Inson huquqlariga oid muhim masalalar ko‘rib chiqildi
Joriy yilning 3-may kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida Inson huquqlari sohasida O‘zbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlariga rioya etilishi bo‘yicha Parlament komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda Qonunchilik palatasi deputatlari, Parlament komissiyasi a’zolari, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz, Bosh prokuratura, Ichki ishlar, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirliklari mas’ullari, Inson huquqlari bo‘yicha vakil (Ombudsman) va Bola huquqlari bo‘yicha vakil (Ombudsman) hamda jurnalistlar ishtirok etdi.
Komissiya yig‘ilishini Parlament komissiyasi raisi A. Saidov olib bordi.
Yig‘ilish avvalida Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz tomonidan tayyorlangan 2023-yilda O‘zbekiston Respublikasida inson huquqlari bo‘yicha xalqaro majburiyatlarga rioya qilinishining holati to‘g‘risida axboroti tinglandi.
Qayd etilganidek, 2023-yilda mamlakatimiz siyosiy hayotida muhim voqea — yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi umumxalq referendumi yo‘li bilan qabul qilindi. Unda “davlat-jamiyat-inson” tamoyili “inson-jamiyat-davlat” prinsipiga o‘zgartirildi. Ya’ni inson huquqlari va manfaatlari hamma narsadan ustun qo‘yildi.
Shuningdek, navbatdan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum etish jarayonlarida saylovlarda ovoz berish huquqiga ega bo‘lgan 34 ming 338 nafar shaxslarga ovoz berish huquqidan foydalanish imkoniyati berildi. 2016-yildan buyon inson huquqlarini himoya qilish har 4 ta davlatdan 3 tasida yomonlashgan. Shunga qaramay, O‘zbekiston mintaqaviy reytingda 15 ta davlat ichida 8-o‘rinni egalladi. 2016 — 2023-yillar oralig‘ida 77 foiz davlatlarda asosiy huquqlarni himoya qilish indeksida sezilarli pasayish kuzatilgan bo‘lsa, O‘zbekistonda bu sohada o‘sish qayd etildi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha 78 banddan iborat “Yo‘l xaritasi” qabul qilingan. Ayni paytda 63 ta band bo‘yicha ishlar bajarilgan, 1 ta band nazoratdan yechilgan, 14 ta band amalga oshirish bo‘yicha ishlar davom etmoqda.
BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Kengashi Ishchi guruhining 44 sessiyasida O‘zbekiston tomonidan taqdim etilgan ma’ruza bo‘yicha 84 ta davlat so‘zga chiqdi va 244 ta tavsiya berildi. Ushbu tavsiyalarda O‘zbekistonda so‘z va OAV erkinligini ta’minlash, bolalar huquqlarini himoya qilish, onalar va bolalar o‘limini kamaytirish, inson huquqlari bo‘yicha uzluksiz ta’lim tizimini yaratish, ayollar huquqlari va gender tengligini ta’minlash, ayollarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish, korrupsiya, huquqbuzarliklarga qarshi kurashish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarning samarali natijalari e’tirof etildi.
Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazning 2023-yilda xalqaro majburiyatlarni amalga oshirish bo‘yicha taqdim etgan ma’lumotlari komissiya a’zolari tomonidan oldinda turgan ishlarni belgilash, ularni amaliyotga tatbiq etishda ahamiyat qaratilishi lozim bo‘lgan sohalarni aniqlashga yordam berishi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda komissiya a’zolari “Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar to‘g‘risida”gi xalqaro pakt qoidalarini bajarish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Uchinchi davriy ma’ruzasini ko‘rib chiqish yakunlari bo‘yicha BMTning Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar bo‘yicha qo‘mitasi yakuniy tavsiyalarini amalga oshirish yuzasidan 2022 — 2026-yillarga mo‘ljallangan Milliy harakatlar rejasi ijrosini muhokama qildilar.
Ma’lum qilinganidek, BMTning Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar bo‘yicha qo‘mitasi yakuniy tavsiyalarini amalga oshirish yuzasidan 2022 — 2026- yillarga mo‘ljallangan Milliy harakat rejasining 34 ta bandida belgilangan vazifalarning 11 ta bandi bo‘yicha ishlar bajarilgan. 5 ta band bo‘yicha ijro muddati uzaytirilgan bo‘lsa, 18 ta bandni amalga oshirish bo‘yicha ishlar davom etmoqda.
Shuningdek, yig‘ilishda “BMTning Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasi qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Beshinchi davriy ma’ruzasini ko‘rib chiqish yakunlari yuzasidan BMTning Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasi tavsiyalarini amalga oshirish bo‘yicha 2024 — 2027-yillarga mo‘ljallangan milliy harakatlar rejasi”ning ijrosi to‘g‘risidagi ma’lumot muhokama qilindi.

На заседании Парламентской комиссии рассмотрены важные вопросы
3 мая текущего года в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялось очередное заседание Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
В нем приняли участие депутаты Законодательной палаты, члены Парламентской комиссии, Национального центра по правам человека, ответственные Министерств внутренних дел, занятости и сокращения бедности, Уполномоченный по правам человек (Омбудсман,) Уполномоченный по правам ребенка и представители СМИ.
Заседание комиссии вел Председатель парламентской комиссии А.Саидов.
В начале заседания заслушана информация о состоянии соблюдения в Республике Узбекистан в 2023 году международных обязательств по правам человека, подготовленная Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
Как отмечено в информации, в 2023 году состоялось важное событие в политической жизни нашей страны путем всенародного референдума принята Конституция Республики Узбекистан в новой редакции. В Основном законе принцип «государство-общество-человек» заменен на «человек-общество-государство». То есть определено, что права и интересы человека превыше всего.
​​На досрочных выборах Президента Республики Узбекистан предоставлена возможность проголосовать 34 338 лицам, находящимся в местах содержания под стражей и лишения свободы, имеющие право голоса. С 2016 года защита прав человека ухудшилась в 3 из 4 стран. Тем не менее, в региональном рейтинге Узбекистан занял 8 место среди 15 государств. С 2016 по 2023 год в 77 процентах стран наблюдалось значительное снижение индекса защиты основных прав, тогда как в Узбекистане зафиксирован рост в данной области.
Принята «Дорожная карта» по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека, состоящая из 78 пунктов. На данный момент завершена работа по 63 пунктам, 1 снят с контроля, продолжается реализация еще 14.
В правовом, демократическом государстве права, как и обязанности регулируются законом. Национальная стратегия предусматривает разработку 33 законопроектов. В 2023 году в рамках Национальной стратегии принято 8 законов, 7 указов и постановлений Президента и 4 постановления Кабинета Министров.
На 44-й сессии Рабочей группы Совета ООН по правам человека по докладу, представленному Узбекистаном, высказались 84 страны и было дано 244 рекомендации.
В них признаны эффективные результаты мер по обеспечению свободы слова и средств массовой информации, защите прав детей, снижению материнской и детской смертности, созданию системы непрерывного образования в области прав человека, обеспечению прав женщин и гендерного равенства, предотвращению насилия в отношении женщин, борьбе с коррупцией и преступностью.
Отмечалось, что предоставленная Национальным центром по правам человека информация о выполнении международных обязательств в 2023 году поможет членам комиссии определить задачи и сферы, на которые следует акцентировать внимание.
На заседании члены комиссии обсудили ход реализации Национального плана действий на 2022-2026 годы по реализации заключительных рекомендаций Комитета ООН по экономическим, социальным и культурным правам по итогам рассмотрения Третьего периодического доклада Республики Узбекистан по выполнению положений Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах.
Подчеркнуто о завершении работы по 11 пунктам задач, определенных в 34 пунктах Национального плана действий на 2022-2026 годы. Срок реализации 5 пунктов продлен, работа еще по 18 пунктам продолжается.
При этом Национальный план действий предусматривает разработку 9 нормативно-правовых актов. В настоящее время принят 1 закон о внесении изменений и дополнений в действующие законы, разработаны 1 проект действующего закона в новой редакции, а также 5 проектов нормативно- правовых актов, на сегодня ведется работа по их принятию.
Также обсуждена информация о ходе реализации Национального плана действий на 2024-2027 годы по реализации рекомендаций Комитета ООН по правам ребенка в связи с рассмотрением Пятого периодического доклада Республики Узбекистан по выполнению положений Конвенции ООН о правах ребенка.
На заседании приняты соответствующие решения Парламентской комиссии по рассмотренным вопросам повестки дня.