Senatorlar O‘zbekistonda inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarga rioya qilinishining holati to‘g‘risidagi axborotni eshitdi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining ellik ikkinchi yalpi majlisida Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz direktorining O‘zbekistonda inson huquqlari bo‘yicha xalqaro majburiyatlarga rioya qilinishining holati to‘g‘risidagi axboroti eshitildi.
Senat majlisida ta’kidlanganidek, 2023-yil umumxalq referendumida O‘zbekistonning yangi tahrirdagi Konstitutsiyasining qabul qilinishi bilan inson huquqlarini ilg‘or xalqaro standartlar asosida himoya qilish mexanizmlarini takomillashtirishning yangi qonunchilik asoslari yaratilgan.
Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish milliy komissiyasi Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiya etib qayta tashkil qilindi. Ushbu masalalar bo‘yicha Milliy ma’ruzachi instituti ta’sis etildi.
Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyani samarali amalga oshirish maqsadida 2023-yilning o‘zida nogironligi bo‘lgan odamlar uchun zarur shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan 2 ta Prezident farmoni va 3 ta Vazirlar Mahkamasi qarori qabul qilindi.
O‘zbekistonning BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Jahon ta’lim dasturi ishidagi ishtiroki faollashdi. Mamlakatimiz Prezidentining 2023-yil 7-fevraldagi qarori bilan Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturi tasdiqlandi.
Shuningdek, “Xotin-qizlar va bolalar huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish tizimi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida” qonun kuchga kirdi. Ushbu hujjat xotin-qizlar va bolalar huquqlarini himoya qilish, ularga nisbatan g‘ayriqonuniy harakatlar, shuningdek, oilaviy zo‘ravonlik uchun javobgarlik normalarini kuchaytirish borasidagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tardi.
Shu bilan birga, majlisda o‘tkazilgan o‘rganishlardan kelib chiqib, inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarni joriy etish samaradorligi bilan bog‘liq qator masalalar belgilab olindi.
Jumladan, senatorlar fuqarolarning ekologik huquqlari ta’minlanishidan, ayniqsa, mamlakatimiz poytaxtidagi vaziyatdan xavotir bildirdi. Bundan tashqari, turli shakldagi zo‘ravonlikdan bolalarni himoya qilish mexanizmlarini takomillashtirish, bu borada ota-onalar, ta’lim muassasalari va hokimiyat boshqa organlarining mas’uliyatini oshirish zarurligi qayd etildi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasini amalga oshirishga oid “yo‘l xaritasi”da belgilangan qator qonun loyihalarini ishlab chiqish va qabul qilish kechiktirilayotgani aytib o‘tildi.
Har tomonlama muhokama yakunlari bo‘yicha Senat qarori qabul qilindi. Unga ko‘ra, O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini so‘zsiz bajarish maqsadida tegishli vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda ish olib borish rejalashtirilgan.

Сенат заслушал информацию о состоянии соблюдения в Узбекистане международных обязательств по правам человека
На пятьдесят втором пленарном заседании Сената заслушана информация директора Национального центра по правам человека о состоянии соблюдения в Узбекистане международных обязательств по правам человека.
Отмечалось, что с принятием обновленной Конституции Узбекистана на всенародном референдуме в 2023 году создана новая законодательная основа для совершенствования механизмов защиты прав человека в соответствии с передовыми международными стандартами.
Национальная комиссия по противодействию торговле людьми и принудительному труду преобразована в Национальную комиссию по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда, учрежден Институт национального докладчика по этим вопросам.
В целях эффективной реализации Конвенции о правах инвалидов только в течение 2023 года приняты 2 указа Президента и 3 постановления Кабинета Министров, направленных на создание необходимых условий для людей с инвалидностью.
Активизировалось участие Узбекистана в работе Всемирной образовательной программы ООН в области прав человека. Постановлением Президента страны от 7 февраля 2023 года утверждена Национальная программа образования в области прав человека.
Вступил в силу Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы надежной защиты прав, свобод и законных интересов женщин и детей», который поднял на новый уровень работу по защите прав женщин и детей, усилению норм ответственности за совершение в отношении них неправомерных действий, а также домашнее насилие.
В то же время на заседании, исходя из проведенных изучений, был обозначен ряд проблем, связанных с эффективностью внедрения международных стандартов в области прав человека.
Так, сенаторы выразили обеспокоенность в связи с ситуацией по обеспечению экологических прав граждан, особенно в столице страны. Кроме того, отмечена необходимость совершенствования механизмов защиты детей от различных форм насилия, а также повышения ответственности родителей, образовательных учреждений и других органов власти в этом направлении.
Подчеркивалась обеспокоенность с отставанием в разработке и принятии ряда законопроектов, определенных «Дорожной картой» по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан в области прав человека.
По итогам всестороннего обсуждения принято постановление Сената, согласно которому запланирована совместная работа с профильными министерствами и ведомствами в целях безусловного исполнения международных обязательств Узбекистана в области прав человека.