O‘zbekiston parlamenti vakillari Yevropa parlamenti deputatlari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Oliy Majlisi vakillaridan iborat O‘zbekiston delegatsiyasi Fransiyaning Strasburg shahrida Yevropa parlamenti vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Tashrif davomida Yevropa parlamenti deputatlari ishtirokida “O‘zbekiston va Yevropa parlamenti o‘rtasidagi muloqot va hamkorlikni yanada jadallashtirish istiqbollari” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda 30 ga yaqin Yevropa parlamenti deputatlari, shuningdek, turli parlament fraksiyalarining siyosiy maslahatchilari ishtirok etdi.
Davra suhbati qatnashchilariga “Yangi O‘zbekiston-2030" strategiyasining asosiy yo‘nalishlari, yangilangan Konstitutsiyaning mazmun-mohiyati haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, Yevropa Ittifoqi bilan ko‘p qirrali o‘zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari xususida fikr almashildi.
Yevroparlament deputatlari keyingi yillarda O‘zbekistondagi o‘zgarish va yangilanishlardan yaxshi xabardor ekanliklarini, amalga oshirilayotgan demokratik islohotlarni qo‘llab-quvvatlashlarini bildirdilar.
Shuningdek, O‘zbekiston delegatsiyasining Strasburg shahriga tashrifi doirasida Jeneva diplomatik korpusi prezidenti, shveysariyalik Robert Blumning “O‘zbekiston – Markaziy Osiyo durdonasi” kitobining taqdimoti o‘tkazildi.

Представители парламента Узбекистана встретились с депутатами европарламента
Делегация Узбекистана в составе представителей Олий Мажлиса провела встречи с представителями Европейского парламента во французском городе Страсбурге.
В ходе визита был организован круглый стол на тему «Новый взгляд на перспективы углубления диалога и сотрудничества между Узбекистаном и Европейским парламентом».
В мероприятии приняли участие около 30 депутатов Европарламента, а также политические советники от различных парламентских фракций.
Участников круглого стола проинформировали об основных направлениях Стратегии «Новый Узбекистан – 2030», сути и значении Конституции Республики Узбекистан в новой редакции. Также состоялся обмен мнениями о приоритетных направлениях многопланового взаимовыгодного сотрудничества с Европейским союзом.
Депутаты Европарламента отметили, что хорошо осведомлены о произошедших в Узбекистане за последние годы изменениях и обновлениях и поддерживают реализуемые демократические реформы.
Также в рамках визита делегации Узбекистана в Страсбург состоялась презентация книги президента дипломатического корпуса Женевы Роберта Блюма «Узбекистан – жемчужина Центральной Азии».