Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 17-maydagi “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 75 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida”gi PF-70-sonli qarorida belgilangan yo‘nalishlar ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yilning 12-dekabr kuni  Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan “Inson huquqlarini ta’minlash - ijtimoiy adolatni barqaror topishining asosiy sharti sifatida” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada  O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Senati, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi,  O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman), Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi,  O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi huzuridagi Davlat va huquq instituti,  O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Yuristlar malakasini oshirish markazi, Toshkent davlat yuridik universiteti kabi davlat organlari va tashkilotlar vakillari, shuningdek, xalqaro expertlar  ishtirok etdilar.
Tadbirda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari Tillabayev M.T., O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) o‘rinbosari Narimonov B.A., xalqaro darajadagi expertlar, shuningdek, JIDU professorlari Nugmanov N.A., Yusuvaliyeva R.Yu va boshqalar so‘zga chiqdilar.
Konferensiyada quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha muhokamalar bo‘lib o‘tdi:
- mamlakatimizning inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi faoliyatining ustuvor yo‘nalishlarini belgilab olish;
- Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasinig xalqaro ahamiyati, unda demokratik jamiyatning oliy qadriyatlari – inson, uning hayoti, erkinligi, shaʼni, qadr-qimmati va boshqa dahlsiz huquqlar ekanligini e’tirof etish;
- Inson huquqlari umumjahon Deklaratsiyasi, uning tamoyillari va jamiyat uchun ahamiyati haqida xabardorlikni oshirishga qaratilgan ta'lim platformasini yaratish;
- Xalqaro huquqning inson huquqlariga oid umume’tirof etilgan prinsiplarini hozirgi kundagi ahamiyatini tahlil qilish;
- dunyoning turli mamlakatlari va mintaqalarida inson huquqlariga rioya etilishining hozirgi holatini ko‘rib chiqish, muvaffaqiyatli xorijiy amaliyotni aniqlash, shu bilan birga ushbu yo‘nalishdagi masalalar va muammolarni muhokama qilish;
- Yevropa Ittifoqida inson huquqlarini himoya qilish masalalarini yoritish.
Konferensiyaning ishchi tillari: o‘zbek, rus, ingliz tillari.
Mazkur konferensiyadan ko‘zlangan maqsad, butun dunyoda har bir insonning umuminsoniy huquq va erkinliklarini himoya qilish va ta'minlashga asos bo‘lib xizmat qilayotgan ushbu tarixiy hujjatning salmoqli yubileyini nishonlash, so‘nggi 75 yil ichida inson huquqlarini rivojlantirish tendensiyalarini muhokama qilish va baholash, davlatlar oldida turgan masala va muammolarni aniqlash, inson huquqlariga hurmatni kuchaytirishga innovasion yondashuvlarni, O‘zbekiston Respublikasida inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi xalqaro huquqiy standartlarni samarali amalda tatbiq etishdan iborat.
Shuningdek, konferensiya yakunlari bo‘yicha  konferensiya to‘plami nashr qilinadi. Mazkur to‘plam ishtirokchilarning pochta manzillariga yuboriladi, shuningdek, tashkilotchilarning veb-saytlari va ommaviy axborot vositalariga joylashtiriladi.

ПРОШЛА МЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ НА ТЕМУ “ОБЕСПЕЧЕНИЕ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА – ОСНОВНОЕ УСЛОВИЕ УСТОЙЧИВОГО РАЗВИТИЯ СОЦИАЛЬНОЙ СПРАВЕДЛИВОСТИ” В УНИВЕРСИТЕТЕ МИРОВОЙ ЭКОНОМИКИ И ДИПЛОМАТИИ
Международная научно-практическая конференция на тему “Обеспечение прав человека – основное условие устойчивого развития социальной справедливости” прошла в Университете мировой экономики и дипломатии 12 декабря текущего года в рамках Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека и указа Президента Республики Узбекистан от 17 мая 2023 года № УП-70 о широком праздновании 75-летия принятия Всеобщей декларации прав человека.
На конференции приняли участие представители Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Законодательной палаты Олий Мажлис, Уполномоченного по правам человека Олий Мажлиса Республики Узбекистан (Омбудсмена), Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Министерства юстиции Республики Узбекистан, Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, Министерства инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан, Института государства и права при Академии наук Республики Узбекистан, а также представители государственных органов и организаций, таких как Академия государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, Правоохранительная Академия Республики Узбекистан, Центр повышения квалификации для юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан, Ташкентский государственный юридический университет, а также международные эксперты.
На конференции выступили первый заместитель директора Национального центра по правам человека Республики Узбекистан М.Т. Тиллабаев, заместитель представителя Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмен) Б.А. Наримонов, международные эксперты, а также профессора Университета мировой экономики и дипломатии Н.А. Нугманов, Р.Ю Юсувалиева и другие.
На конференции обсуждались следующие темы:
- определение приоритетов деятельности страны в области защиты прав человека;
- признание международной важности Конституции Республики Узбекистан, в которой высшие ценности демократического общества - личность, ее жизнь, свобода, честь, достоинство и другие неотчуждаемые права;
- создание образовательной платформы, направленной на повышение осведомленности о Всеобщей декларации прав человека, ее принципах и значимости для общества;
- анализ значимости всеобще признанных принципов международного права в области прав человека сегодня;
- рассмотрение текущего состояния соблюдения прав человека в различных странах и регионах мира, выявление успешной зарубежной практики, а также обсуждение вопросов и проблем в этом направлении;
- освещение вопросов защиты прав человека в Европейском союзе.
Языки конференции: узбекский, русский, английский.
Целью этой конференции является отмечание значимого юбилея этого исторического документа, который служит основой для защиты и обеспечения универсальных прав и свобод каждого человека в мире, обсуждение и оценка тенденций развития прав человека за последние 75 лет, выявление проблем и вопросов, стоящих перед государствами, эффективная реализация инновационных подходов к укреплению уважения к правам человека, международным правовым стандартам в области защиты прав человека в Республике Узбекистан.
Кроме того, на основе результатов конференции будет опубликован конференционный пакет. Этот пакет будет отправлен почтовыми адресами участников, а также размещен на веб-сайтах организаторов и в средствах массовой информации.