Xotin-qizlar va bolalar huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish tizimi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida qonun (O‘RQ–829-son, 11.04.2023 yil) Prezident tomonidan imzolandi
Jinoyat kodeksiga quyidagi o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritildi:
1. Voyaga yetmagan shaxs tavsiflangan yoki tasvirlangan pornografik mahsulotlar bilan muomala qilish voyaga yetmagan shaxs ishtirokida qo‘shmachilik qilish, fohishaxonalar tashkil etish jinoyatlari jinoyatga tayyorganlik yoki suiqasd bosqichida to‘xtatilganda, mazkur jinoyatlar uchun jazo tayinlashda yengillik berilmaydi.
2. Quyidagi jinoyatlarni sodir etganlarga jazodan muddatidan ilgari shartli ozod qilish qo‘llanilmaydi:
• 18 yoshga to‘lmagan jabrlanuvchi nomusiga tegish va uni jinsiy aloqaga majbur etish bilan bog‘liq jinoyatlar;
• 16 yoshga to‘lmagan shaxs bilan jinsiy aloqa yoki unga uyatsiz-buzuq harakatlar qilish;
• voyaga yetmagan shaxs tavsiflangan yoki tasvirlangan pornografik mahsulotlar bilan muomala qilish;
• voyaga yetmagan shaxs ishtirokida qo‘shmachilik qilish, fohishaxona tashkil etish bilan bog‘liq jinoyatlar.
3. Ayolni homilasini sun’iy tushirishga majburlaganlik uchun javobgarlik kuchaytirilib, jarima miqdori BHMning 100 baravaridan 200 baravarigacha yoki 3 yildan 5 yilgacha muayyan huquqdan mahrum qilish yoxud 300 soatdan 360 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki 2 yildan 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanashi belgilandi.
Ilgari BHMning 50 baravarigacha jarima yoki 300 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoxud 2 yilgacha axloq tuzatish ishlari nazarda tutilgan.
4. Nomusga tegish (118-modda) va jinsiy ehtiyojni zo‘rlik ishlatib g‘ayritabiiy usulda qondirish (119-modda) jinoyatlari uchun javobgarlik 5 yildan 8 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi belgilandi. Ilgari 3 yildan 7 yilgacha edi.
• Shuningdek, mazkur jinoyatlar nogironligi bo‘lgan shaxslarga, sobiq xotiniga, bir ro‘zg‘or asosida birgalikda yashayotgan shaxsga yoxud umumiy farzandga ega bo‘lgan shaxsga nisbatan sodir etilishi, jabrlanuvchiga qarab turish yuklatilgan ta’lim, tarbiya, davolash yoki boshqa muassasaning xodimi tomonidan sodir etilishi jinoyatni og‘irlashtiruvchi holat deb topilishi nazarda tutilmoqda.

Лица, совершившие насилие над несовершеннолетними, не подлежат условно-досрочному освобождению от наказания
Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы надежной защиты прав, свобод и законных интересов женщин и детей» (ЗРУ №829 от 11.04.2023 года) подписан Президентом
- В Уголовный кодекс были внесены следующие изменения и дополнения:
1. Не применяется смягчение наказания за неоконченные преступления, а также покушение на преступления, связанные с обращением порнографической продукции с описанием или изображением несовершеннолетнего, со сводничеством, организацией притонов разврата с привлечением несовершеннолетнего.
2. Условно-досрочное освобождение от наказания не применяется к лицам, совершившим следующие преступления:
• связанные с изнасилованием потерпевшего, не достигшего 18 лет, и понуждением к вступлению в половую связь;
• половое сношение или совершение развратных действий в отношении лица, не достигшего 16 лет;
• связанные с обращением порнографической продукции с описанием или изображением несовершеннолетнего;
• связанные со сводничеством, организацией притонов разврата с привлечением несовершеннолетнего.
1. Ужесточена ответственность за принуждение женщины к аборту, за данное преступление установлен штраф в размере от 100 до 200 БРВ или лишение определенных прав от 3 до 5 лет либо обязательные общественные работы от 300 до 360 часов, либо исправительные работы от 2 до 3 лет.
Ранее предусматривался штраф до 50 БРВ или обязательные общественные работы до 300 часов либо исправительные работы до 2 лет.
1. Установлено, что ответственность за изнасилование, а также удовлетворение половой потребности в противоестественной форме (Статья 119) с применением насилия наказывается лишением свободы от 5 до 8 лет. Ранее данный срок составлял от 3 до 7 лет.
- Также предусматривается, что факт совершения данных преступлений в отношении лиц с инвалидностью, бывшей супруги (бывшего супруга), лица, совместно проживающего на основе единого хозяйства, либо лица, имеющего общего ребенка, а также совершенные работником образовательного, воспитательного, лечебного либо иного учреждения, на которое возложены обязанности осуществлять присмотр за потерпевшим, признается отягчающим обстоятельством преступления.