Inson huquqlari bo‘yicha IV Samarqand forumida Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YeXHT)ning Iqtisodiy va ekologik faoliyat muvofiqlashtiruvchisi Bakit Jusupov videomurojaat bilan ishtirok etdi.
– Inson huquqlari va ekologik muammolar o‘rtasidagi bog‘liqlikka bugungi kunning asosiy mavzusi sifatida e’tibor qaratgani uchun O‘zbekiston hukumatiga minnatdorchilik bildirishga ruxsat bergaysiz, – dedi Bakit Jusupov. – Atrof-muhitning buzilishi inson huquqlariga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini barchamiz ko‘rib-bilib turibmiz. Ekologik muаmmolar insonning yetarlicha hayot sifati, xavfsiz uy-joy, oziq-ovqat, sog‘liq, suv va sanitariya huquqi yoki shunchaki o‘z hayotini xavfsiz va munosib tarzda davom ettirishga bo‘lgan asosiy huquqlariga daxl qilmoqda. Biz aniq bilamizki, bu muammolarning ta’siri jamiyatning ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari – kambag‘allar, nogironlar, keksalar va yoshlar hayotiga eng ko‘p salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Ushbu muammolarning murakkabligini inobatga olgan holda, yechimlar ham har tomonlama qamrovdor va yaxlit bo‘lishiga erishishimiz kerak.
Bu, avvalo, ana shu yechimlar ilmiy tahlilga asoslangan bo‘lishi, inson huquqlariga yo‘naltirilgan yondashuvni qo‘llash imkonini berishi zarurligini anglatadi. Qolaversa, ekologik muammolarning inson huquqlariga salbiy ta’sirini bartaraf etish bo‘yicha samarali chora-tadbirlarni amalga oshirishda siyosiy irodaga tayanish ham juda muhim.
Davlatlar xalqaro huquq doirasida inson huquqlarini hurmat qilish majburiyatiga ega. Binobarin, butun dunyo bo‘ylab sud jarayonlari atrof-muhit bilan bog‘liq inson huquqlari zo‘ravonligining dahshatli oqibatlarini tobora ko‘proq namoyish etmoqda.
Samarqand forumi doirasida ayollar va energiya tarmog‘i, ayollar va suv tarmog‘i hamda iqlim o‘zgarishi va xavfsizlik bo‘yicha gender tadbirlar haqidagi masalalarga muxtasar bo‘lsa ham to‘xtalish imkoni tug‘ilganidan mamnunman. Fursatdan foydalanib, ofisimiz bilan juda yaqin hamkorlik qiladigan YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi faoliyatini alohida ta’kidlamoqchiman.
Hozirgi kunda ushbu vakilimiz mamlakatingizdagi iqlim bilan bog‘liq muammolar xaritasini tuzmoqda. Shu asosda hukumat aholining, jumladan, ijtimoiy himoyaga muhtoj insonlarning ehtiyojlarini qondiradigan axborot siyosatini ishlab chiqishi mumkin.
Bunday loyihalar YeXHTning butun mintaqasidagi boshqa dala missiyalari bilan birgalikda amalga oshirilmoqda. Ushbu loyihalar jamiyatlarga bevosita ta’sir ko‘rsatadi va barqaror turmush sharoitlarini ta’minlash hamda bu sohadagi siyosat asoslarini yaratish orqali inson huquqlarini himoya qilishga yordam beradi.

Экологические проблемы затрагивают фундаментальные права человека
На четвертом Самаркандском форуме по правам человека с видеообращением выступил Координатор по экономической и экологической деятельности Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Бакыт Джусупов.
– Позвольте мне поблагодарить правительство Узбекистана за то, что оно сосредоточило внимание на вопросе взаимосвязанности прав человека и экологических проблем как главной теме сегодняшнего дня, – говорит Б. Джусупов. – Мы все знаем, что деградация окружающей среды отрицательно влияет на права человека. Экологические проблемы затрагивают основные права людей на достойное качество жизни, безопасное жилье, питание, здоровье, воду и санитарию или просто на то, чтобы прожить свою жизнь в безопасности. Воздействие этих проблем больше всего негативно влияет на жизнь наиболее уязвимых слоев общества – бедных, инвалидов, пожилых людей и молодежи. Учитывая сложность этих проблем, мы должны сделать так, чтобы их решение было всеобъемлющим и целостным.
Это значит, прежде всего, что это решение должно основываться на научном анализе и позволять применять подходы, ориентированные на права человека. Кроме того, в реализации эффективных мер по устранению негативного воздействия экологических проблем на права человека важно опираться на политическую волю.
Государства обязаны уважать права человека в рамках международного права. Поэтому судебные разбирательства во всем мире все чаще демонстрируют ужасные последствия нарушений прав человека, связанных с окружающей средой.
Я рад, что в рамках Самаркандского форума появилась возможность коснуться, пусть и кратко, вопросов женщин и энергетической системы, женщин и водной системы, а также гендерных мероприятий по изменению климата и безопасности. Хотел бы воспользоваться случаем и особо отметить деятельность Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, который очень тесно сотрудничает с нашим офисом.
В настоящее время наш представитель составляет карту проблем, связанных с климатом в вашей стране. На этой основе правительство может разработать информационную политику, отвечающую потребностям населения, в том числе нуждающегося в социальной защите.
Подобные проекты реализуются совместно с другими полевыми миссиями всего региона ОБСЕ, оказывают прямое влияние на сообщества и помогают защитить права человека, обеспечивая устойчивые средства к существованию и создавая политические основы в этой области.
Мы с нетерпением ждем результаты дискуссий четвертого Самаркандского форума по правам человека для внедрения устойчивых практик, эффективных усилий и законодательных мер, направленных на защиту окружающей среды и  прав человека.