Alberto Kliment: Amir Temur kirgan maydonda sharros yomg‘ir to‘xtadi
Shu kunlarda Ispaniyaning Valensiya shahrida joylashgan Ipak muzeyida “Ipak yo‘lidan mavrlar hamda nasroniylar festivaligacha” nomli ko‘rgazma bo‘lib o‘tmoqda. Oktyabr oyiga qadar davom etadigan mazkur anjumanning ochilish marosimida Mudexar guruhining Ontinent vakillari Valensiyada istiqomat qilgan musulmonlar obrazida ipak matodan tikilgan liboslar namoyishini o‘tkazishdi. Tantanada Mudexar qo‘mondoni obrazini gavdalantirgan ispaniyalik Alberto Kliment O‘zA uchun maxsus intervyu berdi:
– Janob Kliment, dastlab o‘zingiz va mazkur loyihaga kirib kelishingiz haqida gapirib bersangiz.
– Men Ontinent shahrining Mudexar ijodiy guruhi a’zosiman. Bu jamoani otam tuzgan, bolaligimdan shu muhitda o‘sganman, desam mubolag‘a bo‘lmaydi. Sevimli guruhimga “qo‘mondonlik” qilish ko‘p yillik orzum edi, 2018 yilga kelib, mazkur “lavozim”ga nomzodimni ko‘rsatdim. Ya’ni, ijodiy jamoada bunday mavqega erishish yirik festivallarda mavrlar yetakchisi rolini o‘ynash imkonini beradi. O‘sha yildan boshlab do‘stim Penya Otilio bilan birga Pireney yarim orolida hukm surgan tarixiy Islom madaniyatiga oid yangi loyihani boshlash harakatiga tushdik. Buning uchun ko‘p izlanish, masalaning mohiyatiga chuqur kirib borish talab etilardi. Shu sababli dizayner Rafael Ferrero Terol, ukam Xosele va men 2018 yil ilk bor O‘zbekistonga sayohat qildik. Ilk safardayoq mamlakatingizning go‘zalligi, noyob urf-odati bizni maftun etdi. Ona shahrim Ontinent to‘qimachilik sanoatiga ixtisoslashgani uchun “Abr-Band” Ikat” texnikasini namoyish etish maqsadga muvofiq, degan xulosaga keldik. Shu o‘rinda Ispaniya va Samarqand o‘rtasida XV asrdayoq yo‘lga qo‘yilgan hamkorlikni e’tirof etmay iloji yo‘q. Ayni munosabat tafsiloti ispan elchisi Rui Gonsales de Klavixoning Amir Temur saroyiga tashrifiga oid yodnomalarida keltirilgan. Samarqand shahrida joylashgan Go‘ri Amir maqbarasiga qadam qo‘yar ekanmiz, Sohibqiron qanday buyuk inson bo‘lganini his etdik va aynan uning timsolini gavdalantiraman, degan qarorga keldim. Shundan so‘ng Amir Temurning shaxsiyati, faoliyati bo‘yicha izlandik, Sohibqiron kiygan liboslarning tayyorlanish usulini o‘zlashtirish maqsadida Toshkentdagi Temuriylar tarixi davlat muzeyiga uch marta bordik.
– Mavr qo‘mondoni qanday obraz? Uning salobati nimada? Nima uchun bu obrazni gavdalantirish aynan sizga topshirildi?
– Mavr qo‘mondoni Ontinentda bo‘lib o‘tadigan “Mavrlar va nasroniylar” bayramida Nasroniylar qo‘mondoni bilan yonma-yon gavdalantiriladigan eng muhim obraz. Har yili 12 nafar nasroniy hamda 12 nafar mavrdan iborat ijodiy guruh o‘z yo‘lboshchisini tanlaydi. Masalan, mening ijodiy guruhim, 12 yilgacha o‘ziga boshqa “qo‘mondon” tanlay olmaydi. Har bir yo‘lboshchi muayyan tarixiy shaxsni gavdalantirish huquqiga ega. Men Amir Temurni tanladim.
– Amir Temur shaxsiyatini gavdalantirar ekansiz, uning jangovar ruhi va fe’lini his etdingizmi?
– Juda ajoyib savol! Bilasizmi, men Amir Temur maqbarasida to‘rt marta bo‘ldim va har safar uning buyukligi, jangovar ruhini yurakdan his etdim. Ijro davomida mudom Sohibqirondan xayolan madad so‘rardim. Yana bir hayratlanarli holat: festival davomida “mavrlar” maydonga kirib kelganda yog‘a boshlagan kuchli yog‘ingarchilik Amir Temur obrazida aynan men maydonga qadam bosishim bilan, birdan, tinib qoldi. Qo‘shni shahardagilar aytishicha, shu kuni qattiq chaqmoq chaqib, daraxtlarni yashin uribdi, biroq Ontinent tinch edi... Festival avvalida quygan sharros yomg‘ir ham men kirib kelishim bilan taqqa to‘xtagandi...
– Sizningcha, Amir Temur va Albetro Kliment fe’l-atvorida qandaydir o‘xshashliklar bormi?
– Hayotda o‘ta kurashuvchan insonman. Bir necha bor tizzam va yelkamda jarrohlik amaliyotini boshdan kechirganman. ammo hech qachon to‘xtab qolmadim, doimo kurashdim. Shu jihatim Buyuk Temurga o‘xshar, balki.
– Amir Temur obrazi ispan xalqiga qay darajada tanish, deb o‘ylasiz? Ispan elchisi Klavixo yozib qoldirgan manbalardan bugungi yosh avlod xabardormi?
– Yevropada Temurni “Tamerlan” deb atashadi, tarix kitoblarida uning kuchli podshoh bo‘lgani, ko‘plab qabilalarni birlashtirgani, eng asosiysi, temuriylar saltanatiga asos solgani e’tirof etiladi. Rui Gonsales de Klavixoning Amir Temur qarorgohiga elchi bo‘lib borgani maktab darsliklaridan o‘rin olmagan. Binobarin, tarixiy hujjatlarda mazkur elchining sa’y-harakatlari, Amir Temur tufayli Usmoniylar imperiyasi Yevropani bosib olmagani aks etgan. Kastilya qiroli Enrike III Klavixo orqali Amir Temurga xat yo‘llab, Usmoniylar qo‘shinini to‘xtatib qolishni iltimos qiladi. Klavixoning “Amir Temurga elchilik” asaridan Temuriylar imperiyasi haqida juda ko‘p ma’lumot olish mumkin. O‘zbekistonga ikkinchi tashrifimizda shu kitobni o‘zimiz bilan oldik va Shahrisabzdagi Amir Temur muzeyiga sovg‘a qildik.
– Ijtimoiy tarmoqdagi sahifangizda O‘zbekiston haqida juda ko‘p iliq fikr bildirasiz. Bizning yurtimizda nimalarni his etasiz? Sizningcha, mamlakatlarimiz o‘rtasida madaniy o‘xshashlik bormi?
– Jami olti marta O‘zbekistonga borganman. Har gal bu serquyosh o‘lka, o‘zbek xalqi, millatning an’analari, osori atiqalari, inshootlari va ipak matolari meni yanada ko‘proq maftun etaveradi. Turli madaniyatga oid davlatlar bo‘lsa-da, Ispaniya ham, O‘zbekiston ham asrlar mobaynida dunyoni, sayyohlarni o‘ziga chorlab kelmoqda. Samarqand, Buxoro, Xiva kabi shaharlaringiz Buyuk Ipak Yo‘lining muhim nuqtalari hisoblangan, bu yo‘llardan olib o‘tilgan ipak, to‘qimachilik mahsulotlari “Taifa de Denia” (o‘rta asrlarda Ispaniya sharqida joylashgan islom davlati) orqali Ispaniyaga kirib kelgan. Malorkada “mushuk tili” deb ataladigan matoga rasm tushirish usuli bor, Ikatga juda o‘xshab ketadi.
– O‘zbekiston va Ispaniya aloqalarini yanada rivojlantirish uchun nimalarga e’tibor qaratish kerak, deb hisoblaysiz?
– Ijodiy guruhimiz amalga oshirgan madaniy loyiha orqali ko‘plab ispaniyaliklar O‘zbekistonni yaqindan tanidi. Bunday tadbirlarni ko‘paytirish o‘zaro madaniy rishtani yanada mustahkamlaydi, nazdimda. Oxirgi namoyishimizdan so‘ng oltmish kishilik delegatsiya mamlakatingizni ko‘rish istagini bildirdi. Hozir Valensiyada San’at institutining Ipak muzeyi bizning ijodiy jamoa yaratgan liboslar ko‘rgazmasini taqdim etyapti. Anjuman yakunlangach, ehtimol, namoyishni Toshkentdagi Amir Temur muzeyida ham davom ettirarmiz. Shu orqali mavjud aloqani yanada mustahkamlashga erishgan bo‘lar edik.

Альберто Климент: «На площади, где я появился в образе Амира Темура, прекратился дождь»
В эти дни в Музее шелка в Валенсии (Испания) проходит выставка под названием «От Шелкового пути – к фестивалю мавров и христиан». На церемонии открытия мероприятия, которое продлится до октября, члены творческой группы Мудехар муниципалитета города Онтеньенте провели показ костюмов из шелковой ткани. Они представили образы мусульман, проживавших в Валенсии. Испанец Альберто Климент, воплотивший образ предводителя мавров, дал эксклюзивное интервью для УзА.
– Господин Климент, прежде всего, расскажите, пожалуйста, о себе и своем участии в этом проекте.
– Я являюсь участником творческой группы Мудехар. Данный коллектив создал мой отец, поэтому я с детства рос в этой среде. Стать «командующим» в любимой группе было моей многолетней мечтой, и к 2018 году я выдвинул свою кандидатуру на эту «должность». То есть достижение такого положения в творческом коллективе дает возможность играть роль лидера мавров на крупных фестивалях. Именно с того года вместе с моим другом Пенья Отилио мы начали новый проект об исламской культуре, распространившейся в средние века на Пиренейском полуострове. Для этого требовалось много исследований  и изучений, глубокое проникновение в суть предмета. Именно поэтому дизайнер Рафаэль Ферреро Терол, мой брат Хоселе и я в 2018 году впервые посетили Узбекистан. С самой первой поездки мы были очарованы красотой и неповторимыми традициями вашей страны. Поскольку мой родной город Онтеньенте специализируется на текстильной промышленности, мы пришли к выводу, что будет уместно продемонстрировать технику «Abr-Band» Ikat». Здесь нельзя не отметить  сотрудничество между Испанией и Самаркандом, установившееся в XV веке. Подробности этих отношений приведены в путевых заметках испанского посла Руи Гонсалеса де Клавихо о его посещении дворца Амира Темура. Когда мы вошли в мавзолей Гур-Эмир, расположенный в городе Самарканде, мы почувствовали, насколько великим и могущественным был Сахибкиран, и тогда я твердо решил воплотить его образ. После этого мы занялись исследованием жизни и деятельности Амира Темура, а также изучили способ изготовления одежды, которую носил Сахибкиран, трижды посетили  Государственный музей истории Темуридов в Ташкенте.
– Что представляет собой образ предводителя мавров? Почему именно вам доверили воплотить его?
– Предводитель мавров – важнейший образ, который будет представлен рядом с христианским полководцем на празднике «Мавры и христиане» в Онтеньенте. Каждый год творческая группа, состоящая из 12 христиан и 12 мавров, выбирает своего полководца. Например, наш творческий коллектив не может выбирать другого «полководца» до 12 лет. Каждый лидер имеет право воплощать образ определенной исторической личности. Я выбрал своим героем Амира Темура.
– Войдя в образ Тамерлана, почувствовали ли вы его боевой дух и  волевой характер?
– Хороший вопрос! Знаете, я четыре раза побывал в мавзолее Гур-Эмир и каждый раз всем сердцем ощущал его величие, силу и мощь, боевой дух. Во время выступления я мысленно обращался к Сахибкирану, просил его поддержать меня. Еще один удивительный момент: во время фестиваля начался сильный дождь, а в момент выхода на площадь группы мавров он внезапно прекратился, как только я вышел в образе Амира Темура. Как потом рассказали жители соседних городов, в тот день у них прошла сильная гроза с молнией, а в Онтеньенте было относительно спокойно, только небольшой дождь...
– Как вы думаете, есть ли сходство между характерами Амира Темура и Альберто Климента?
– Я – человек, который никогда не сдается. Перенес несколько сложных операций на коленях и плечах, но никогда не унывал, всегда верил в лучшее и боролся за его достижение. Пожалуй, эта моя черта чем-то схожа с великим Амиром Темуром.
– Как вы думаете, насколько образ Амира Темура знаком испанцам? Знает ли молодое поколение об исторических записях, оставленных испанским послом Клавихо?
– В Европе Амира Темура называют Тамерланом, а в книгах по истории он описывается как могущественный правитель, объединивший многие народы и племена, основавший империю Темуридов. Визит Руи Гонсалеса де Клавихо во дворец Амира Темура в качестве посла не включен в школьные учебники. Хотя в исторических документах много рассказывается об  усилиях этого посла, о том, что благодаря Амиру Темуру Османская империя не покорила Европу. Король Кастилии Энрике III отправил через Клавихо письмо Амиру Темуру, прося его остановить османскую армию. Из исторических записей Клавихо «Посольство ко двору Темура» можно получить много информации об империи Темуридов. В ходе нашей второй поездки в Узбекистан мы взяли эту книгу с собой и подарили ее музею Амира Темура в Шахрисабзе.
– На своей странице в социальной сети вы высказываете много теплых отзывов об Узбекистане. Что вы чувствуете, когда приезжаете  в нашу страну? Как вы думаете, есть ли культурное сходство между нашими странами?
– Я был в Узбекистане шесть раз. С каждым разом эта прекрасная страна, гостеприимный узбекский народ, его традиции и обычаи, памятники истории, величественные исторические сооружения, изящные шелковые ткани очаровывают меня вновь и вновь. Несмотря на разные культуры,  Испания и Узбекистан на протяжении долгих столетий привлекают к себе туристов со всего мира. Такие города, как Самарканд, Бухара и Хива считались важными пунктами Великого шелкового пути, шелковые и текстильные изделия, перевозившиеся по этим дорогам, поступали в Испанию через «Taifa de Denia» (средневековое мусульманское государство на востоке современной Испании). На Майорке существует техника нанесения рисунка на ткани под названием «кошачий язык», которая очень похожа на икат.
– Как вы думаете, на что следует обратить внимание для дальнейшего развития отношений между Узбекистаном и Испанией?
– Благодаря культурному проекту, реализованному нашей творческой группой, многие испанцы близко познакомились с Узбекистаном. На мой взгляд, увеличение количества таких мероприятий будет служить укреплению  взаимных культурных связей. После нашего последнего показа  группа из шестидесяти человек выразила желание посетить вашу страну. В настоящее время Музей шелка и Музей изящных искусств Валенсии  представляет выставку костюмов, созданных нашим творческим коллективом. После ее завершения мы планируем организовать показ в Музее истории Темуридов в Ташкенте. Благодаря этому мы сможем еще больше укрепить отношения между нашими странами.