Maqolada qayd etilishicha, Alisher Navoiy ma'rifatparvar shaxs sifatida o'zi yashagan davrda ham, keyingi davrlarda ham tarixiy manbalarda alohida qayd etilib, she'riy asarlarda keng ta'rif va tavsif qilingan. Besh asrdan ziyod muddat mobaynida buyuk shoirning hayot yo'li va ijodiy faoliyati haqida juda ko'p kitoblar yozilgan.
Hazrat Alisher Navoiy asarlari mag'ziga singdirilgan hayotiy falsafa zamirida odamiylik va bag'rikenglik, ezgulik va adolatparvarlik g'oyalari o'z mujassamini topgan. Yangi O'zbekistonni barpo etayotgan va uchinchi Renessans poydevorini tiklayotgan zamondoshlarimiz shunday ezgu fazilatlarning sohiblari bo'lishi farzu qarzdir. Nega deganda, O'zbekiston Prezidentining "Ma'naviyat boshqa sohalardan oldinda yurishi, yangi kuchga, yangi harakatga aylanishi kerak", degan chorlovi aynan shuni taqozo etadi.
Akmal Saidovning yozishicha, Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 2023-yil 22-dekabr kuni bo'lib o'tgan Respublika Ma'naviyat va ma'rifat kengashining kengaytirilgan yig'ilishida ham o'zbek tilini o'qitish samarasini oshirish masalasiga alohida e'tibor qaratildi. Milliy sertifikatga ega bo'lgan "O'zbek tili va adabiyoti" fani o'qituvchilariga yangi o'quv yilidan boshlab 50 foiz ustama to'lanishi qayd etildi. Davlatimiz rahbari, shuningdek, boshqa tillarda ta'lim olgan hamyurtlarimizni davlat tilini o'rganishga rag'batlantirish choralari ko'rilishini qayd etdi. Boshqa tillarga ixtisoslashtirilgan maktablarda davlat tilini o'qitish soatlari ko'paytirilishi, o'zbek tili bo'yicha xalqaro fan olimpiadasi tashkil etilishi ta'kidlandi.
"Shu ma'noda, «Amir Alisher. Hayoti va faoliyati" kitobida buyuk ajdodimizning turkiy adabiy til asoschisi ekaniga oid qiziqarli ma'lumotlar taqdim etilgani diqqatga sazovor. Masalan, Alisher Navoiyning turkiy til mavqeini ko'tarish yo'lidagi kurashi haqida fikr yuritganda, birinchi navbatda, "Muhokamat ul-lug'atayn" asariga to'xtalish ayni muddaodir. Zero, ushbu asar timsolida uning muallifi tilimizning boy imkoniyatlarini ko'rsata olgan va arab hamda fors tillaridan hech qaysi jihatdan kam bo'lmagan go'zal va qudratli til ekanligini isbotlab bergan zabardast tilshunos olim sifatida o'zini yorqin namoyon etgan», — deb yozadi muallif.

Творчество Алишера Навои в фокусе внимания СМИ Южной Кореи
СЕУЛ, 13 февраля. /ИА «Дунё»/. В популярном южнокорейском журнале «Diplomacy Journal» опубликована статья под заголовком «Столп страны, опора государства», посвященная 583-й годовщине со дня рождения мыслителя Алишера Навои, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В статье члена Союза писателей Узбекистана, академика Акмала Саидова отмечается, что Алишер Навои как просвещенный человек упоминался в исторических источниках как при жизни, так и в более поздние периоды, получил широкое определение и описание в поэтических произведениях. За более чем пять веков написано множество книг о жизни и творческой великого поэта.
Идеи гуманности и толерантности, добра и справедливости воплощены в сути жизненной философии, заложенной в произведениях Алишера Навои. Такими хорошими качествами должны обладать наши современники, строящие Новый Узбекистан, восстанавливающие основы третьего Ренессанса. Ведь именно этого требует призыв Президента Узбекистана о том, что «духовность должна стать новой силой, новым движением в нашей жизни».
По словам Акмала Саидова, на расширенном заседании Республиканского совета духовности и просвещения, состоявшемся 22 декабря 2023 года под председательством Президента Шавката Мирзиёева, особое внимание было уделено вопросу повышения эффективности преподавания узбекского языка. Отмечалось, что преподавателям предмета «Узбекский язык и литература», имеющим национальный сертификат, с нового учебного года будет выплачиваться 50-процентная надбавка. Глава нашего государства также отметил, что будут приняты меры по стимулированию наших соотечественников, получивших образование на других языках, к изучению государственного языка. Отмечалось, что часы преподавания государственного языка в школах с другим языком обучения будут увеличены, а также будет организована международная олимпиада по узбекскому языку.
В этом смысле стоит отметить, что в книге «Амир Алишер. Жизнь и деятельность» представлены интересные сведения о нашем великом предке – основоположнике узбекского литературного языка. Например, размышляя о борьбе Алишера Навои за повышение статуса тюркского языка, уместно в первую очередь остановиться на произведении «Мухокамат ул-лугатайн». Потому что в форме этого произведения его автор проявил себя как великий лингвист, показавший богатые возможности нашего языка и доказавший, что это красивый и мощный язык, заключает автор.