SHHT Kotibiyatida O‘zbekistonda o‘tkazilajak Prezident sayloviga bag‘ishlangan brifing bo‘lib o‘tdi
PEKIN, 18-iyun. /“Dunyo” AA/. Pekindagi Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT) Kotibiyatida SHHT “katta oilasi” diplomatiya vakolatxonalari vakillari uchun O‘zbekiston konstitutsiyaviy islohotlari hamda joriy yil 9 iyul kuni mamlakatimizda o‘tkaziladigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga bag‘ishlangan brifing bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
O‘zbekistonning Xitoydagi elchixonasi maʼlumotiga ko‘ra, unda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov asosiy maʼruza bilan qatnashdi.
Brifingda SHHTga aʼzo bo‘lgan va kuzatuvchi davlatlar hamda muloqot bo‘yicha sherik mamlakatlar vakillari ishtirok etdilar.
SHHT Bosh kotibi o‘rinbosari Nuran Niyazaliyev tadbirni ochar ekan, so‘nggi yillar davomida O‘zbekistonda jamiyat hayotining barcha sohalarida jadal islohotlar amalga oshirilayotganini taʼkidladi. Bugun O‘zbekiston o‘z taraqqiyotida muhim, eʼtiborga molik bosqich bo‘lib qoladigan davrni boshdan kechirayotir.
Masalan, joriy yilning aprel oyida Konstitutsiyani yangilash bo‘yicha umumxalq referendumi muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Ushbu tadbirda ishtirok etgan SHHT Kotibiyati vakillari mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli o‘zgarishlarga bevosita guvoh bo‘ldilar.
Shu bilan birga, Nuran Niyazaliyev 9 iyul kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Prezidenti saylovi ham yuksak darajada o‘tishiga ishonch bildirdi. Kotibiyat rahbariyati ushbu siyosiy tadbirda xalqaro kuzatuvchilar sifatida anʼanaviy ravishda faol ishtirok etishni rejalashtirmoqda.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy markazi direktori Akmal Saidov o‘z maʼruzasi bilan mamlakatimizda o‘tkazilgan konstitutsiyaviy islohotlarning asosiy natijalari va ularning Yangi O‘zbekiston barpo etilishidagi o‘rni  bilan tadbir ishtirokchilarini yaqindan tanishtirdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish jarayoniga alohida eʼtibor qaratilar ekan, ushbu saylov kampaniyasining mazmun-mohiyatiga, uning mamlakatimizni yana-da rivojlantirish, zamonaviy, raqobatbardosh davlatga aylantirishdagi ahamiyatiga urg‘u berildi.

В Секретариате ШОС состоялся брифинг, посвященный предстоящим президентским выборам в Узбекистане
ПЕКИН, 18 июня. /ИА «Дунё»/. В Секретариате Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Пекине для представителей дипломатических миссий «большой семьи» ШОС проведен брифинг, посвященный конституционным реформам и предстоящим 9 июля внеочередным выборам Президента Узбекистана, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Посольства Узбекистана, основным докладчиком выступил первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов.
В брифинге участвовали представители государств-членов, стран-наблюдателей и партнеров по диалогу ШОС.
Открывая мероприятие, заместитель генерального секретаря ШОС Нуран Ниязалиев отметил, что в последние годы в Узбекистане осуществляются динамичные реформы во всех сферах общественной жизни. Сегодня Узбекистан переживает важный, этапный период в своем развитии.
Так, в апреле текущего года успешно проведен референдум
по обновлению Конституции. Представители Секретариата ШОС, принявшие участие в данном событии, воочию убедились в масштабных преобразованиях, осуществляемых в стране.
При этом Нуран Ниязалиев выразил убежденность, что предстоящие 9 июля президентские выборы Узбекистана также пройдут на самом высоком уровне. Руководство Секретариата планирует принять традиционно активное участие в этом политическом событии в качестве международных наблюдателей.
В своем докладе первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра Узбекистана по правам человека Акмал Саидов подробно ознакомил
с основными итогами конституционных реформ и их роли в строительстве Нового Узбекистана. В центре особого внимания был процесс подготовки выборов Президента Узбекистана, разъяснены суть и значение данной избирательной кампании в дальнейшем развитии нашей стране и ее трансформации в современное, конкурентоспособное государство.