COVID-19 pandemiyasi paytida migrantlar va ularning oilalariga yordam ko'rsatish bo'yicha davra suhbati o'tkazildi
2021 yil 7 may kuni Oliy Majlis Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo'mitasi tomonidan “COVID-19 pandemiyasi paytida migrantlarga va ularning oilalariga yordam berish” mavzusida davra suhbati o'tkazildi. Tadbir gibrid formatda – onlayn va oflayn tarzda bo'lib o'tdi.
Unda Oliy Majlis Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo'mitasi a'zolari, Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi, Xalqaro migratsiya tashkiloti (XMT), Inson huquqlari bo'yicha Milliy markaz, Andijon, Buxoro, Qashqadaryo, Surxondaryo va Farg'ona viloyatlari hokimliklari, Mahalla va oilani qo'llab-quvvatlash vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi va boshqa tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Xalqaro migratsiya tashkiloti homiyligida amalga oshirilayotgan “COVID-19 pandemiyasi davrida migrantlar va ularning oilalariga yordam” loyihasi haqida, shuningdek, pandemiya paytida qaytib kelgan ehtiyojmand va zarar ko'rgan migrantlarni va ularning oilalarini qayta integratsiya qilishda ko'rsatilgan yordam to'g'risida axborot berildi.
Loyihani amalga oshirish uchun 5 ta viloyat – Andijon, Buxoro, Qashqadaryo, Farg'ona va Surxondaryo viloyatlari tanlab olindi. Ushbu hududlarda faoliyat yuritayotgan “Barqaror hayot”, “Mehrimiz sizga”, “Mehrjon”, “Yuksalish” va “Oydin Nur” nodavlat tashkilotlariga 7000 AQSH dollari miqdorida subgrantlar ajratildi. Ular o'z oilasiga qaytib kelgan 580 nafar muhtoj migrantlarga ruhiy, huquqiy va ijtimoiy-iqtisodiy yordam ko'rsatdilar. Ulardan 60 nafari XMTning 2500 dollarlik grantlarini oldi va o'z biznesini ochish uchun uskunalar sotib oldi, 25 ta sohada o'zlarining tadbirkorlik faoliyatini boshlab yangi ish o'rinlari yaratdilar.
Tadbir doirasida mehnat migrantlari haqida videoroliklar taqdim etildi va qayta integratsiya bo'yicha ko'mak olgan migrantlar haqida hikoyalar tinglandi hamda qaytib kelgan migrantlarning salohiyati va qayta integratsiyasini yanada rivojlantirish uchun ijtimoiy so'rov o'tkazildi.

7 мая 2021 года Комитетом Сената Олий Мажлиса по делам женщин и гендерному равенству состоялся «круглый стол» на тему «Помощь мигрантам и их семьям во время пандемии Covid-19». Мероприятие прошло в гибридном формате – онлайн и офлайн.
В нем приняли участие члены Комитета Сената Олий Мажлиса по делам женщин и гендерному равенству, представители Агентства внешней трудовой миграции, Международной организации по миграции (МОМ), Национального центра по правам человека, хокимиятов Андижанской, Бухарской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Ферганской областей, Министерства по поддержке махалли и семьи, занятости и трудовых отношений и других организаций.
Дана информация о проекте «Помощь мигрантам и их семьям во время пандемии Covid-19», реализуемого под эгидой Международной организации по миграции. В частности, о предоставленой помощи в реинтеграции уязвимым и пострадавшим мигрантам, вернувшихся во время пандемии и их семьям.
Для реализации проекта отобраны 5 регионов — Андижанская, Бухарская, Кашкадарьинская, Ферганская и Сурхандарьинская области. ННО «Барқарор ҳаёт», «Меҳримиз сизга», «Меҳржон», «Юксалиш» и «Ойдин Нур», работающим в этих областях выделены субгранты размером в 7 000 долларов США. Они оказали психологическую, юридическую и социально-экономическую помощь 580 язвимым мигрантам, которые вернулись в свои семьи. Из них 60 получили гранты МОМ в размере 2 500 долларов и приобрели оборудование для открытия собственного дела. Начав свою предпринимательскую деятельность в 25 сферах, создали новые рабочие места.
В рамках мероприятия поставлены видеоролики о трудовых мигрантах и заслушаны рассказы успешных мигрантов, получивших реинтеграционную помощь, также проведен социальный опрос для дальнейшего развития потенциала и реинтеграции вернувшихся мигрантов.