Inson huquqlarini rag‘batlantirish va himoya qilish – muhim masala
Inson huquqlari insonning tug‘ilishidan to vafot etguniga qadar butun umri davomida unga hamrohlik qiladigan huquq va erkinliklardir. Mamlakatimizda inson huquqlarini rag‘batlantirish, himoya qilish va unga rioya qilish masalalari davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida tashkil etilgan brifingda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi axborot xizmati rahbari G‘ulom Mirzayev tomonidan taqdim qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, o‘tgan olti oyda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ning 62 ta bandi bo‘yicha chora-tadbirlar bajarildi. Mutaxassisning ta’kidlashicha, mazkur natija Milliy strategiya ijrosining 79 foizga bajarilganini bildiradi.
Qayd etilishicha, 2023 yil birinchi yarmida Milliy strategiya doirasida 7 ta qonun, 8 ta Prezident farmon va qarori, 3 ta Vazirlar Mahkamasi qarori qabul qilindi, 1 ta xalqaro shartnoma ratifikatsiya qilindi. Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyani amalga oshirish bo‘yicha 2023-2025 yillarga mo‘ljallangan Milliy harakatlar rejasining (jami 43 ta band) 8 ta bandi bo‘yicha ishlar yakunlandi. Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiya qoidalari ijrosi yuzasidan 2022-2025 yillarga mo‘ljallangan Milliy harakatlar rejasining (jami 69 ta band) 14 ta bandi bajarildi.
Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro pakt qoidalarini bajarish yuzasidan 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Milliy harakat rejasida belgilangan vazifalar to‘liq amalga oshirildi.
Shuningdek, BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissarining O‘zbekistonga rasmiy tashrifi yakunlariga oid tavsiyalari asosida “Yo‘l xaritasi” tayyorlandi. Hujjat parlament palatalari Kengashlarining Qo‘shma qarori bilan tasdiqlandi. Milliy markazga joriy yil birinchi yarmida pochta orqali 682 ta, shaxsiy qabul jarayonida 168 ta, telefon orqali 1 ming 200 dan ortiq murojaat kelib tushdi. Ular qonun talablari asosida ko‘rib chiqilib, fuqarolarning buzilgan huquqlarini tiklashga ko‘maklashildi.

Продвижение и защита прав человека – важный вопрос
Поощрение, защита и соблюдение прав человека являются приоритетами государственной политики нашей страны.
По данным, представленным руководителем информационной службы Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Гуломом Мирзаевым на брифинге, состоявшемся в Агентстве информации и массовых коммуникаций, за последние шесть месяцев осуществлена работа по 62 пунктам «Дорожной карты» Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека. Как отмечает специалист, данный показатель говорит о том, что Национальная стратегия выполнена на 79 процентов.
Отмечено, что в первом полугодии 2023 года в рамках Национальной стратегии ратифицировано 7 законов, 8 указов и постановлений Президента, 3 решения Кабинета Министров и международное соглашение. Завершена работа по 8 пунктам Национального плана действий на 2023-2025 годы (всего 43 пункта) по реализации положений Конвенции о правах инвалидов. 14 пунктов Национального плана действий на 2022-2025 годы (всего 69 пунктов) реализованы в связи с выполнением положений Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин.
Задачи, определенные в Национальном плане действий на 2022-2026 годы по реализации положений Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах, выполнены в полном объеме.
Также на основе рекомендаций Верховного комиссара ООН по правам человека по итогам его официального визита в Узбекистан была подготовлена «Дорожная карта». Документ одобрен совместным решением советов палат парламента. В первом полугодии текущего года в Национальный центр по правам человека поступило более 682 заявлений по почте, 168 – в процессе личного приема и более 1200 – по телефону. Они были изучены на основании требований закона, в результате чего оказана помощь гражданам в восстановлении их нарушенных прав.