O‘zbekiston xalqi o‘z mamlakatining kelajakdagi taraqqiyotiga komil ishonch bilan qaraydi
Szin Chje, Xitoy Ijtimoiy fanlar akademiyasining Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo instituti direktori o‘rinbosari:
- O‘zbekiston fuqarolari muddatidan ilgari Prezident saylovida faol ishtirok etdilar. Bu O‘zbekiston xalqining o‘z mamlakatining kelajakdagi taraqqiyotiga komil ishonch bilan qarashidan dalolat beradi.
O‘zbekistonliklarning aksariyati Prezident Shavkat Mirziyoyevga ovoz berbigani uning islohotlar va ochiqlik siyosati keng qo‘llab-quvvatlanayotganini tasdiqlaydi. O‘zbekiston rahbari 2016 yilda davlat rahbari lavozimiga kelgan paytdan eʼtiboran boshlagan keng ko‘lamli transformatsiya dasturini amalga oshirishda davom etmoqda.
Bularning barchasi O‘zbekiston iqtisodiy rivojlanishning yuqori surʼatlarini saqlab qolishining kafolatidir. O‘zbek xalqining farovonligi tobora yaxshilanib, mamlakatning kelajakdagi taraqqiyoti yana-da yorqin va jadal bo‘ladi, deb ishonch bildirish uchun barcha asoslar mavjud.
Li Yunsyuan, XXR Davlat kengashining Ijtimoiy rivojlanish markazi huzuridagi Yevroosiyo ijtimoiy rivojlanish tadqiqotlari instituti direktori:
– 9 iyul kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi mamlakatda aprel oyida o‘tkazilgan Konstitutsiyaviy referendumning mantiqiy davomi hisoblanadi. Ushbu tadbirlar Yangi O‘zbekiston strategiyasini yana-da izchil hayotga tadbiq qilish uchun muhim institutsional asos va kafolat yaratgani bilan alohida ahamiyat kasb etadi.
Yangi O‘zbekiston strategiyasi bir tomondan mamlakatda so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlar natijasi bo‘lgan muvaffaqiyatlar asosida, ikkinchi tomondan esa dunyoda kechayotgan  geosiyosiy voqealar hisobga olingan holda ishlab chiqilgan. Yangi O‘zbekiston strategiyasini sinchkovlik bilan o‘rganib chiqib, ishonch bilan ayta olamanki, uning amalga oshirilishi xalqning hayoti va farovonligini oshirish uchun yangi shart-sharoitlarni yaratish asnosida davlat va jamiyatni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Chjan Sin, Xitoydagi «Shanghai Art Fair International Exhibition» kompaniyasi prezidenti:
– 9 iyul kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Prezidenti saylovida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etdim. Kuzatuvchi sifatida saylov o‘tkazilishiga milliy saylov qonunchiligi hamda xalqaro demokratiya andozalariga muvofiq ravishda har tomonlama va puxta tayyorgarlik ko‘rilganini alohida qayd etishni istar edim.
Saylov ochiqlik, oshkoralik va tenglik kabi demokratiya meʼyorlari asosida o‘tganini ham alohida taʼkidlash lozim. Prezidentlikka siyosiy partiyalardan ilgari surilgan har bir nomzodga bir xil imkoniyat va sharoitlar yaratib berildi.
Saylov uchastkalarida saylovchilar ovoz berish huquqidan to‘liq foydalanishlari uchun barcha sharoitlar muhayyo edi. Ovoz berish jarayoni saylov qonunchiligi meʼyorlari buzilmagan holda o‘tkazildi.
O‘zbek xalqi bu jarayonda katta faollik ko‘rsatgani holda ertangi kunga, o‘z mamlakatining taqdiriga befarq emasligini namoyon qilgani  menda katta taassurot qoldirdi.
U Bixu, Pekin universiteti professori:
- Avvalo, O‘zbekiston xalqini Prezident saylovi muvaffaqiyatli o‘tgani bilan tabriklayman.
2023 yil O‘zbekiston uchun muhim jarayonlar yili sifatida tarixda qoldi, desak sira mubolag‘a bo‘lmaydi. Mamlakat Konstitutsiyasi 30 aprel kuni bo‘lib o‘tgan referendumda yangilandi. Ushbu islohotlarning mantiqiy davomi sifatida 9 iyul kuni muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi bo‘lib o‘tdi. Mamlakatda amalga oshirilayotgan hayotiy islohotlar muvaffaqiyatli o‘tayotgani quvonarli holdir.
Shuni taʼkidlash joizki, O‘zbekiston rivojlanish va modernizatsiya yo‘lidan bormoqda. Barcha sohalarda jiddiy islohotlar va yangilanishlar amalga oshirilmoqda. Buning zamirida, shubhasiz, xalq farovonligi va mamlakatning gullab-yashnashi maqsadi yotadi.
O‘zbekiston bundan buyon ham rivojlanib, gullab-yashnashini istaymiz. Biz mamlakatingizdagi islohotlarni qatʼiy qo‘llab-quvvatlaymiz va bu borada har tomonlama yordam berishga tayyormiz.
Bugun biz ko‘p qirrali O‘zbekiston-Xitoy munosabatlari jadal va har tomonlama rivojlanayotganiga guvoh bo‘lmoqdamiz. O‘zbekistonning xitoylik investorlar uchun sarmoyaviy jozibadorligi kuchayib bormoqda. Bugungi kunda hamkorlikda amalga oshirilayotgan o‘zaro manfaatli loyihalar hajmi ham ortib bormoqda.

Народ Узбекистана полон уверенности в будущем развитии своей страны
Заместитель директора Института России, Восточной Европы и Центральной Азии Китайской академии общественных наук Цзинь Чжэ:
– Узбекские граждане приняли активное участие в президентских выборах. Это говорит о том, что народ Узбекистана полон уверенности в будущем развитии своей страны.
Тот факт, что большинство узбекских граждан проголосовало за Президента Шавката Мирзиёева, свидетельствует о широкой поддержке его политики реформ и открытости. Лидер Узбекистана продолжит реализацию масштабную программу преобразований, которую он начал с момента вступления в должность главы государства в 2016 г.
По словам Цзинь Чжэ, все это есть гарантия того, что Узбекистан сохранит высокие темпы экономического развития. Есть все основания полагать, что благосостояние узбекского народа будет постоянно улучшаться, а будущее развитие страны будет более ярким и динамичным.
Директор Института исследований социального развития Евразии при Центре социального развития Госсовета КНР Ли Юнцюань:
– Состоявшиеся 9 июля выборы Президента Узбекистана являются логическим продолжением проведенного в апреле конституционного референдума в стране. Эти события имеют особое значение, так как они создают важную институциональную основу и гарантию для дальнейшей реализации Стратегии Нового Узбекистана.
Стратегия Нового Узбекистана разработана на основе достижений реформ последних лет в стране, с одной стороны, а с другой – с учетом геополитических событий в мире. Внимательно изучив Стратегию Нового Узбекистана, могу с уверенностью сказать, что ее реализация будет способствовать укреплению государства и общества, создавая новые условия для улучшения жизни и благосостояния народа.
Президент компании «Shanghai Art Fair International Exhibition» Чжан Цинь:
– В качестве международного наблюдателя приняла участие в выборах Президента Узбекистана, которые состоялись 9 июля. Как наблюдатель хочу отметить всестороннюю подготовку и проведение выборов с соблюдением национального избирательного законодательства и международных демократических стандартов.
Следует также подчеркнуть, что выборы прошли на основе таких демократических стандартов, как открытость, прозрачность и равенство. Каждому кандидату от партий, выдвинутых на пост Президента, были предоставлены одинаковые возможности и условия.
На избирательных участках были созданы все условия для того, чтобы избиратели могли в полной мере реализовать свое право голоса. Процесс голосования прошел без нарушений норм избирательного законодательства.
Меня впечатлило то, что узбекский народ проявил большую активность в этом процессе и был неравнодушен к завтрашнему дню, к судьбе своей страны.
Профессор Пекинского университета У Биху:
- Прежде всего, хотел бы поздравить народ Узбекистана с успешными президентскими выборами.
Не будет преувеличением сказать, что 2023 год стал годом важных процессов для Узбекистана. На референдуме 30 апреля была обновлена Конституция страны. Как логическое продолжение этих реформ, 9 июля состоялись выборы Президента Узбекистана. Отрадно, что жизненные реформы, проводимые в вашей стране, становятся успешными.
Следует отметить, что Узбекистан идет по пути развития и модернизации. Она проводит серьезные реформы и обновление во всех областях. В основе этого, несомненно, лежит благополучие народа и процветание страны.
Хотим, чтобы Узбекистан и дальше развивался и процветал. Мы всячески поддерживаем реформы в вашей стране и готовы оказать всяческую помошь в этом направлении.
Сегодня мы наблюдаем динамичное и всестороннее развитие узбекско-китайских многоплановых отношений. Инвестиционная привлекательность Узбекистана для китайских инвесторов растет. Объем взаимовыгодных проектов, реализуемых в сотрудничестве, сегодня также увеличивается.