Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissar Boshqarmasi ma’ruzasida O‘zbekistonning takliflari e’tirof etildi
2023 yil 11 sentyabr kuni boshlangan va 6 oktyabrgacha davom etadigan BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi 54-sessiyasida ko‘rib chiqiladigan BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining ma’ruzasi BMT Bosh Assambleyasining hujjati sifatida tasdiqlandi. Ma’ruza Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturi beshinchi bosqichi uchun inson huquqlarining maqsadli sektorlari, asosiy sohalari yoki mavzuli masalalari yuzasidan davlatlar va boshqa manfaatdor tomonlar bildirgan fikrlarni o‘zida mujassam etgan.
Ma’lumki, 2004 yil 10 dekabrda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturi e’lon qilingan. Bundan maqsad – barcha davlat organlari, nodavlat notijorat tashkilotlari va biznes sektorida inson huquqlari sohasidagi ta’lim dasturlarini amalga oshirishga ko‘maklashishdir.
Hozirgi vaqtgacha ushbu Dasturning quyidagi uchta bosqichi amalga oshirildi:
birinchi bosqich: 2005-2009 yillar – maktablarda inson huquqlari sohasidagi ta’lim jarayonlarini qamradi;
ikkinchi bosqich: 2010-2014 yillar – oliy ta’lim tizimi, shuningdek o‘qituvchi-murabbiylar va davlat xizmatchilari uchun inson huquqlari sohasidagi ta’limga bag‘ishlandi;
uchinchi bosqich: 2015-2019 yillar – ommaviy axborot vositalari vakillariga inson huquqlari sohasida ta’lim berildi.
O‘z navbatida, 2020-2024 yillarda Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturining to‘rtinchi bosqichi bajarilmoqda. Mazkur bosqich inson huquqlari sohasida ta’lim berish orqali yoshlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 2022 yil 6 oktyabrdagi Rezolyusiyasida Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturining to‘rtinchi bosqichini amalga oshirishga mas’ul tegishli manfaatdor tomonlarning bu boradagi ijobiy tashabbuslari alohida ta’kidlandi. Shuningdek, Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichida amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan takliflarni shakllantirish masalasi kun tartibiga qo‘yildi.
BMTning Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasiga BMTning barcha tuzilmalari, davlatlar, fuqarolik jamiyati institutlari va manfaatdor tomonlarning ayni mavzudagi fikr-mulohazalarini so‘rab olish tavsiya etildi. Shu munosabat bilan Oliy komissar Boshqarmasi 2023 yil 2 martda a’zo-davlatlarga tegishli masalada o‘z fikrlarini bildirish va zarur materiallarni taqdim etishni so‘rab murojaat qildi. O‘z navbatida, 2023 yil 1 mayda Oliy komissar Boshqarmasi veb-saytida bu haqda e’lon berildi.
Shundan so‘ng BMTning Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasiga 2023 yil 30 iyungacha bo‘lgan davrda 15 ta davlat, 3 ta hukumatlararo tashkilot, Inson huquqlari bo‘yicha kengashning 4 ta maxsus protsedurasi, 8 ta inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha milliy institut, ma’ruza taqdim etadigan va bu borada keyingi faoliyatni amalga oshiradigan 2 ta milliy mexanizm, 17 ta fuqarolik jamiyati instituti va 4 nafar alohida shaxs – jami 53 respondentdan 50 ta taqdimnoma kelib tushdi. Oliy komissar Boshqarmasining ma’ruzasi ana shu takliflar negizida tayyorlangan.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining ma’ruzasida o‘z takliflarini bergan respondentlar orasida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi alohida ta’kidlangan. Ma’ruzaning 43-bandida qayd etilganidek, Milliy markaz Jahon ta’lim dasturi beshinchi bosqichi bo‘yicha inson huquqlarining quyidagi maqsadli sektorlariga oid takliflarni taqdim etgan:
• bolalar va yoshlarga oid – ular o‘zgarishlarning shijoatli davomchilariga aylanishlari mumkin;
• ayollar va qizlarga oid – ularning jamiyat hayotida to‘laqonli ishtirok etishga bo‘lgan huquqlarini ro‘yobga chiqarish imkoniyatlarini kengaytirish lozim;
• jamiyatning zaif qatlamlari, jumladan, qochoqlar, migrantlar, nogironligi bo‘lgan insonlarga oid – ular inson huquqlari sohasidagi ta’limdan tom ma’noda bahramand bo‘lishlari uchun tegishli sharoitlarni yaratish kerak;
• fuqarolik jamiyati va jamoat tashkilotlariga oid – ularning inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi salohiyatini oshirish zarur;
• korxona va korporatsiyalarga oid – ularning ishchi-xodimlar va iste’molchilar huquqlarini hurmat qilishga qaratilgan axloqiy va ijtimoiy mas’uliyatini izchil rag‘batlantirib borish taqozo etiladi.
Bundan tashqari, “Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi beshinchi bosqichda inson huquqlari sohasidagi ta’limda raqamli davr afzalliklariga tayanishni, xususan, imkon qadar keng auditoriyani qamrab olishga va Internetda yolg‘on va nafrat ruhidagi ma’lumotlar tarqatilishi oqibatida kelib chiqadigan muammolarga samarali yechim topishga xizmat qiladigan texnologiyalardan foydalanishni taklif etgan”, deyiladi BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining ma’ruzasida.
Oliy komissar Boshqarmasi ma’ruzasining “Xulosalar” qismida bayon etilgan aksariyat bandlarda ham O‘zbekiston tomoni taqdim etgan takliflar asosida muhim tavsiyalar berilgan. Jumladan, ma’ruzaning yakuniy 74-bandida qayd etilishicha, Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturi beshinchi bosqichining ustuvor maqsadli guruhlari – yoshlar va jamiyatning zaif qatlamlari hamda alohida shaxslar hisoblansa, asosiy ustuvor sohalar sifatida esa raqamli makon sharoitidagi inson huquqlari, ekologik huquqlar va iqlim o‘zgarishlari, shuningdek, gender tenglikka alohida e’tibor qaratilishi mumkinligi ta’kidlangan.

В отчете Управления Верховного комиссара по правам человека отмечены предложения Узбекистана
Доклад Управления Верховного комиссара ООН по правам человека утвержден в качестве документа Совета ООН по правам человека и будет рассмотрен на 54-й сессии СПЧ ООН, которая началась 11 сентября 2023 года и продлится до 6 октября 2023 года.
В докладе отражены мнения, выраженные государствами и другими заинтересованными сторонами по целевым секторам, ключевым областям или тематическим вопросам прав человека для пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека.
Известно, что 10 декабря 2004 года Генеральная Ассамблея ООН объявила Всемирную программу образования в области прав человека. Ее цель – способствовать реализации программ образования в области прав человека во всех правительственных учреждениях, неправительственных организациях и бизнес-секторе.
На данный момент реализованы следующие три этапа этой Программы:
первый этап: 2005-2009 годы – охватил процессы образования в области прав человека в школах;
второй этап: 2010-2014 гг. – посвящен образованию в области прав человека для системы высшего образования, а также преподавателей-тренеров и государственных служащих;
третий этап: 2015-2019 годы – представители СМИ прошли обучение в области прав человека.
В свою очередь, четвертый этап Всемирной программы образования в области прав человека реализуется в 2020-2024 годах. Этот этап направлен на расширение прав и возможностей молодежи путем предоставления образования в области прав человека.
В Резолюции Совета ООН по правам человека от 6 октября 2022 года отмечены позитивные инициативы соответствующих заинтересованных сторон, ответственных за реализацию четвертого этапа Всемирной программы образования в области прав человека. Также на повестку дня был поставлен вопрос о формулировании предложений по пятому этапу Всемирной программы образования в области прав человека.
Управлению Верховного комиссара ООН по правам человека было рекомендовано запросить мнения всех структур ООН, государств, институтов гражданского общества и заинтересованных сторон по этой же теме. В связи с этим 2 марта 2023 года Управление Верховного комиссара обратилось к государствам-членам высказать свое мнение и предоставить необходимые материалы. В свою очередь, 1 мая 2023 года об этом было объявлено на сайте Управления Верховного комиссара.
По состоянию на 30 июня 2023 года УВКПЧ получило 50 представлений (в том числе три совместных представления) от 53 респондентов: 15 государств, 3 межправительственных организаций, 4 специальных процедур Совета по правам человека, 8 национальных правозащитных учреждений, 2 национальных механизмов осуществления, представления докладов и последующей деятельности, 17 организаций гражданского общества (включая две сети) и 4 отдельных лиц.
На основе этих предложений был подготовлен доклад Управления Верховного комиссара по правам человека.
Среди респондентов, высказавших свои предложения в отчете Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, был выделен Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека. Как отмечается в пункте 43 доклада, Национальный центр представил предложения по следующим целевым секторам прав человека в рамках пятого этапа Всемирной образовательной программы:
• в отношении детей и молодежи – они могут стать мощными проводниками преобразований;
• относительно женщин и девочек – необходимо расширить возможности реализации их прав на полноценное участие в жизни общества;
• что касается уязвимых слоев общества, в том числе беженцев, мигрантов, людей с ограниченными возможностями – необходимо создать им соответствующие условия, чтобы они могли в буквальном смысле наслаждаться образованием в области прав человека;
• относительно гражданского общества и общественных организаций – необходимо повысить их потенциал в сфере защиты прав человека;
• в отношении предприятий и корпораций – необходимо последовательно поощрять их моральную и социальную ответственность, направленную на соблюдение прав работников и потребителей.
“Кроме того, Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека предлагает на пятом этапе сосредоточить внимание на образовании в области прав человека в цифровую эпоху, в частности посредством применения технологий для охвата более широкой аудитории и решения проблем, возникающих в результате дезинформации и ненавистнических высказываний в Интернете”, - говорится в докладе Управления Верховного комиссара ООН по правам человека.
По большинству пунктов, изложенных в части «Выводы» отчета Управления Верховного комиссара, даны важные рекомендации, основанные на предложениях, представленных узбекской стороной. В частности, в заключительном пункте 74 доклада отмечается, что приоритетными целевыми группами пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека являются молодые люди, уязвимые группы общества и отдельные личности, а основными приоритетными направлениями являются права человека в цифровом пространстве, экологические права и изменение климата, кроме того, особое внимание можно уделить гендерному равенству.