Senat Raisi BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari bilan uchrashdi
Uchrashuvda mamlakatimizda kechayotgan konstitutsiyaviy islohotlar bilan bog‘liq muhim siyosiy-huquqiy jarayonlar xususida ma’lumot berib o‘tildi. Xususan, yangi tahrirdagi Konstitutsiya loyihasi ikki bosqichda xalqning fikr-mulohazalari, takliflari o‘rganilib, aholining barcha qatlamlari, keng jamoatchilik ishtirokida umumxalq muhokamasi orqali tayyorlangani aytib o‘tildi. Konstitutsiyaviy qonun loyihasining umumxalq muhokamasi chog‘ida jami 220 mingdan ortiq taklif kelib tushgani, har to‘rtinchi taklif loyihada o‘z aksini topgani, muhimi, yangilangan konstitutsiyaning asosiy qismini aynan inson huquqlari va erkinliklariga oid normalar tashkil etgani ta’kidlandi. Kuni kecha Senatning navbatdagi yalpi majlisida  “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy qonuni loyihasi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi referendumini o‘tkazish haqida”gi qaror qabul qilinib, unga ko‘ra referendum 2023-yil 30-aprel kuniga tayinlangani aytib o‘tildi.
Muloqot chog‘ida BMTning inson huquqlari bo‘yicha nizom va shartnomaviy organlari orqali mamlakatlarning xalqaro majburiyatlarini amalga oshirishda parlamentning rolini oshirish hamda masalalari yuzasidan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish borasida fikr almashildi.
Oliy Majlis Senati Raisi o‘z so‘zida BMT va uning ixtisoslashgan tuzilmalari bilan hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhim o‘rin tutishi, shu nuqtai nazardan, BMTning inson huquqlari sohasidagi faoliyatini boshqarish uchun mas’ul bo‘lgan asosiy organi hisoblangan BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi bilan konstruktiv aloqalarni yanada kengaytirish, xususan parlament a’zolarining inson huquqlari sohasidagi salohiyatini kuchaytirishga qaratilgan  o‘zaro muloqotning manfaatli ekanini ta’kidlab o‘tdi.
O‘z navbatida Folker Tyurk O‘zbekistonda gender tengligini ta’minlash va ayollar huquqlarini ta’minlash borasida erishilgan natijalarni va hozirda amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Shuningdek, Oliy komissar O‘zbekistonning mojaro zonalaridan ayollar va bolalarni qaytarish, ularni jamiyatga reintegratsiya qilish borasidagi sa’y-harakatlariga yuksak baho berib, bu borada amalga oshirilayotgan ishlar ko‘plab davlatlar uchun namuna ekanini ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek, suhbat chog‘ida xotin-qizlarning jamiyat va davlat hayotidagi  rolini kuchaytirish, ijtimoiy-inklyuziv muhit va fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish masalalariga e’tibor qaratildi.

Председатель Сената провела встречу с Верховным комиссаром ООН по правам человека
15 марта текущего года Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева провела встречу с делегацией во главе с Верховным комиссаром Организации Объединенных Наций по правам человека Фолькерем Тюрком.
В ходе встречи дана информация о важных политических и правовых процессах, связанных с конституционными реформами, происходящими в нашей стране. В частности, отмечалось, что проект Конституции в новой редакции подготовлен в два этапа по итогам изучения мнений и предложений народа путем всенародного обсуждения с участием всех слоев населения и широкой общественности. Подчеркивалось, что в ходе всенародного обсуждения проекта Конституционного закона поступило свыше 220 тысяч предложений, каждое четвертое из которых нашло отражение в проекте.
Главное, что основную часть обновленной Конституции составили нормы, касающиеся прав и свобод человека. Вчера на очередном пленарном заседании Сената было принято постановление о проведении референдума Республики Узбекистан по проекту Конституционного закона Республики Узбекистан «О Конституции Республики Узбекистан». Согласно постановлению, референдум назначен на 30 апреля 2023 года.
В ходе диалога состоялся обмен мнениями относительно повышения роли парламента в реализации международных обязательств стран через уставные и договорные органы ООН по правам человека.
В своем выступлении Председатель Сената Олий Мажлиса подчеркнула важность вопросов укрепления сотрудничества с ООН и ее специализированными структурами, и с этой точки зрения дальнейшего расширения конструктивных связей с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека, которое считается основным органом, отвечающим за управление деятельностью ООН в области прав человека, в том числе взаимного диалога, направленного на укрепление потенциала парламентариев в области прав человека.
В свою очередь, Фолькер Тюрк выразил всестороннюю поддержку достигнутым результатам и реализуемым в настоящее время в Узбекистане мерам по обеспечению гендерного равенства и прав женщин.  Верховный комиссар высоко оценил усилия Узбекистана по возвращению женщин и детей из зон конфликтов и их реинтеграции в общество, отметил, что работа, проводимая в этом направлении, является примером для многих стран.
В ходе беседы уделено внимание вопросам усиления роли женщин в обществе и государстве, развития социальной инклюзивной среды и институтов гражданского общества.
По итогам встречи, прошедшей в конструктивно-практическом духе, достигнута договоренность о дальнейшем укреплении сотрудничества, направленного на реализацию механизмов более надежной защиты прав человека в обществе.