Akmal Saidov Jenevada Janni Magazenni bilan uchrashdi
11 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov Jenevada BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi UPR (Universal davriy sharh) bo‘limining sobiq boshlig‘i, “UPR-Info” Boshqaruvi a’zosi Janni Magazenni bilan uchrashdi.
Ushbu muloqot O‘zbekiston delegatsiyasining Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi 75 yilligi tantanalariga bag‘ishlangan rasmiy-madaniy tadbirlarda ishtirok etish uchun Shveysariyaga amalga oshirgan tashrifi doirasida bo‘lib o‘tdi. J.Magazenni joriy yil noyabr oyida O‘zbekiston delegatsiyasining Universal davriy sharhning to‘rtinchi milliy hisobotini ko‘rib chiqish jarayonidagi ishtirokini yuqori baholadi.
Ma’lumki, Universal davriy sharh bo‘yicha O‘zbekistonning birinchi, ikkinchi va uchinchi hisobotlari 2008 yil dekabr, 2013 yil aprel va 2018 yil may oylarida ko‘rib chiqilgan. Universal davriy sharh ishchi guruhi Inson huquqlari bo‘yicha kengashga a’zo 47 ta davlatdan iborat. BMTga a’zo 193 ta davlatning har biri ayni hisobotlar muhokamalarida ishtirok etishi mumkin.
J.Magazenni, shuningdek, mamlakatimiz delegatsiyasi “UPR-Info” nodavlat notijorat tashkilotining inson huquqlari bo‘yicha fuqarolik jamiyati vakillari ishtirokidagi dastlabki yig‘ilishi va brifinglarida ham faol ishtirok etganini alohida ta’kidladi.
Uchrashuv davomida “UPR-Info” NNT Universal davriy sharh bo‘yicha O‘zbekistonning to‘rtinchi milliy hisoboti yakunlari yuzasidan taqdim etilgan tavsiyalarni amalga oshirishda ekspert yordami ko‘rsatish uchun tayyorligi bildirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 22 iyunda qabul qilingan “Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq, an’anaviy ravishda – bu yil ham Inson huquqlari kuni munosabati bilan bir guruh fuqarolar va tashkilotlar hamda xalqaro tashkilot vakillari «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi. Ular orasida O‘zbekistonning yaqin do‘sti va hamkori J.Magazenni bor.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov mukofot sohibiga ushbu nishonni tantanali tarzda topshirdi. Sovrindorga esdalik sovg‘alari ham taqdim etildi.

В Женеве состоялась встреча с экс-главой отдела УВКПЧ ООН
11 декабря 2023 г. на платформе мероприятия высокого уровня по правам человека в г.Женева состоялась встреча первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) Акмаля Саидова с бывшим руководителем отдела Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, членом правления НПО «UPR-Info» Джанни Магазенни.
В ходе беседы Джанни Магазенни высоко оценил участие делегации Узбекистана в ходе рассмотрения 4-го национального доклада в ноябре т. г. на 44-й сессии Рабочей группы по УПО (Универсальный периодический обзор) Совета ООН по правам человека.
Отметим, что УПО представляет собой экспертную оценку ситуации с правами человека во всех 193 государствах-членах ООН. С момента проведения первого заседания в апреле 2008 года все 193 государства-члена ООН были рассмотрены трижды. Первый, второй и третий обзоры УПО Узбекистана состоялись в декабре 2008 г., апреле 2013 г. и мае 2018 г. соответственно.
Джанни Магазенни также особо отметил активное участие делегации Узбекистана в предварительной сессии и брифингах НПО «UPR-Info» с участием представителей правозащитных организаций.
В ходе встречи выражена готовность «UPR-Info» в экспертном содействие по практической реализации рекомендаций по итогам 4-го Универсального периодического обзора Узбекистана.
В ходе встречи также состоялось торжественное вручение Джанни Магазенни нагрудного знака «За защиту прав человека», которым он отмечен в 2023 году за активное международное сотрудничество в сфере прав человека.
Добавим, что вручение данного нагрудного знака происходит ежегодно в канун Международного дню прав человека в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 22 июня 2020 года «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека».