Video-konferentsiya, taqdimot va konsortsium yig'ilishi mavzusi: yuridik fan va huquqni qo'llash amaliyotining dolzarb muammolari
Bosh prokuratura Akademiyasi tashkil etilganligining 2 yilligi munosabati bilan 2020 yil 12 may kuni “Yuridik fan va huquqni qo'llash amaliyotining dolzarb muammolari” mavzusida respublika ilmiy-amaliy video-konferentsiya bo'lib o'tdi, deb xabar berdi proacademy.uz sayti.
Ilmiy-amaliy konferentsiya ishida Bosh prokuratura Akademiyasi, Sud`yalar oliy maktabi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Yuristlar malakasini oshirish markazi, Harbiy-texnik instituti, Ichki ishlar vazirligi akademiyasi, Bojxona instituti, Davlat soliq qo'mitasining malaka oshirish instituti, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazining yetakchi olimlari, professor-o'qituvchilari, doktorant va mustaqil izlanuvchilar, shuningdek yuridik fan va amaliyotga aloqador mutaxassis va ekspertlar ishtirok etdilar.
Onlayn rejimida o'tkazilgan mazkur konferentsiyaga Bosh prokuratura Akademiyasi Markazining boshlig'i  M.M.Mamasiddiqov moderatorlik qildi. Bosh prokuratura Akademiyasi boshlig'i YE. Kolenko tadbir ishtirokchilarini qutladi.
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o'rinbosari M.Tillaboev "O'zbekistonda Harakatlar strategiyasini amalga oshirishda xalqaro-huquqiy tadqiqotlarning o'rni" mavzusida ma'ruza qildi.
Ishtirokchilar o'tgan davrda yuridik fan va huquqni qo'llash amaliyotida erishilgan yutuqlar haqida fikr almashdilar, shuningdek mavjud muammolar tahlil qilindi. Konferentsiya yakunida yuridik fanni yanada rivojlantirishning istiqbollari xususida xulosa va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Tadbir doirasida konferentsiya materiallari jamlangan ikki jilddan iborat to'plam taqdimoti ham bo'lib o'tdi. To'plamda konferentsiya ishtirokchilarining yuridik fanlarni rivojlantirishning nazariy, tashkiliy jihatlari va uning natijalarini amaliyotga tatbiq etish masalalari, davlat-huquqiy, fuqarolik-huquqiy, jinoyat-huquqiy va xalqaro-huquqiy fanlarni rivojlantirish hamda korruptsiya muammolariga bag'ishlangan ilmiy maqola va tezislar o'rin olgan.
Shuningdek, shu kunning o'zida Sud va huquqni muhofaza qilish faoliyati sohasida Ilmiy-tadqiqot konsortsiumining navbatdagi yig'ilishi ham bo'lib o'tdi. Unda idoralararo hamkorlikda amalga oshirilgan ishlarning hisoboti muhokama qilinib, 2020 yilning ikkinchi yarmida birgalikda o'tkaziladigan ilmiy tadqiqotlarning asosiy yo'nalishlari belgilab olindi.

Актуальные проблемы юридической науки и правоприменительной практики
12 мая 2020 года состоялась республиканская научно-практическая видеоконференция на тему «Актуальные проблемы юридической науки и правоприменительной практики» приуроченная ко 2-ой годовщине образования Академии Генеральной прокуратуры.
В работе конференции приняли участие ведущие ученые, профессора-преподаватели, докторанты и самостоятельные соискатели Академии Генеральной прокуратуры, Высшей школы судей, Ташкентского государственного юридического университета, Центра повышения квалификации юристов, Военно-технического института, Академии Министерства внутренних дел, Таможенного института, Института повышения квалификации Государственного налогового комитета, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, а также специалисты и практики в сфере права.
Участниками конференции, проведенной в режиме онлайн были обсуждены успехи, достигнутые за истекший период в юридической науке и правоприменительной деятельности, а также проведен анализ существуюших проблем и вызовов.
По итогам конференции выработаны выводы и рекомендации по перспективам дальнейшего развития юридической науки.
В мероприятии проведена презентация двухтомного сборника материалов конференции. В сборник вошли статьи и тезисы выступлений участников конференции посвященных теоретическим, организационным вопросам развития юридической науки и внедрения их итогов на практике, развития государственно-правовых, гражданско-правовых, уголовно-правовых и международно-правовых наук, а также проблем коррупции.
Кроме того, в тот же день проведено очередное заседение Научно-исследовательского консорциума в области судебной и правоохранительной деятельности. В ходе ее работы обсуждены отчеты о проделанной работе в рамках межведомственного сотрудничества, а также определены основные направления научных исследований во второй половине 2020 года.