O‘zbekiston kasaba uyushmalari faollari va a’zolariga
Mamlakatimizdagi eng ommaviy fuqarolik instituti a’zolari bo‘lgan siz, azizlarni 11 noyabr – Kasaba uyushmalari kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etib, barchangizga o‘zimning yuksak hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Hech shubhasiz, ushbu bayramning yurtimizda O‘zbekiston kasaba uyushmalari harakatining 120 yilligi keng nishonlanayotgan kunlarda o‘tayotgani uning fayzi va shukuhini yanada oshirmoqda.
Barchamiz yaxshi tushunamizki, Yangi O‘zbekiston –  avvalo, inson hayoti, uning salomatligi, huquq va manfaatlari, qadr-qimmati qonun asosida ishonchli himoya qilinadigan davlat degani.
Shu bois, o‘z saflarida sakkiz millionga yaqin a’zoni  birlashtirgan kasaba uyushmalarining mehnat sohasidagi huquq va manfaatlarni himoya qilish, adolat va tenglik tamoyillarini ta’minlash borasidagi bir asrdan ziyod tajriba maktabi mamlakatimizda yangi jamiyat, yangi davlat barpo etishda biz uchun g‘oyat muhim ahamiyatga ega.
Bu haqiqatni chuqur tushungan kasaba uyushmalari faollari ijtimoiy sohadagi dasturlarimizni amalga oshirish, ayniqsa, kambag‘allikni qisqartirish, bandlikni ta’minlash, yoshlar, muhtaram keksalarimiz, aziz ayollarimiz manfaatlarini himoya qilishda alohida jonbozlik ko‘rsatib kelmoqda.
Faqat so‘nggi 5 yilda sizlarning sa’y-harakatlaringiz bilan qariyb 500 ming nafar fuqaroning huquqlari tiklangani, korxona va muassasalarda 20 mingga yaqin jamoatchilik nazorati va gender tenglikka oid audit tadbirlari o‘tkazilgani, mehnat muhofazasi yuzasidan 21 mingdan ortiq kamchilik bartaraf etilgani, salkam
1 million xodim va ularning oila a’zolari, 1 ming 200 nafar urush va mehnat fronti faxriylari sanatoriylarda sog‘lomlashtirilgani, 800 ming nafardan ziyod bolalar uchun yozgi dam olish imkoniyatlari yaratilgani diqqatga sazovordir.
Mamlakatimiz kasaba uyushmalarining xorijiy mamlakatlardagi turdosh tashkilot va xalqaro tuzilmalar bilan hamkorlik aloqalari mustahkamlanib borayotgani, Federatsiyamiz o‘nga yaqin xalqaro va mintaqaviy tashkilotlarga a’zo bo‘lgani ham uning keng faoliyatidan dalolat beradi.
Yaqinda sizlar bilan ochiq muloqot shaklida o‘tkazilgan, harakat tarixiga yorqin sahifa bo‘lib kiradigan uchrashuvda O‘zbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasi, uning tarmoqlar va joylardagi bo‘limlari faoliyatini atroflicha tahlil etib, kelgusi vazifalarni aniq belgilab oldik.
Ana shu uchrashuvda sizlarning ko‘pgina sohalarda ijtimoiy sheriklikni kengaytirish, ta’sirchan jamoatchilik nazoratini o‘rnatish, mulkchilik shaklidan qat’i nazar, barcha korxona va tashkilotlarda xodimlar, ayniqsa, norasmiy tarzda band bo‘lgan fuqarolar, xotin-qizlar va yoshlarning kasb va mehnatga oid huquqlarini ta’minlash tizimini kuchaytirish, umuman, norasmiy bandlikka chek qo‘yish bo‘yicha tashabbuslaringiz bilan tanishib, soha xodimlari butun xalqimiz qatori o‘z oldiga ulkan maqsadlar qo‘yib yashayotganiga yana bir bor amin bo‘ldim.
Turli ijtimoiy-iqtisodiy ziddiyatlarga to‘la bo‘lgan hozirgi murakkab zamonda bunday keng ko‘lamli vazifalarni amalga oshirish albatta oson emas.
Buning uchun, avvalo, “yashil” iqtisodiyot va sun’iy intellekt jadal rivojlanayotgan davrda mehnat bozorida yangicha munosabatlar shakllanayotgani, o‘nlab kasblar bo‘yicha platformali bandlik yo‘lga qo‘yilayotganini hisobga olib, mehnat huquqlarini ta’minlash, hayot va xavfsizlikni sug‘urtalashga doir huquqiy normalarni qonunchiligimizda aniq belgilab qo‘yishimiz, shu asosda yangicha ish tizimiga o‘tishimiz zarur.
Xalqaro mehnat standartlarini milliy qonunchilikka implementatsiya qilish va ijtimoiy hayotga tatbiq etish, mamlakatimizning 2026-2030 yillar uchun mo‘ljallangan Munosib mehnat bo‘yicha dasturini ishlab chiqish va kasaba uyushmalari faoliyatining kelgusi besh yillik strategik yo‘nalishlarini belgilab olish ham dolzarb masaladir.
Ana shu vazifalarni samarali ado etishda o‘z hayotini inson manfaatlarini himoya qilishdek ezgu ishga bag‘ishlagan, sohada ko‘p yillardan buyon samarali xizmat qilib kelayotgan O‘zbekiston kasaba uyushmalarining barcha jonkuyar faollari va a’zolari boy bilim va tajribasini ishga solib, fidokorona mehnat qiladilar, deb ishonaman.
O‘z navbatida, biz hozirgi o‘ta muhim taraqqiyot bosqichida yurtimizda mehnat munosabatlarini takomillashtirishda kasaba uyushmalarining davlat idoralari bilan yanada yaqin hamkorlikda ish olib borishlari uchun qo‘shimcha sharoit va imkoniyatlarni yaratib berishga tayyormiz.
Aziz va muhtaram vatandoshlar!
Sizlarni mamlakatimiz kasaba uyushmalarining qutlug‘ ayyomlari bilan yana bir bor chin dildan tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, sharafli faoliyatingizda ulkan yutuq va omadlar, xonadonlaringizga tinchlik va fayzu baraka tilayman.

Активистам и членам профсоюзов Узбекистана
Искренне поздравляю вас, всех членов самого многочисленного гражданского института страны с Днем профсоюзов – 11 ноября и выражаю свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Проведение этого праздника в дни, когда мы широко отмечаем 120-летие движения профсоюзов Узбекистана, безусловно, придает ему особый настрой и торжественность.
Мы все хорошо понимаем, что Новый Узбекистан – это прежде всего государство, в котором жизнь человека, его здоровье, права и интересы, честь и достоинство находятся под надежной защитой закона.
В создании в стране нового общества, нового государства чрезвычайно важное значение для нас имеет более чем вековой опыт профсоюзов, объединяющих в своих рядах около восьми миллионов членов, по защите прав и интересов, обеспечению принципов справедливости и равенства в сфере труда.
Глубоко осознавая это, активисты профсоюзов проявляют особую самоотверженность в реализации программ в социальной сфере, особенно по сокращению бедности, обеспечению занятости, защите интересов молодежи, уважаемых представителей старшего поколения, наших дорогих женщин.
Заслуживает внимания, что только за последние 5 лет благодаря вашим усилиям были восстановлены права около 500 тысяч граждан, на предприятиях и в учреждениях проведено около 20 тысяч мероприятий по общественному контролю и аудиту в области гендерного равенства, устранено более 21 тысячи недостатков в охране труда, в санаториях оздоровились около 1 миллиона работников и членов их семей, 1 200 ветеранов войны и трудового фронта, созданы возможности для летнего отдыха более 800 тысяч детей.
О масштабах деятельности Федерации также свидетельствует укрепляющееся партнерство профсоюзов страны со смежными организациями зарубежных государств и международными структурами, вступление в члены почти десяти международных и региональных организаций.
На недавней встрече с вами, проходившей в формате открытого диалога и ставшей яркой страницей в истории движения, мы детально проанализировали деятельность Федерации профсоюзов Узбекистана, ее отраслевых и территориальных отделений, определили конкретные задачи на перспективу.
В ходе этой встречи я ознакомился с вашими инициативами о расширении социального партнерства во многих сферах, установлении действенного общественного контроля, усилении системы обеспечения профессиональных и трудовых прав работников всех предприятий и организаций, независимо от формы собственности, особенно неофициально занятых граждан, женщин и молодежи, в целом, по недопущению неофициальной занятости, и еще раз убедился, что сегодня работники сферы, как и весь наш народ, живут высокими целями.
Конечно, в нынешнее сложное время, полное социально-экономических противоречий, будет не просто реализовать такие масштабные задачи. Для этого, прежде всего с учетом формирования новых отношений на рынке труда в условиях ускоренного развития «зеленой» экономики и искусственного интеллекта, налаживания платформенной занятости по десяткам профессий, необходимо закрепить в законодательстве конкретные правовые нормы по обеспечению трудовых прав, страхованию жизни и безопасности, и на этой основе осуществить переход на новый порядок работы.
Актуальной задачей на ближайшие пять лет также является имплементация в национальное законодательство международных стандартов в сфере труда и их внедрение в жизнь общества, разработка Программы по достойному труду на 2026–2030 годы и определение стратегических направлений деятельности профсоюзов на предстоящие пять лет.
Уверен, что наши самоотверженные активисты и члены профсоюзов Узбекистана, посвятившие жизнь защите интересов человека, многие годы плодотворно работающие в сфере, будут самоотверженно трудиться, задействуют все свои знания и богатый опыт для эффективной реализации этих задач.
На нынешнем чрезвычайно важном этапе развития мы, в свою очередь, готовы создать дополнительные условия и возможности для еще более тесного взаимодействия профсоюзов с государственными органами в деле совершенствования трудовых отношений в стране.
Еще раз искренне поздравляю вас с замечательным праздником профсоюзов, желаю всем вам здоровья, больших успехов в вашей почетной деятельности, мира и благополучия вашим семьям.