«Inson huquqlari bolalar nigohida» tanlovi g‘oliblari taqdirlandi
1 dekabr kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida «Tong yulduzi» va «Klass!» respublika bolalar nashrlari tahririyatlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan «Inson huquqlari bolalar nigohida» tanlovi g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘ldi.
Tantanali tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan kelgan tanlov g‘oliblari hamda ularning ota-onalari, bobo-buvilari, muallim-murabbiylari hozir bo‘ldi. Taqdirlash marosimida, shuningdek, taniqli huquqshunoslar va jurnalistlar, shoir va yozuvchilar, jamoatchilik faollari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 12 maydagi Farmoni bilan tasdiqlangan Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganligining 75 yilligiga bag‘ishlangan tadbirlar dasturida mazkur tanlovni mamlakat miqyosida o‘tkazish vazifasi Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani) zimmasiga yuklatilgan. Tanlov Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 75 yilligi va  O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 31 yilligi munosabati bilan tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Cpikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov tadbirni ochar ekan, mamlakatimizda iste’dodli, salohiyatli bolalarimizning buguni va kelajagi ishonchli qo‘llarda ekanini ta’kidladi. Konstitutsiya – huquqiy bilimlar alifbosi bo‘lib, uni o‘qish va uqish muhimligi yana bir bor qayd etildi.
Ushbu tanlovning birinchi bosqichiga 23 fevralda, ikkinchi bosqichiga 1 iyun – Xalqaro bolalar kunida start berildi. Tanlov “Eng yaxshi maqola va insho”, “Eng yaxshi she’r”, “Eng yaxshi rasm”, “Eng yaxshi videolavha” yo‘nalishlari bo‘yicha o‘tkazildi.
Qisqa vaqt ichida yosh ijodkorlar tomonidan har ikki gazeta tahririyatlariga 300 tadan ortiq material va ijodiy ishlar kelib tushdi. Mazkur ijodiy ishlar tahlili, bir tomondan, yosh ijodkorlarning inson huquqlari sohasiga qiziqishlarini yaqqol namoyon etgan bo‘lsa, ikkinchi tomondan, har bir navqiron ishtirokchining tanlovga taqdim etgan ijod namunasi o‘ziga xosligi va betakrorligi bilan ajralib turishini ko‘rsatdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani) Surayyo Rahmonova, «Tong yulduzi»  gazetasi bosh muharriri Feruza Adilova, «Klass!» gazetasi bosh muharriri Margarita Arutyunova va boshqa so‘zga chiqqanlar e’tirof etganidek, tanlovga kelib tushgan aksariyat ijodiy asarlarda Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi normalarining bolalar hayotida tutgan o‘rni hamda ahamiyati ochib berilgan. Ayniqsa, tanlov g‘oliblarining ijodiy ishlari qiziqarli uslublarda va nafis iqtidor bilan yaratilgani diqqatga sazovor.
Tanlov yakunlari Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi 75 yilligi munosabati bilan e’lon qilingan «Inson huquqlari o‘n kunligi» doirasida va O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 31 yilligi bayrami arafasida o‘tkazilishi bejiz emas. Chunki bunday huquqiy-ma’rifiy tadbirlar yosh avlod qalbida ona Vatanga mehr va sadoqat tuyg‘ularini rivojlantirish, farzandlarimizni Konstitutsiya va qonunlarga hurmat ruhida tarbiyalashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Tanlov g‘oliblariga diplom va tashkilotchilarning esdalik sovg‘alari tantanali ravishda topshirildi.
Tanlovda faol ishtirok etgan bolalar ham taqdirlandi. Shuningdek, tanlovni o‘tkazishda fidoyilik ko‘rsatgan hamkor tashkilotlar va tahririyatlar vakillariga tashakkurnomalar taqdim etildi.
Tadbir yakunida g‘oliblar o‘z she’rlaridan o‘qib berdi. Tanlov hay’ati e’tirofga sazovor bo‘lgan rasmlar va videolavhalar namoyish etildi. Musiqa va qo‘shiqlar yangradi.

Награждены победители конкурса «Права человека глазами детей»
1 декабря 2023 года в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) состоялась церемония награждения победителей конкурса «Права человека глазами детей». Он проводился совместно с редакциями детских изданий республики «Tong yulduzi» и «Класс!».
Конкурс организован в связи с 75-летием Всеобщей декларации прав человека и 31-летием Конституции Республики Узбекистан.
На торжественном мероприятии присутствовали победители конкурса из Республики Каракалпакстан, областей страны и г. Ташкента, а также их родители, бабушки и дедушки, учителя. В церемонии награждения приняли участие известные юристы и журналисты, поэты и писатели, общественные деятели.
В Программе мероприятий, посвященных 75-летию принятия Всеобщей декларации прав человека, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 12 мая текущего года, Национальному центру Республики Узбекистан по правам человека и Уполномоченному Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам детей (Детский омбудсман) было дано поручение провести данный конкурс на республиканском уровне.
Открывая мероприятие, Акмал Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, сказал, что настоящее и будущее наших талантливых детей, обладающих высоким потенциалом, находится в хороших руках. Конституция – это азбука юридических знаний, и данным конкурсом еще раз отмечена важность ее изучения.
Первый этап этого конкурса проходил с 23 февраля, а его второй этап стартовал 1 июня – в Международный день защиты детей. Конкурс проводился по номинациям: «Лучшая статья и эссе», «Лучшее стихотворение», «Лучшая картинка», «Лучшее видео».
За короткий период в редакцию обеих газет поступило более 300 материалов и творческих работ молодых художников, анализ которых, с одной стороны, наглядно показал интерес представителей подрастающего поколения к сфере прав человека, а с другой - представил уникальность каждой творческой работы, поступившей на конкурс.
Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам детей (Детский омбудсман) Сурайё Рахмонова, главный редактор газеты «Tong yulduzi» Феруза Адилова, главный редактор газеты «Класс!» Маргарита Арутюнова отметили, что большинство творческих работ, представленных на конкурс, раскрыли роль и значение норм Всеобщей декларации прав человека и Конституции Республики Узбекистан в жизни детей. При этом творческие работы победителей конкурса отличаются собственных подходом к раскрытию темы и талантливым исполнением.
Знаменательно, что подведение итогов конкурса проводится в рамках «Декады прав человека», объявленной в связи с 75-летием Всеобщей декларации прав человека и накануне 31-й годовщины Конституции Республики Узбекистан. Такие юридически просветительские мероприятия важны для развития в подрастающих поколениях чувства любви и преданности Родине, воспитания наших детей в духе уважения к Конституции и законам.
Победителям конкурса были торжественно вручены дипломы и сувениры о организаторов.
Были отмечены и дети, принявшие активное участие в конкурсе. Также вручены благодарственные письма представителям партнерских организаций и редакциям, внесшим свой значительный вклад в проведении конкурса.
В завершении мероприятия юными поэтами из числа победителей конкурса были прочитаны свои стихи, также продемонстрированы фотографии и видеоклипы, получившие признание отборочной комиссии. Торжественную атмосферу дополнили звучавшие на мероприятии музыка и песни.