O‘zbekiston va YEI Bryusselda adliya, ichki ishlar va inson huquqlari sohasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi
BRYUSSEL, 20-iyun. /“Dunyo” AA/. Bugun Bryusselda O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi Adliya, ichki ishlar, inson huquqlari va aloqadar masalalar bo‘yicha quyi qo‘mitaning 19-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, deb xabar  bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Yig‘ilishga Yevropa tashqi harakatlar xizmati Markaziy Osiyo bo‘limi rahbari Ditmar Krissler  va O‘zbekiston adliya vazirining o‘rinbosari Muzraf Ikromov hamraislik qildilar.
Tadbirda huquqiy davlat va fuqarolik jamiyatini mustahkamlash sohasida o‘zaro hamkorlik, sud-huquq sohasini takomillashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Tomonlar, shuningdek, terrorizm, narkotrafik va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish, chegaralarni boshqarishni rag‘batlantirish, bojxona ishini rivojlantirish sohasida amalga oshirilayotgan loyihalar hamda ushbu sohalarda ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
O‘zbekiston tomoni Yangi O‘zbekistonda siyosiy, huquqiy va ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli o‘zgarishlar haqida  batafsil maʼlumot berdilar.
Mamlakatimizda yaqinda amalga oshirilgan Konstitutsiyaviy islohot davlatchilikni va respublika iqtisodiyotini yana-da barqaror rivojlantirish uchun mustahkam zamin yaratgani alohida taʼkidlandi.
Yevropa tomoni O‘zbekistonda, ayniqsa, fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish bo‘yicha ijobiy o‘zgarishlarni olqishladi. 2023 yil mart oyida Toshkent shahrida «Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi» fuqarolik jamiyati forumi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani taʼkidlandi.
YEI vakillari respublikamiz tomonidan izchil islohotlarni amalga oshirishda mamlakatda qonun ustuvorligini yana-da taʼminlash, xususan tegishli xalqaro konvensiya va bitimlarni amalga oshirish bo‘yicha o‘z majburiyatlari doirasida yordam berishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Uchrashuv konstruktiv va ochiq muhitda o‘tdi, ishtirokchilar ikki tomon manfaatlariga javob beradigan amaliy hamkorlikni yana-da rivojlantirish bo‘yicha kelishuvga erishdilar.
Taʼkidlash joizki, mazkur quyi qo‘mita 2002 yil yanvar oyida «O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi» hamkorlik kengashi yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha tashkil etilgan. 2007 yildan beri quyi qo‘mita inson huquqlari bo‘yicha ham muloqot olib boradi.

Узбекистан и Европейский Союз обсудили в Брюсселе вопросы сотрудничества в сфере юстиции, внутренних дел и прав человека
ТАШКЕНТ, 20 июня. /ИА «Дунё»/. В Брюсселе сегодня состоялось 19-е заседание Подкомитета по юстиции, внутренним делам, правам человека и сопутствующим вопросам между Узбекистаном и Европейским Союзом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Заседание проходило под сопредседательством начальника отдела Центральной Азии Европейской службы внешних действий Дитмара Крисслера и заместителя министра юстиции Узбекистана Музрафа Икрамова.
В ходе мероприятия рассмотрены вопросы взаимодействия в сфере верховенства права и укрепления гражданского общества, а также совершенствование судебно-правовой сферы.
Сторонами были также обсуждены реализуемые проекты в области борьбы с терроризмом, наркотрафиком и организованной преступностью, содействия управлению границ, развития таможни, а также перспективы развития двусторонних связей на указанных направлениях.
Узбекской стороной представлена подробная информация об осуществляемых в Новом Узбекистане масштабных преобразованиях в политико-правовой и социально-экономической сферах. Подчеркнуто, что недавняя Конституционная реформа в стране заложила прочный фундамент дальнейшего устойчивого развития государственности и экономики республики.
Европейская сторона приветствовала положительные изменения в Узбекистане, особенно по развитию институтов гражданского общества. Отмечено успешное проведение в Ташкенте в марте 2023 года гражданского форума «Центральная Азия – Европейский Союз».
Представители Евросоюза выразили готовность оказать содействие в реализации республикой последовательных реформ, направленных на дальнейшее обеспечение верховенства права в стране, в частности в рамках взятых ею обязательств по выполнению соответствующих международных конвенций и соглашений.
Заседание прошло в конструктивной и открытой атмосфере, участники достигли договоренности по дальнейшему развитию практического взаимодействия, отвечающего интересам обеих сторон.
Следует отметить, что данный Подкомитет был учрежден в январе 2002 года по итогам заседания Совета сотрудничества Узбекистан – Европейский Союз. С 2007 года в рамках Подкомитета осуществляется также диалог по правам человека.