2023-yil 23-noyabr kuni Jahon bolalar kunini nishonlashga bag‘ishlangan bir haftalik tadbirlar doirasida Oliy Majlis Raisi Tanzila Narbayeva UNICEFning O’zbekistondagi vakilolatxonasi rahbari vazifasini bajaruvchi Joffri Ijumba, O‘zbekistonning turli viloyatlaridan tashrif buyurgan bolalar va nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari, jumladan, nogironligi bo‘lgan shaxslar bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Senat Raisi respublikada bola huquqlarini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar, erishilgan natijalarga birma-bir to‘xtaldi. Eng avvalo, T.Narbayeva yurtimizda bolalarni majburiy mehnatga jalb etishga mutlaqo chek qo‘yilganini, ularni uzluksiz ta’lim bilan qamrab olish, tazyiq va zo‘ravonlikdan himoyalash borasida ishlar jadal olib borilayotganini ta’kidladi.
Shundan so‘ng NNT vakillari, bolalar va yoshlar BMTning Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasining O‘zbekiston uchun tavsiyalarini fuqarolik jamiyati va bolalar orasida tarqatishning ahamiyatiga batafsil to‘xtaldi.
Uchrashuvda bolalar bilan ishlashda ushbu ma’lumotlar tushunarli shaklda bo‘lishi va bunda ularning yosh xususiyatlari hisobga olinishi kerakligi alohida aytib o‘tildi. Ishtirokchilar har bir bolaning barcha huquqlarini himoya qilish zarurligini aytib, barcha uchun yanada yaxshi dunyoni yaratishda bolalar va yoshlar ishtirokining o‘zgartiruvchi kuchi haqida ma’lumot tarqatish bo‘yicha faoliyatni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligini bildirdi.
Shundan so‘ng yaqinda o‘tkazilgan U-Report so‘rovi natijalari taqdim etildi. Unda 1800 dan ortiq respondentlar bola huquqlarini amalga oshirish bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirgan.
So‘rov natijalariga ko‘ra respondentlarning to‘rtdan bir qismidan ozrog‘i (22%) bola huquqlari buzilgan taqdirda, ularni qanday himoya qilishni biladi. Ba’zi bolalar o‘z huquqlari haqida gapirishdan uyaladi (16%) yoki o‘z huquqlarini himoya qilishga harakat qilsa, jazolanishdan qo‘rqadi (13%). Bolalarning 60 foizidan ortig‘i, agar ularning huquqlari u yoki bu sabablarga ko‘ra buziladigan bo‘lsa, o‘z huquqlarni himoya qila olmasligini aytishgan.
Senat majlisining yosh ishtirokchilari bolalarning eng ko‘p buziladigan huquqlari yuzasidan o‘z fikrlarini bildirib, hukumat va parlamentga bir qator takliflarini bayon qildi. Bolalar ham, NNT vakillari ham maktabga bormaslik, iqlim o‘zgarishi va atrof muhit, bolalarning yo‘llardagi xavfsizligi, oiladagi zo‘ravonlik va o‘smirlarning ruhiy salomatligi masalalariga urg‘u berdi.
Boshqa masalalar qatorida ular raqamli dunyoda bolalar huquqlarini belgilovchi BMTning Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasining 2021-yildagi 25-son umumiy sharhini amalga oshirish muhimligini ham ta’kidladi.
Yuqorida qayd etilgan U-Report so‘rovlari shuni ko‘rsatdiki, qishloq joylarda respondentlarning 70 foizi, shahar va viloyat markazlarida yashovchi respondentlarning 85 foizi Internetdan bepul foydalanish imkoniyatiga ega. Senatdagi yig‘ilishning yosh ishtirokchilari Internetdagi zararli saytlarga blok qo‘yish hamda Internetda bolalar xavfsizligini ta’minlashga jiddiy e’tibor qaratish lozimligini qayd etdi.
NNT vakillari va yoshlar bola huquqlari bilan bog‘liq masalalarning muhokamalarida, xususan, qonunchilik va ma’muriy qoidalarni ishlab chiqish hamda ularni amalda tatbiq etishda muntazam ishtirok etish istagini bildirdi.

Работа в области прав ребенка обсуждалась с участием Председателя Сената
23 ноября 2023 года в рамках недельных мероприятий, посвященных празднованию Всемирного дня ребенка, Председатель Олий Мажлиса Танзила Нарбаева встретилась с исполняющим обязанности главы Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Джоффри Ижумба, представителями детских и негосударственных некоммерческих организаций из разных регионов Узбекистана, в том числе с лицами с инвалидностью.
На встрече Председатель Сената остановилась на работе, проводимой в республике по обеспечению прав ребенка, на достигнутых результатах. Т.Нарбаева прежде всего отметила, что в нашей стране искоренено привлечение детей к принудительному труду, ведется интенсивная работа по охвату их непрерывным образованием, защите от притеснения и насилия.
После этого представители ННО, дети и молодежь подробно остановились на важности распространения рекомендаций Комитета ООН по правам ребенка среди гражданского общества и детей.
На встрече особо отмечалось, что при работе с детьми данная информация должна быть в понятной для них форме и с учётом их возрастных особенностей. Участники отметили о необходимости защиты всех прав каждого ребенка, выразили готовность поддержать деятельность по распространению информации о необходимости защиты всех прав каждого ребенка и преобразующей силе участия детей и молодежи в создании лучшего мира для всех.
Далее представлены результаты недавнего опроса U-Report, в ходе которого более 1800 респондентов поделились своим мнением о реализации прав ребенка.
Опрос показал, что менее четверти респондентов (22%) знают, как защитить права ребенка в случае их нарушения. Некоторые дети стесняются говорить о своих правах (16%) или боятся наказания, если попытаются защитить свои права (13%). Более 60% детей ответили, что по тем или иным причинам они не смогут защитить свои права, если они будут нарушены.
Молодые участники заседания Сената высказали свое мнение о наиболее часто нарушаемых правах ребенка и сделали ряд предложений для правительства и парламента. Как дети, так и представители ННО подняли вопросы пропуска занятий в школе, изменения климата и окружающей среды, безопасности детей на дорогах, насилия в семье, психического здоровья подростков
Среди прочего, они подчеркнули значимость выполнения Замечаний общего порядка № 25 (2021 г.) Комитета ООН по правам ребенка, определяющего права детей в цифровом мире.
Результаты вышеупомянутого опроса U-Report показывают, что 70% респондентов в сельской местности и 85% респондентов, проживающих в городах и областных центрах, имеют свободный доступ к Интернету. Молодые участники заседания в Сенате обратились с просьбой блокировать вредные сайты в Интернете и уделить серьезное внимание на вопросы безопасности детей в Интернете.
Представители неправительственных организаций и дети выразили желание регулярного участия в обсуждении вопросов, связанных с правами ребенка как на стадии разработки законодательства и административных правил, так и на стадии их практического применения.