Akmal Saidov Parlamentlararo ittifoq Ijroiya qo'mitasi majlisida ishtirok etdi
Shu yil 11 iyun kuni Parlamentlararo ittifoq Ijroiya qo'mitasining navbatdagi sessiyasi onlayn shaklda tashkil etildi.
Ushbu majlisda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari Akmal Saidov ishtirok etdi. Ma'lumki, A.Saidov 2020-2023 yillarga Parlamentlararo ittifoq Ijroiya qo'mitasi raisining o'rinbosari etib tayinlangan.
Parlamentlararo ittifoq eng keksa xalqaro parlament tashkiloti bo'lib, 1889 yilda tashkil topgan. U o'z safida dunyoning 179 ta mamlakati parlamentlari va 13 ta parlamentlararo tashkilotni birlashtirgan.
Parlamentlararo ittifoq Ijroiya qo'mitasi 18 kishidan tarkib topgan bo'lib, ular tashkilotning 6 ta geosiyosiy guruhini ifodalaydi va uning ma'muriy organ sifatidagi vazifalarini bajaradi.
Ijroiya qo'mitaning videokonferentsiya tarzida o'tkazilgan joriy majlisi kun tartibidan quyidagi masalalar joy oldi:
- Parlamentlararo ittifoq Raisi va Bosh kotibining faoliyati yakunlari bo'yicha hisobotlarini tinglash;
-  2017-2021 yillarga doir Parlamentlararo ittifoq Strategiyasini implementatsiya qilishning holati;
- BMT institutlari bilan o'zaro hamkorlikdagi munosabatlarning ustuvor yo'nalishlari;
- moliya masalalari va Parlamentlararo ittifoq faoliyati shaffofligini ta'minlash bo'yicha choralar.
Shuningdek, koronavirus pandemiyasi tufayli yuzaga kelgan murakkab vaziyatda Parlamentlararo ittifoq tizimi doirasida parlamentlararo hamkorlik bo'yicha istiqbolda o'tkaziladigan xalqaro tadbirlar mavzusi muhokama qilindi.
Kun tartibidagi masalalar yuzasidan A.Saidov so'zga chiqib, qonun chiqaruvchi organlar faoliyatini pandemiyani tiyib turish bo'yicha sa'y-harakatlarni amalga oshirishga keng jalb etish nechog'lik muhim ekaniga sessiya ishtirokchilari e'tiborini qaratdi.
Misol tariqasida Oliy Majlis tomonidan mamlakat hayotining ichki siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy sohalaridagi eng muhim ustuvor masalalar hal etilishi qatorida, xalqaro sheriklar bilan o'zaro hamkorlik aloqalarini mustahkamlash va faol rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan samarali faoliyatga e'tibor qaratildi. Xususan,  O'zbekistonda koronavirus tarqalishining oldini olish va uning salbiy oqibatlariga barham berish borasida amalga oshirilayotgan ta'sirchan ishlar majlis ishtirokchilari tomonidan ijobiy baholandi.
Parlamentlararo ittifoq Ijroiya qo'mitasi raisi o'rinbosari Parlamentlararo ittifoq doirasidagi faoliyat shaffofligini oshirishga doir ishlarni davom ettirish zarurligini ham ta'kidladi.  A.Saidovning fikricha, bu yo'nalishda shuningdek boshqa xalqaro tashkilotlar amaliyotida to'plangan tajribadan foydalanish maqsadga muvofiqdir.
Bundan tashqari, Prezident Shavkat Mirziyoev tashabbusi bilan joriy yilda Samarqandda inson huquqlari bo'yicha forum o'tkazilishi haqidagi axborot Parlamentlararo ittifoq sessiyasi qatnashchilari e'tiboriga yetkazildi. Bo'lajak anjumanning asosiy mavzusi yoshlar huquqlari va ularning BMT Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishdagi o'rni mavzusiga bag'ishlanishiga e'tibor qaratildi.

Акмал Саидов принял участие в заседании Исполкома Межпарламентского союза
11 июня текущего года организована очередная сессия Исполнительного комитета Межпарламентского союза в онлайн-режиме.
В ее работе участие принял первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов, который, как известно, ранее был назначен заместителем председателя Исполкома МПС на 2020-2023гг.
Напомним, что МПС является крупнейшей площадкой межпарламентского диалога, считаясь одной из старейших международных организаций. Созданная в 1889г., данная структура в настоящее время объединяет 179 стран, а также 13 ассоциированных членов из числа региональных парламентских объединений.
Исполнительный комитет МПС состоит из 18 членов, представляющие все 6 геополитических групп в рамках Организации и выполняет функции ее административного органа.
Повестка дня текущего заседания Исполкома, впервые прошедшего в формате видеоконференции, включала в себя такие пункты, как:
- заслушивание отчетов об итогах работы председателя и генерального секретаря МПС;
- ход имплементации Стратегии Межпарламентского союза на 2017-2021гг.;
- приоритетные направления взаимодействия с институтами ООН;
- финансовые вопросы и меры по обеспечению прозрачности деятельности МПС.
Также были обсуждены предстоящие международные мероприятия межпарламентского сотрудничества по линии МПС, с учетом складывающейся ситуации в свете пандемии коронавирирусной инфекции.
По пунктам повестки дня мероприятия выступил А.Саидов, который обратил внимание его участников на важность деятельного вовлечения законодательных органов в усилия по сдерживанию пандемии.
В качестве примера был приведен опыт деятельности Олий Мажлиса, который, наряду с решением важных приоритетных вопросов внутриполитической и социально-экономической жизни страны, также поддерживал и активно развивал взаимодействие с международными партнерами. В частности, положительную оценку участников мероприятия получили осуществляемые в Узбекистане меры по борьбе с распространением коронавируса и его негативными последствиями.
Заместителем председателя Исполкома А.Саидовым была подчеркнута необходимость продолжения работы по повышению прозрачности в рамках МПС, а также целесообразность использования накопленного другими международными организациями практического опыта в этом направлении.
Кроме того, доведена информация об организуемом в текущем годе по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Самаркандском форуме по правам человека, основной тематикой которой станет обеспечение и защита прав молодежи, ее роли в достижении Целей устойчивого развития ООН.