Poytaxtda transport sohasini rivojlantirish va tirbandliklarni kamaytirish bo‘yicha taqdimot bo‘lib o‘tdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 3 dekabr kuni Toshkentda transport boshqaruvini takomillashtirish va tirbandliklarning oldini olish choralariga doir taqdimot bilan tanishdi.
Keyingi yillarda poytaxtda jamoat transportini rivojlantirish bo‘yicha ancha ishlar qilindi. Avtobuslar parki ikki barobarga kengaytirilib, ularning umumiy soni 1,9 mingtaga yaqinlashdi, qatnov intervali 30 daqiqadan 15 daqiqaga qisqardi. Natijada avtobuslardan foydalanuvchilarning soni kunlik 1,4 million nafarga yetdi.
Yerosti va yerusti metropoliten liniyalarining umumiy uzunligi 70,5 kilometrga yetkazilib, bekatlar soni 29 tadan 50 tagacha oshdi. Metro bir kunda 900 ming nafar yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatmoqda.
Shahar ko‘chalarida harakatni tashkil etishning texnik ishlari ko‘lami kengayib, 2870 ta belgi almashtirildi, 2770 ta yangi belgi va 55 ta svetofor o‘rnatildi.
Shu bilan birga, aholi va transport vositalari sonining o‘sishi, shahardagi iqtisodiy jarayonlar natijasida yo‘l infratuzilmasiga yuklama keskin ortmoqda. Poytaxtning asosiy transport yo‘laklariga bosim 2 barobar ko‘paygani, keyingi yillardagi 7-8 balli tirbandliklar odatiy holga aylangani ko‘rsatib o‘tildi. Jamoat transportidan foydalanish ulushi shaxsiy avtomobillarnikidan kamligicha qolmoqda. Bularning barchasi ekologik holatga ham o‘z ta’sirini ko‘rsatib kelmoqda.
Dunyo amaliyotida yo‘l harakatini boshqarishning eng samarali usuli sifatida intellektual transport tizimi (ITS) keng qo‘llanilmoqda. Mazkur yondashuvga ko‘ra, shaharlarda harakatni o‘z vaqtida nazorat qilish, tahlilini olib borish va rejalashtirish markazlashgan holda amalga oshiriladi.
Taqdimotda shu maqsadda Toshkent shahrida yagona yo‘l harakatini tashkil etish markazini yaratish taklif qilindi.
Markaz transport va piyodalar oqimlarini tahlil qilish va modellashtirish, intellektual transport tizimini joriy etish hamda boshqarish, transport master-rejasi va karkasini ishlab chiqish va joriy qilish, elektr quvvatlash infratuzilmasini rivojlantirish, individual harakatlanish vositalaridan foydalanishni rag‘batlantirish kabi vazifalar bilan shug‘ullanadi.
Markaz intellektual transport tizimining operatori hisoblanadi. Mazkur platforma kameralar, datchiklar, GPS vositalari orqali yig‘ilgan ma’lumotlarni, xususan, sun’iy intellektdan foydalangan holda tahlil qilib, tirbandliklar statistikasini yuritish va ularni bashorat qilish, marshrutlarni optimallashtirish, svetofor fazalarini adaptiv tarzda o‘zgartirish, yo‘l-transport hodisalari ro‘y bergan paytda favqulodda xizmatlarni chaqirish kabi imkoniyatlarga ega bo‘ladi.
Tizimning joriy qilinishi natijasida yo‘llarda transport harakatining o‘rtacha vaqti va favqulodda xizmatlarning YTH joyiga yetib kelish vaqti qisqarishi, asosiy yo‘llardagi tirbandliklar hamda yo‘l-transport hodisalari kamayishi kutilmoqda.

Рассмотрены вопросы развития системы транспорта системы и сокращения пробок в столице
Президент Шавкат Мирзиёев 3 декабря ознакомился с презентацией по совершенствованию управления транспортом и предотвращению пробок в Ташкенте.
В последние годы в столице проделана значительная работа по развитию общественного транспорта. Автобусный парк увеличился вдвое – подвижной состав насчитывает почти 1900 транспортных средств, а интервал движения сократился с 30 до 15 минут. Объем ежедневных перевозок достиг 1,4 миллиона человек.
Общая протяженность линий подземного и надземного метрополитена увеличилась до 70,5 километра, а количество станций – с 29 до 50. Ежедневно метрополитен обслуживает 900 тысяч пассажиров.
Объем технических работ по организации движения на городских улицах расширился: заменены 2870, установлены 2770 новых дорожных знаков, а также 55 светофоров.
Вместе с тем рост населения и количества транспортных средств, а также экономические процессы в городе резко увеличивают нагрузку на дорожную инфраструктуру. Отмечено, что нагрузка на основные транспортные магистрали столицы за последние годы увеличилась вдвое, а пробки в 7-8 баллов стали обычным явлением. Доля использования общественного транспорта по-прежнему уступает по объему поездкам на личных автомобилях. Все это также оказывает влияние на экологическую обстановку.
В мировой практике в качестве наиболее эффективного метода управления дорожным движением широко применяется интеллектуальная транспортная система (ITS). Согласно данному подходу, контроль, анализ и планирование движения в городах осуществляются централизованно и в режиме реального времени.
В ходе презентации было предложено создать в городе Ташкенте единый центр по организации дорожного движения для внедрения подобной системы.
Центр будет заниматься анализом и моделированием транспортных и пешеходных потоков, внедрением и управлением интеллектуальной транспортной системой, разработкой и реализацией транспортного и мастер-плана и каркаса, организацией городских парковок, развитием инфраструктуры для зарядки электромобилей и стимулированием использования средств индивидуальной мобильности.
Центр выступает оператором интеллектуальной транспортной системы. Эта платформа будет анализировать, в том числе с использованием искусственного интеллекта, данные, собранные с камер, датчиков и GPS-устройств, и обладать возможностью вести статистику и прогнозировать пробки, оптимизировать маршруты, адаптивно менять фазы светофоров и вызывать экстренные службы в случае дорожно-транспортных происшествий.
В результате внедрения системы ожидается сокращение среднего времени пребывания в пути и увеличение скорости прибытия экстренных служб на место ДТП, а также уменьшение количества пробок и аварий на основных магистралях.
Президент одобрил предложения и поручил запустить пилотный проект уже в этом году, расширить его в последующие годы и интегрировать в регионы к 2030 году.