaga taalluqli bilimlarga, ayniqsa, mansabdor shaxslarning to'liq ega bo'lishi nihoyatda zarur. Chunki ular fuqaroligi bo'lmagan insonlarga nisbatan hurmat va bag'rikenglik bilan munosabatda bo'lishni hamda bu insonlarni o'zlari yashab turgan davlat taraqqiyotiga munosib hissa qo'shishga qodir shaxslar sifatida qabul qilishni rag'batlantirishda yetakchi rol` o'ynaydilar.
Shuni ham qayd etish kerakki, fuqarosizlik sohasida ikkita Konventsiya qabul qilingan bo'lib, ushbu xalqaro hujjatlar qochoqlarning ularni qabul qiladigan mamlakatdagi maqomi, huquq va majburiyatlari belgilab qo'yilgan mo''tabar universal shartnomalar hisoblanadi. Har ikki Konventsiya fuqarosizlikning sabab va oqibatlarini bartaraf etish uchun zarur bo'lgan va boshqa hech qaysi hujjatlarda aks etmagan universal standartlar va huquqiy asoslarni o'zida qamragani bilan g'oyatda ahamiyatlidir.

Конвенция о безгражданстве переведена на узбекский язык
14 июля 2021 года Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) совместно с партнёрами провел в Ташкенте презентацию выпущенной теперь и на узбекском языке Конвенции ООН 1961 года о сокращении безгражданства.
Презентация организована совместно с Офисом Постоянного координатора ООН в Узбекистане и УВКБ ООН по Центральной Азии и посвящена отмечающемуся в этому году юбилею - 60-летию этого документа.
Конвенция о сокращении безгражданства — это многосторонний договор Организации Объединенных Наций 1961 года, согласно которому суверенные государства соглашаются сократить масштабы безгражданства.
Переводы таких важнейших международных документов на узбекский язык являются важным вкладом Узбекистана в реализацию своих международных обязательств в области прав человека.
«Защита людей, вынужденных покинуть свои родные места — это традиция всех культур человечества и важная часть международной солидарности и права. В Узбекистане также есть давняя почетная традиция предоставлять защиту лицам, спасающимся от войны или преследований, и за последние годы Узбекистан предпринял впечатляющие шаги по решению проблемы безгражданства на своей территории», - сказала Хелена Фрейзер, Постоянный координатор ООН в Республике Узбекистан.
Она также подчеркнула, что ООН, по-прежнему, сохраняет свою приверженность к поддержке присоединения Узбекистана к Конвенции о статусе беженцев и Протокола к ней.
Перевод и издание Конвенции о сокращении безгражданства был также поддержан Представительством Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии. По мнению главы Представительства Ханса Фридриха Шоддера, это позволит еще больше приблизить лучшие международные практики к практикующим юристам, ученым и лицам, принимающим решения.
«Мы надеемся, что эти переводы будут способствовать разработке эффективного национального законодательства, практики и институтов для защиты просителей убежища, беженцев и лиц без гражданства», - сказал он.
В решении проблемы безгражданства партнёрство имеет фундаментальную важность, в частности, поддержка УВКБ ООН имеет ключевое значение для предотвращения безгражданства. Это отметил в своём выступлении в ходе презентации директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов.
«Перевод публикаций международных документов на узбекский язык поможет людям ознакомиться с общими принципами международного права по вопросу безгражданства и узнать, как реализуются предписания Конвенции, какие права и свободы, а также какие обязанности имеют лица без гражданства, - подчеркнул глава НЦПЧ.
Он также подчеркнул, что «обладание знаниями в этой сфере необходимы в большей степени для должностных лиц, так как они играют ведущую роль в поощрении уважения и терпимости к лицам безгражданства и в пропаганде поощрения уважения народа к ситуации с лицами без гражданства, принятие их как личности, которая сможет внести свой вклад в развитии государства пребывания».
Добавим, что принятые в сфере безгражданства две Конвенции являются ключевыми универсальными договорами, определяющими, кто является беженцем и каковы права и обязанности беженцев в принимающих странах. Они устанавливают универсальные стандарты и правовые основы для устранения причин и последствий безгражданства, которые не охватываются никакими другими документами.